TPLİNK TL-WA701ND, WA801ND,WA901ND REPEATER KURULUMU

TPLİNK TL-WA701ND REPEATER KURULUMU

TPLİNK TL-WA801ND REPEATER KURULUMU

TPLİNK TL-WA901ND REPEATER KURULUMU

 

Bugün ki yazımızda tplink access pointlerimizin repeater kablosuz tekrarlayıcı özelliğini anlatmaya çalışacağız. Evimizde yada iş yerimizde kullandığımız kablosuz sinyalimiz modemden uzaklaştıkça sinyal seviyesi düşmektedir. Bu nedenle de kör noktalarda kablosuz sinyalimizden yararlanamayabiliyoruz. Bu sorunu çözmek için Tplink Access point cihazımızın kablosuz sinyal tekrarlayıcı özelliğini kullanarak sinyalin düştüğü noktalarda azalan sinyalimizi yeniden yükselteceğiz.

Öncelikle web tarayıcımızın adres satırına 192.168.0.254 yazarak şifre ekranına giriş yapıyoruz. Kullanıcı adı ve şifre olarak admin yazarak  modem arayüzümüze giriş yapıyoruz.

Açılan sayfamızda “Qucik Setup” sekmesine tıkıyoruz. Sol kısımda next butonuna basarak ilerliyoruz.

Yeni sayfamızda ülke olarak kendi bulunduğunuz ülkeyi seçerek ilerliyoruz.

Yeni sayfamızda modemimizin tekrarlayıcı özelliği olan “Repeater (Range Extender)” seçeneğini seçerek next butonuna basıyoruz.

Yeni sayfamızda “Survey” seçeneğine basarak çoğaltmak istediğimiz sinyalin bulunduğu alana ulaşıyoruz.

Bu sayfamızda hangi kablosuz ağ sinyalini çoğaltmak istiyor isek bu ağı seçiyoruz.

Ağ seçme işlemini yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki şekilde seçtiğimiz ağ bilgileri gelecektir. Burada seçtiğimiz ağın kablosuz şifresini password bölümümüze yazarak ilerliyoruz.

Bu sayfamızda “Statick Ip” seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

 

Yeni sayfamızda yaptığımız değişiklikleri gösteren özet sayfasına ulaşıyoruz.Ayarlarımızı kontrol ettikten sonra Finish butonuna basarak ayarlarımızı tamamlıyoruz.

Repeater tekrarlayıcı mode kurulumu tamamlanmıştır. Artık Access point cihazımızı sinyalin en düşük olduğu noktaya konumlandırarak uzak mesafelere sinyalimizi taşıyabiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir