17 ülke Kıtalararası Telekomünikasyon Köprüsü Oluşturdu

17 ülke Kıtalararası Telekomünikasyon Köprüsü Oluşturdu

Dünyanın en önemli ve yüksek kapasiteli denizaltı veri hattı konsorsiyumlarından olan ve 17 ülkeyi denizaltı fiber kablo sistemi ile birbirine bağlayan SEA-ME-WE 5 Projesi nin tamamlandı. lansman toplantısı Türk Telekom ve Türk Telekom International ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti.

 

Türk Telekom International‘ın tek Türk şirketi olarak yer aldığı denizaltı kablo sistemi SEA-ME-WE 5 projesinin başarıyla tamamlanmasının ardından düzenlenen lansman kutlama törenine; Ulaştırma, Denizcilik v​e Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ile kamu kurumlarının ve telekomünikasyon endüstrisinin üst düzey temsilcileri katıldı.

Türktelekom CEO’su Paul Doany ve Türk Telekom International Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Toros’un ev sahipliği yaptığı bu özel geceye konsorsiyuma dahil olan 18 ülkeden toplam 19 üye operatörün üst düzey yöneticileri ve proje hattı üzerinde yer alan ülkelerin temsilcileri katıldı. Avrupa ve Asya kıtalarını bir araya getirerek Batı Avrupa, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya’yı birbirine bağlayan proje, dünyada bu alanda gerçekleştirilmiş en kapsamlı deniz altı fiber sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan:

“Türk Telekom, SEA-ME-WE 5 ile Türkiye’nin Kıtalararası Bir Telekomünikasyon Köprüsü Olma Konumunu Güçlendiriyor.”

“Ülkeler ve kıtalar arası internet otobanlarına olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Hem devlet hem de özel sektör olarak yeni yatırımlarımız ve işbirliklerimizle Türkiye’yi bir telekomünikasyon merkezi haline getiriyoruz. Bu noktada telekomünikasyon teknolojileri ve fiber alanındaki yatırımlarıyla sektörüne öncülük eden ve Türkiye’nin dijital devrimini gerçekleştirme vizyonu ile hareket eden Türk Telekom, SEA-ME-WE 5 ile Türkiye’nin kıtalararası bir telekomünikasyon köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisi doğrultusunda çok önemli bir adım daha attı. Hızla artan veri ihtiyacımıza 24Tbps başlangıç kapasitesi ile en yüksek seviyeden karşılayabilecek altyapı inşa edilmiş oldu. Bu proje kapsamında kurulan Marmaris istasyonuyla Türkiye, önemli bir ağın tamamlayıcısı ve bu ağla entegre bir ülke oldu. İhtiyacı en yüksek seviyede karşılayabilecek bir altyapı inşa ettik. Bu sistemle elde edilen 1,5 terabitlik ek kapasite ile ülkemizin yurt dışı kapasitesi yüzde 25’lik bir artışla, 7,5 Tb’e yükseldi.”

Türktelekom CEO’su Dr. Paul Doany: Türkiye’yi Bölgede “Dijital Üs” Haline Getiriyoruz.”

Türktelekom CEO’su Dr. Paul Doany ise etkinlikte yaptığı konuşmada “Türk Telekom olarak Türkiye’yi bölgede ‘dijital üs’ haline getirme hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyor, yurt içinde ve yurt dışında yaptığımız yatırımlarla altyapımızı sürekli güçlendiriyoruz. Bu önemli projede, iştirak şirketimiz Türk Telekom International ile tek Türk şirketi olarak yer almaktan gurur duyuyoruz. Türkiye, tarih boyunca sahip olduğu kıtalar arası köprü olma özelliğini, Batı Avrupa’dan Orta Doğu ve Güney Doğu Asya’ya uzanan SEA-ME-WE 5 ile de sürdürdü. Bu proje, şirketimiz adına, bireysel ve kurumsal tarafta her geçen gün hızla artmakta olan veri talebini karşılamak için de çok önemli bir adım olmuştur” dedi.

PROJEDE KİMLER VAR?

SEA-ME-WE 5’te 18 farklı ülkeden 19 operatör bulunuyor. Projede Türk Telekom International’ın (TTI) yanı sıra, Bangladesh Submarine Cable Company Limited (BSCCL), China Mobile International (CMI), China Telecom Global (CTG), China United Network Communications Group Company Limited (CU), Djibouti Telecom (DT), Emirates Integrated Telecommunications Company (du), Myanmar Post and Telecom (MPT), Ooredoo, Orange, PT Telekomunikasi Indonesia International (Telin), Saudi Telecom Company (STC), Singapore Telecommunications Ltd (Singtel), Sparkle, Sri Lanka Telecom PLC (SLT), Telecom Egypt (TE), Telekom Malaysia Berhad (TM), TeleYemen ve Trans World Associates (Pvt) Limited Pakistan (TWA) şirketleri yer alıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir