TPLİNK TD-8961ND MODEM KURULUMU

TPLİNK TD-8961ND MODEM KURULUMU

Bugün kü yazımızda Kablolu ve Kablosuz Ağ Teknolojilerinde lider markalar arasında yer alan TpLink firmasının TP LİNK TD-8961ND modem kurulumunu anlatmaya çalışacağız.

Modem kurulumuna geçmeden önce modeminizin kablo bağlantılarının doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Modeminize ait kablo bağlantıları konusunda BURADAN destek alabilirsiniz.

Modem bağlantılarınızın yukarıda gösterdiğimiz şekilde yapılandır iseniz modem kurulumuna geçebiliriz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne ulaşıyoruz. Açılan şifre ekranında kullanıcı adı olarak “admin” şifre olarak ” admin yazarak giriş yap butonuna basıyoruz. Yazdığınız bu şifre geçersiz ise modeminizin arkasında bulunan reset butonuna basarak modemi fabrika ayarlarına alınız. Modem arayüz şifrelerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Açılan sayfada modem kurulumunu “Hızlı Kurulum” ve “Arayüz Ayarları” olmak üzere iki yöntemle de yapabilirsiniz. Biz size “Arayüz Ayarları” üzerinden kurulumu yapmayı göstereceğiz.

Aşağıda görüldüğü gibi “Arayüz Ayarları”-“İnternet” sekmelerine tıklayınız.

Açılan bölümünde yukarıdan aşağı olmak üzere Vpı:8 Vcı:35 olarak giriniz.

Ekranı aşağı doğru kaydırınız. Enkapsülasyon bölümünde PPPOA/PPPOE bölümünü seçiniz.

Kullanıcı adı ve şifre bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz yazınız. Kullanıcı adınızı bilmiyor iseniz bağlı olduğunuz servis sağlayıcının çağrı merkezini arayarak kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcıları çağrı merkezi numaralarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonuna kendi servis sağlayıcınıza göre domain adı yazmanız gerekmektedir. Örneğin TÜRKTELEKOM domain adresi @ttnet tir. Diğer servis sağlayıcıları için domain adreslerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın hemen altında yer alan Enkapsülasyon bölümünde PPPOE-LLC seçiniz ve kaydet butonuna basınız.

Modeminizin kablolu ayarlarını yapılandırdınız. Modeminizin kablosuz ayarlarına geçebiliriz.

TPLİNK TD-8961ND KABLOSUZ MODEM KURULUMU

Ana menüde “Arayüz Ayarları” -“Kablosuz” sekmelerine tıklayınız. Kablosuz ayarlar bölümünde olukça fazla ayar seçeneği olduğu için biz size aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi sade şekilde yapmanız gereken ayarları göstermeye çalıştık.

SSID modeminizin kablosuz ağ adıdır.Bu alana kablosuz ağa adı olarak biz isim belirliyorsunuz. Biz ZORLUTEKNOLOJİ olarak belirledik. Doğrulama türü olarak WPA2-PSK seçiniz. Şifreleme olarak TKIP/AES seçiniz. Hemen altında açılan Ön paylaşımlı anahtar bölümüne en az 8 haneli bir kablosuz ağ adı belirleyiniz. Belirlediğiniz şifrenin karmaşık yapıda olması güvenliğiniz için önemlidi.

Tebrikler modeminizin kablolu ve kablosuz ayarları tamamladınız. İnternete bağlanabilirsiniz. Sayfa açmada sorun yaşıyor iseniz bağlantı problemleri sayfamızdan kontrol etmeniz gereken alanları kontrol edebilirsiniz. Yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir