Google’a 2.42 milyar euro ceza

Google’a 2.42 Milyar Euro Ceza

 

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Avrupa Birliği tarafından 2.42 milyar euro (9.53 milyar TL) cezaya çarptırıldı.

Avrupa Birliği (AB), rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle dünyanın en büyük arama motoru Google’a 2.42 milyar euro ceza verdi. Söz konusu miktar, bugüne kadar pazarı bozmakla suçlanan bir şirkete karşı verilen en büyük para cezası.

Tarihi cezanın gerekçesi olarak Google’ın arama sonuçlarını kendi alışveriş karşılaştırma servislerinin lehine sonuçlanacak şekilde manipüle etmesi gösterildi. 7 yıldır süren araştırmanın sonucunda verilen karara ilişkin gerekçe Google tarafından reddedildi

Karar aynı zamanda Google’a rekabet koşullarındaki uygulamalarını 90 gün içinde bitirmesini emrediyor. Aksi halde Google yeni bir cezayla karşı karşıya kalabilir.

Avrupa Komisyonu Rekabet Kurulu Şefi Margrethe Vestager tarafından yapılan açıklamada, rakip alışveriş servislerinin Google sonuçlarında görüntülenmesinin yüzde 90 oranında alt sıralara atıldığı ve tüketicilerin zarara uğratıldığı belirtildi.

Google’a 2.42 milyar euro ceza” için bir yorum

  • 29 Haziran 2017 tarihinde, saat 17:25
    Permalink

    iyi olmuş google iyice azıttı. kendi gelirlerinden başka bişey görmüyorlar. türkiyede buna benzer bi ceza kesmeli google’ye adam gibi göstersinler sonuçları.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir