Sürücüsüz Minibüsler Geliyor…

Sürücüsüz Minibüsler Geliyor…

12 kişilik kapasitesi olan minibüsün toplu taşıma sektöründe yeni çığır açması bekleniyor.

Elektrikli ve sürücüsüz otomobil alanında yapılan çalışmaları biliyoruz. Elektrikliler arasından Tesla, sürücüsüzler arasında ise Google ile Ford, gerek yaptıkları çalışmalarla gerekse de ürettikleri araçlarla rakiplerine göre ön plana çıkmayı başarıyor. Lakin tam anlamıyla hem elektrikli hem de sürücüsüz otomobil üretmeyi başaran firma henüz çıkmadı. Bu teknolojiye en çok yaklaşan otomatik pilot özelliği ile Tesla Motors oldu fakat onun için de tam anlamıyla sürücüsüz diyemeyiz.

IBM ile işbirliği yapan Local Motors, ürettikleri yeni araçla bu algıyı kırmaya hazırlanıyor. Olli ismi verilen minibüs hem elektrikli motorla çalışıyor hem sürücüsüz bir şekilde ilerleyebiliyor.

IBM’in Watson yazılımının kullanıldığı Olli’nin üzerinde LIDAR sensörlerinin yanı sıra 30 farklı sensör ve kamera bulunuyor. Bu sayede rotasını bulmakta zorlanmıyor.

Olli ayrıca mobil uygulama aracılığıyla belli bir noktaya çağırılıyor ve sizi istediğiniz noktaya bırakabiliyor. Bu özelliği ile de sürücüsüz taksi gibi çalışıyor. Bu akıllı minibüsler, ilerleyen yıllarda tıpkı otobüs ve minibüsler gibi belli bir hat dahilinde çalışmaya başlayacak. Lakin önce test sürüşlerinin bitirilmesi bekleniyor.

İlk denemeler için Paris’te iş merkezi olarak bilinen Defense bölgesinde artık sürücüsüz minibüsler çalışacak. Deneme sürecindeki bu araçlar elektrikle çalışıyor.

Deneme süreci Aralık sonunda bitecek olan sürücüsüz minibüslerde yaz boyunca bir görevli bulunurken, Eylül itibariyle tamamen sürücüsüz olacak.

Toplamda 3 minibüs 3 ayrı yol haritası izleyecek.

Öte yandan, araçların ücretsiz olacağı açıklandı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir