TÜRKSAT-6A uydusunun test modellerinde üretim başladı

TÜRKSAT-6A uydusunun test modellerinde üretim başladı

Türkiye’nin tamamıyla yerli ilk haberleşme uydusu olacak TÜRKSAT-6A projesinde tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı ve uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan  başkanlığında, “TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi  Projesi”ne ilişkin toplantı yapıldı. Özlü ve Arslan’ın yanı sıra Türkiye Bilimsel  ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ  (TUSAŞ/TAI), ASELSAN ve CTech yetkililerinin de katıldığı toplantıda, TÜRKSAT-6A  projesinde gelinen son durum ele alındı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat AŞ mali  desteği, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ana  yükleniciliği, TUSAŞ, ASELSAN, CTech, yerli sanayi kuruluşları ve üniversitelerin  desteğiyle 2014 yılı sonunda başlatılan projede tasarım aşamasının sonuna  yaklaşıldı. Tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.

“TÜRKSAT-6A’nın maliyeti yaklaşık 600 milyon lira”

Yeterlilik testleri 2018 yılı başında yapılması planlanan  TÜRKSAT-6A’nın 2020 yılında fırlatılması hedefleniyor. TUSAŞ tesislerindeki Uzay  Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) çalışmaları devam eden  TÜRKSAT-6A’nın yapımı, Fransa ve Japonya’da eğitim alan Türk mühendislerin  katılımıyla gerçekleştiriliyor. TÜRKSAT-6A projesi kapsamında geliştirilen uydu,  Türkiye’nin daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak tamamıyla milli  imkanlarla geliştirilen ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık  600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek TÜRKSAT-6A projesinde, uydu ve yer  istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem tamamen milli  imkanlarla geliştiriliyor.

Yakıt dahil yaklaşık 4 bin 300 kilogramlık kütleye sahip olacak  TÜRKSAT-6A, 42 derece doğu boylamında yörüngeye yerleştirilecek. TÜRKSAT-6A,  Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir  bölümünde müşterilerine hizmet sunacak. Teknik özellikleriyle de dikkati çeken  uydu, 18 aktif, 5 yedek toplam 23 aktarıcıya sahip olacak.

Türkiye, yörüngede 15 yıl kalacak TÜRKSAT-6A’nın hizmete alınmasıyla  haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek ve bu alanda yurt dışına  bağımlılık azalacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir