SPLİTTER NEDİR, NASIL BAĞLANIR, SPLİTTER BAĞLANTI SORUNLARI NELERDİR?

SPLİTTER NEDİR, NASIL BAĞLANIR, SPLİTTER BAĞLANTI SORUNLARI NELERDİR?

Servis sağlayıcıları tarafından santraller aracılığı ile iki damarlı RJ-11 telefon kablosu üzerine bindirilerek gönderilen çevir sesi ve dsl sinyalini ayırarak aynı anda telefon görüşmesi ve internet bağlantısı yapmanıza yarayan cihazdır.Splitter cihazının direk kelime karşılığı frekans ayırıcı dır. Splitter cihazlar genel yapı itibarı ile kibrit kutusu büyüklüğünde olup Line, Phone ve Modem/dsl olmak üzere 3 ana girişten oluşmaktadır. Splitter cihazları çevir sesi üzerinde oluşabilecek parazit, gürültü gibi dış etkenlerin azaltılması için faydalı bir cihazdır

Splitter kullanılmadan yapılan dsl ve telefon bağlantılarında internet bağlantınız sırasında telefonun çalması durumunda kopma problemi oluşacaktır. Sık sık kopma gibi bağlantı sorunlarında evinizde bakmanız gereken ilk yer evde paralel bağlantı ya da splitter cihazının olup olmadığıdır. Sık sık kopma problemi yaşıyorum, internetim sürekli kesiliyor, telefonum çaldığında internet bağlantım gidiyor gibi sorunların başında bu cihaz kullanılmadan yapılan paralel bağlantılar gelmektedir. Çoğu internet kullanıcısı dış ankastreden gelen sinyali evin odalarına paylaştırmış durumdadır. Dışarıdan gelen telefon sinyali evin odalarına dağıldığı için kısa devre ve sinyal kayıpları oluşmaktadır. Splitter cihazı olmadan evin odalarına hatalı paylaştırılan sinyal  internet performansı olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Oysa yapılması gereken dışarıdan gelen ana hat kapı girişinde splitter cihazının line girişine bağlanmalıdır, sonrasında eğer evin odalarına çevir sesi dağıtılmak isteniyor ise phone girişinden alınan sinyal istenildiği kadar evin odalarında dağıtılabilir. Modeme gidecek sinyal dsl ya da modem yazan uçtan alınarak direkt modeme bağlanmalıdır. Bu şekilde yapılan bağlantılarda dışarıdan gelen sinyal kalitesi iç tesisatta bozulmadığı için kayıp yaşanmayacak ve internet bağlantınızda sorun oluşmayacaktır.

Bu kontrolleri yaptığınızda kopma problemleriniz devam ediyor ise sinyal kalitesinin kontrolü için servis sağlayınızın çağrı merkezini arayarak arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir