TPLİNK ARCHER C5V FİBER MODEM KURULUMU

TPLİNK ARCHER C5V  Türk Telekom’un gpon alt yapısı olan müşterilerine kampanya kapsamında ücretsiz olarak sunduğu fiber modemlerdir. TPLİNK ARCHER C5V modemler Vdsl fiber uyumlu olup modemler olup, üzerinden ıptv, voip, usb bağlantısının yanı sıra 2,4GHz ve 5GHz olmak üzere 2 ayrı seçenekte wifi bağlantısı yapılabilmektedir.

TPLİNK ARCHER C5V ürünü, kablosuz N hızından 3 kat daha hızlı olan ve kablosuz veri aktarımın hızını 1.2Gbps seviyesine kadar çıkaran yeni nesil Wi-Fi standartı 802.11ac ile birlikte gelmektedir.
2.4Ghz bandı üzerinden 300Mbps kablosuz hızı ve kristal netliğindeki 5Ghz bandı üzerinden 867Mbps kablosuz hızı ile ARCHER C5V, HD yayınlar,online oyunlar ve diğer bant genişliği yoğun işlemler için kusursuz olarak tasarlanmıştır.

Modem üzerinde 2 adet çevir sesi alabileceğiniz Phone1 ve Phone2 portu, 4 ayrı internet çıkışı alabileceğiniz Lan portu ve 1 adet Wan portu bulunmaktadır.

Cihaz özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulumuna geçebiliriz.

TPLİNK  ARCHER C5V modemler fiber modem olup wan portu üzerinden alınacak sinyal ile kurulum yapılmaktadır. Eve kadar gelen fiber uçlar öncelikle evinizde bulunan farklı marka ve tiplerdeki Fiber sonlandırıcı ONT cihazlarına bağlanır. Fiber sonlandırma cihazı üzerinden alınan data sinyali TPLİNK ARCHER C5V modemin WAN portuna takılarak kurulum adımlarına geçebilir. TPLİNK ARCHER C5V cihazların kurulumu otomatik olarak Türk Telekom tarafından uzaktan yapılmaktadır. Fakat isteyen kullanıcılar kendi kurulum ayarlarını da yapabilmektedir.

Modem kurulumu için öncelikle wen tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak oturum aç butonuna basınız.

 

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modem ayarlarınızı sıfırlayınız.

Şifre ekranını geçmenizin ardından standart olarak gelen modem fabrikasyon şifresi “admin” şifrenizi aşağıdaki ekranda değiştebilirsiniz. İsterseniz de herhangi bir değiliklik yapmadan Geç butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

 

 

Şifre ekranlarını geçeminizin ardından modem arayüz ekranınız gelecektir. Bu ekranda ekranın sol bölümünde yer alan Kolay Menü-Hızlı Kurulum seçeneklerine tıklayınız. Açılan ekranda İleri butonuna basınız.

Yeni açılan sayfada servis sağlayıcınız Türk Telekom’dan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazınız. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezine ulaşarak kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi temin edebilirsiniz.

Servis sağlayıcınızın çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Modemi isterseniz de Türk Telekom dışında bir servis sağlayıcısında da kullanabilirsiniz. Bu işlem için kullanıcı adı bölümünün hemen altında yer alan “TTNET dışında bir servis sağlayıcısı ile kullanmak için Tıklayınız” seçeneğine tıklayınız.

Açılan ekranda servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz.Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm servis sağlayıcılara ait domain adreslerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

İşlemlerin ardından ileri butonuna basınız.

Açılan ekranda modeminizin kablosuz ayalarını yapılandırıyor olacağız. Daha önce modem özelliklerinde bahsettiğimiz gibi modeminizin 2 ayrı wifi frekansı bulunmaktadır.wifi frekansları kullanılan cihaz ve bulunulan yere göre kapsama alanı ve kalite yönünden performans almanızı sağlaycaktır.

wifi frekansları hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlk wifi ayarımızı 2,4GHz için yapacağız.Kablosuz ağ bölümünde 2,4 ghz için bir kablosuz ağ belirleyiniz.Ağ isminizin sonunda frekans bilgisini belirten bir işaret yada isim yazmanız bağlantı sırasında işlem kolaylığı sağlayacaktır. Kanal bölümünde yine kanal modu ayarı yaparak wifi kalitenizi belirleyebilirsiniz.

Kanal modları hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Güvenlik bölümünde en az 8 haneli wifi şifrenizi belirleyerek ileri butonuna basınız.

 

Açılan ekranda 5 ghz için wifi ayarı yapıyor olacağız. Yine bu ekranda da yukarıda yaptıgınız ayarları tekrarlayabilirsiniz. İşlemlerin ardından ileri butonuna basınız.

 

 

Açılan ekranda yaptığınız değişikleri içeren bir özet tablo gelecektir.  Yaptığınız değişiklikleri kontrol ederek kaydet butonuna basınız.

 

 

Yaptığınız ayarlarda hata olmaması halinde aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Kontrol ederek Bitir butonuna basınız.

 

Tebrikler TPLİNK ARCHER C5V modemimizin kurulum adımlarını tamamladınız.Kurulum ekranlarınızı kapatarak Web tarayıcı ekranızdan internet bağlantısı kurabilirsiniz.

TPLİNK ARCHER C5V FİBER MODEM KURULUMU” için 25 yorum

 • Geri bildirim: TPLİNK ARCHER C5V ACCESS POİNT AYARLARI | ZORLUTEKNOLOJİ

 • Geri bildirim: TPLİNK ARCHER C5V KABLOSUZ ZAMANLAMA AYARLARI | ZORLUTEKNOLOJİ

 • 1 Eylül 2018 tarihinde, saat 02:11
  Permalink

  Merhaba bu modem vdsl2 destekli mi ?

  Yanıtla
  • 3 Eylül 2018 tarihinde, saat 12:30
   Permalink

   Merhaba Sergen Bey,

   Evet Tplink archer c5v modem vdsl teknolojinisini desteklemektedir. Fakat modemi sadece fiber alt yapıda kullabilsiniz. Normal alt yapıda olduğu gibi telefon hattı takarak vdsl moddan yararlanamazsınız.
   iyi günler dileriz.

   Yanıtla
   • 15 Eylül 2018 tarihinde, saat 18:42
    Permalink

    Teşekkürler cevap icin. Ben ip tv kullanıyorum önceki adsl modemde 20mbps hızda hic donma olmazdi fakat bu modeme ve fiber internete geçiş yaptım 45mbps hızda donma yasıyorum be sorunu bi türlü çözemedim YouTube’da 1080p Videolar donmadan izleniyor fakat ip tv surekli donuyor bi cozum bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

    Yanıtla
 • 3 Eylül 2018 tarihinde, saat 19:46
  Permalink

  Merhabalar geçen gün evimize dediğiniz 2 cihazıda taktırdık ama internet erişimi yaklaşık 3 gündür açılmadı kullanım kılavuzunda 5 dk ye açılır yazıyor manuel kurulumda yaptım ama bir türlü internet gelmedi cihaza

  Yanıtla
  • 6 Eylül 2018 tarihinde, saat 21:47
   Permalink

   Merhaba Mehmet Akif Bey,

   Cihaz kurulumları Türk Telekom ekipleri tarafında yapılmakta olup ekip evinizde iken bağlantının gelmiş olması gerekiyordu.Teknik bir arıza yaşanmış olabilir. 444 0 375 çağrı merkezi üzerinden arıza kaydı bırakabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 7 Eylül 2018 tarihinde, saat 17:11
  Permalink

  sinyal gücü diğer modemlere göre daha iyi deniliyor ancak salonda bulunan modem diğer odalara sinyal sağlayamıyor çözümü var mı acaba

  Yanıtla
  • 7 Eylül 2018 tarihinde, saat 18:21
   Permalink

   Merhaba Lütfi Bey,

   Wifi sinyal kalitesi kanal modu frekansı ve çevresel etkenlere göre değişebilmektedir. Konu ile ilgili olarak wifi kanal modu frekansları konusundaki makalemeze BURADAN wifi çevresel faktörler konusundaki makalemizede BURADAN ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 20 Eylül 2018 tarihinde, saat 22:38
  Permalink

  Telefon tablet gibi cihazlarımı dinlenme modunda yani ekran kilitleri aktif olduktan sonra modem Wifi bağlantısını yaklaşık 10 dk sonra kesmektedir. Mail veya herhangi bir bildirimi telefonu elime alıp kilidini açana kadar alamıyorum. Kilidi açıldıktan sonra modem wifisi cihaza 5 sn gibi bir sürede geliyor. Bu modelinizin üretim hatası olduğunu düşünmekteyim telekom 2. cihazı getirdi ikiside böyle. Eğer üretim hatası değilse bir ayarı varsa yardımınızı acil olarak beklemekteyim.

  Yanıtla
  • 24 Eylül 2018 tarihinde, saat 15:09
   Permalink

   Merhaba Hasip Bey,
   Belirttiğiniz şekilde bir şikayet almadık. Fakat telefon ve tabletlerde bildiğiniz üzere wifi ayarlarında uyku modunda mobil bağlantının kesilmesi, sadece telefonun aktif olması durumunda bağlantı gibi ayarlar bulunmaktadır.Telefon ayarlarınızı gözden geçirmenizi öneririz.
   iyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 23 Eylül 2018 tarihinde, saat 18:21
  Permalink

  Bu modemin wds(mesh) modu nerede acaba. Wifi sinyalini evde güçlendirmek istiyorum. Elimde airties 5750 modem var fakat iki modemi kablosuz birbirine bağlayamadım.

  Yanıtla
  • 24 Eylül 2018 tarihinde, saat 15:02
   Permalink

   Merhaba Fırat Bey,

   Modemin mesh modu bulunmuyor. Ethernet bağlantısı yardımı ile ap olarak kullanabilirsiniz. Tplink Archer c5v nasıl access point olarak ayarlanır buradan ulaşabilirsiniz.

   iyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 12:16
  Permalink

  Merhaba yukarıda belirttiğimiz ayarları telefon ya da tabletle bağlanarak yapabilir miyiz.

  Yanıtla
  • 28 Eylül 2018 tarihinde, saat 23:49
   Permalink

   Merhaba Fuat Bey,
   Evet modemin altında standart olarak gelen kablosuz ağ şifresi bulunmaktadır. Cihazınız ile bağlantı kurarak tplink archer c5v modem ayarlarınızı yapabilirsiniz.
   İyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 25 Eylül 2018 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  Merhaba yukarıda belirttiğiniz ayarları telefon ya da tabletle bağlanarak yapabilirmiyiz.

  Yanıtla
  • 28 Eylül 2018 tarihinde, saat 23:49
   Permalink

   Merhaba Fuat Bey,
   Evet modemin altında standart olarak gelen kablosuz ağ şifresi bulunmaktadır. Cihazınız ile bağlantı kurarak tplink archer c5v modem ayarlarınızı yapabilirsiniz.
   İyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 28 Eylül 2018 tarihinde, saat 17:42
  Permalink

  5ghz wifi yi bir tüelü aktif edemediö. Türkçe kaynak ta yok fazla. Yardım ederseniz sevinirim.

  Yanıtla
  • 28 Eylül 2018 tarihinde, saat 23:43
   Permalink

   Merhaba Oğuzhan Bey,

   Tplink archer c5v modemlerde 5ghz ayarları yukarıda anlatıldığı gibidir. Bundan sonrası internete bağlanmaya çalıştığınız cihazın 5ghz destekleyip desteklemediği ile alakalıdır. Bağlantı kurmayı denediğiniz cihazın 5ghz desteği yok ise 2,4 ghz üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.
   İyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 30 Eylül 2018 tarihinde, saat 15:51
  Permalink

  ” client isolation (AP isolation) ” ayarı kullanmak istiyorum ve ” UPnP ” kapatmak istiyorum, ama modem bana izin vermiyor. Bi de modem kılavuzu nerede bulabilirim ?

  Yanıtla
  • 2 Ekim 2018 tarihinde, saat 23:20
   Permalink

   Merhaba,

   Modem kutusu içerisinde klavuz çıkmaktadır. Elinizde yok ise size yakın bir Türk Telekom müdürlüğüne giderek varsa ellerinde temin edebilirsiniz.

   iyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 30 Eylül 2018 tarihinde, saat 23:50
  Permalink

  iyi günler daha önce adsl hattımda rahatlıkla kullandığım iptv ve netflix; fibere geçip bu modemi kullanmamla birlikte sorun yaşamaktayım. normal internette sıkıntı yok ancak iptv de donmalar var netflix ise 144p veya 240p şeklinde video gösteriyor. bu arada net hızım 20-25 mpbs civarında.

  Yanıtla
 • 12 Ekim 2018 tarihinde, saat 08:44
  Permalink

  Telefonum ekran kilitleri aktif olduktan sonra modem Wifi bağlantısını yaklaşık 10 dk sonra kesmektedir. Whatsapp facebooktan herhangi bir bildirimi telefonu elime alıp kilidini açana kadar gelmiyor. Kilidi açıldıktan sonra wifiye cihaz bağlanıyor. Daha önce tilgin modem vardı ve telefonum aynı olmasına rağmen (herhangi bir ayar değişikliği yapmadım güncelleme almadım) bildirimler geliyordu. İş yerinde kullandığım adsl modem de de herhangi bir bağlantı kopma sorunu görülmüyor. Tplink c5v fiber modeminizde bu soruna yönelik bir güncelleme olacakmı?

  Yanıtla
 • 13 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:15
  Permalink

  Kolay gelsin, modem ayarlamarlından yazılım güncelleme bilgisine ulaşamadım sanırım merkez üzerinden güncelleme almakta. Tarayıcıda ara ara sayfalara girerken bazen 10 saniyeli kısa aralıklarla internet bağlantısı yok no error connection hatası alıyorum (bütün tarayıcılarda geçerli). Yazma yeri burası mı bilmiyorum modemin yazılımında küçük bir bug fixes yapılması gerek bu sorunu buramı yazıyoruz yoksa size mi yazıp ilgileniyor musunuz bilmiyorum.

  Yanıtla
  • 14 Ekim 2018 tarihinde, saat 10:02
   Permalink

   Merhaba Veysel Bey,

   Tplink Archer C5V modemler uzaktan yönetim ile güncellenebilmektedir. Söylemiş olduğunuz sorunun için Tplinkten destek alabilirsiniz.

   İyi günler dileriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir