Türktelekom Argela 5G Mükemmeliyet Merkezi Kuruldu

Türktelekom Argela 5G Mükemmeliyet Merkezi Kuruldu

İnternet ağının yaygınlaşması artan kullanıcı ihtiyaçları ve dışa bağımlılığın getirdiği güvenlik sorunları nedeni ile Türkiye teknik ve askeri alandaki millileşme adımlarına bir yenisini daha ekledi. 3G alt yapısından hızlı bir şekilde 4.5G teknolojisine geçen Türkiye 5G yatırımlarına da hızlıca start verdi. Türktelekom’un araştırma ve geliştirme alanında faaliyet gösteren Argele şirketi tarafından tasarlanan milli 5G teknolojileri geliştirme merkezi olan “5G Mükemmeliyet Merkezi” Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Binali Yıldırım,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Sayın Ömer Fatih Sayan’ın katılımları ve Türk Telekom CEO’su Paul Doany ile Argela CEO’su Bülent Kaytaz’ın ev sahipliğinde Ankara’da ODTÜ Teknokent açıldı.

5G Mükemmelliyet Merkezi yeni teknolojiler konusunda üniversite, özel sektör ve kamu için laboratuvar görevi görecek. Üretilen yazılımlar, ağ altyapıları diğer teknolojilerin testleri burada yapılacak. Bütün bu testlerden sonra uluslararası sektörde yerini alacak. Türkiye 5G’de de sadece uygulayıcı değil aynı zamanda üretici olacak. Merkez, faaliyetlerini, Argela mühendislerinin yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve 13 üniversiteden 30 öğretim üyesinin katkısıyla geliştirmeye devam etmeyi hedefliyor.

5G Mükemmeliyet Merkezi; ABD Silikon Vadisi’nde bulunan ve küresel teknoloji devlerinin de birlikte çalıştığı Open Networking Lab. ile de yakın ve aktif bir iş birliği içinde çalışarak bu iş birliği ile çift yönlü bir teknoloji transferi de sağlayacak.

5G Mükemmeliyet Merkezi açılışında konuşma yapan Argela CEO’su Bülent Kaytaz;

Son 5 yıldır, 5G sistemlerine programlanabilme ve kontrol edilebilme özellikleri sağlayan ve iletişim altyapılarını akıllı hale getiren yazılım ağırlıklı teknolojilere odaklandıklarını söyledi. Kaytaz, Argela’nın geliştirdiği ProgRAN’ın sunduğu çözümler sayesinde 5G’yi beklemeye gerek kalmadan dinamik RAN paylaşımı olanaklarına sahip olunacağını ve imkansız gibi görünen pek çok uygulamanın çalışır hale geleceğini belirtti. Kaytaz açıklamasını şu sözleri ile sürdürdü: “5G teknolojileri üzerindeki çalışmalarımızda kendimize üç önemli hedef koyduk. Bunlardan ilki, 5G konusunda uluslararası düzeyde kabul görmüş bir teknoloji şirketi olmak. İkincisi, bu teknolojileri kullanarak milli ve güvenlikli iletişim altyapılarının geliştirilmesine katkıda bulunmak. Üçüncüsü ise, geliştirdiğimiz bu özgün teknolojilerin ülke içinde ve uluslararası arenada kurduğumuz ekosistem vasıtasıyla büyük ölçekli projelerde bugünden uygulanmasını sağlamak. Bu kapsamda 5G teknolojileri alanında geliştirdiğimiz ProgRAN ile dünya genelinde kullanılacak 5G uyumlu baz istasyonlarını tasarlıyor ve 5G’nin standartlarını LTE lansmanı öncesinden itibaren kodluyoruz. ProgRAN teknolojisi için ABD Patent ve Marka Ofisine bugüne kadar 28 adet patent başvurusu yapmış olmaktan gurur duyuyoruz. Bu noktada başarılarımızın küresel düzeyde takdir topladığının da altını çizmek isterim. ProgRAN ile teknoloji sektörünün en büyük organizasyonlarından biri kabul edilen MWC 2017 kapsamında düzenlenen Küresel Mobil Ödülleri’nde, “LTE’nin 5G’ye Evrimine Üstün Katkı” kategorisinde finale kalarak dünya devleri ile birlikte en iyi 5 proje arasında yer alma başarısı gösterdik.  Bunun yanı sıra Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan;ağ altyapısını millileştirecek, siber güvenlik önlemleri artırılmış, esnek ve programlanabilir bir altyapı sağlayacak MİLAT projesini gerçekleştiriyoruz; milli baz istasyonu ULAK projesinde ise önemli sorumluluklar üstleniyoruz. Tüm bu gelişmeler ve yaptığımız patent başvuruları, 5G alanında uluslararası ölçekte önemli bir yere geldiğimizin de en somut gösterge niteliğinde. Çalışmalarımızın sonuçlarını bu şekilde görmek, geleceğe daha güvenli bakmamız için bize güç veriyor.

5G Mükemmeliyet Merkezinde üzerinde çalışılan ilk projeler
Entegre Kamu İletişim Platformu (EKİP), ulusal ve yerli Whatsapp projesi olarak nitelendirilen bu projeyle yüksek güvenlik ihtiyacı içinde olan kamu kurumları kendi içlerinde yüksek güvenlikli olarak iletişim kurabilecek
Milli Ağ Teknolojileri (MİLAT), siber güvenlik ve milli ağ altyapısı, şebekedeki her bit ve baytın tam kontrolünü sağlıyor olacak.

Dünyada örnek gösterilen ödüllü Milli 5G teknolojisi ProgRAN (5G teknolojisi), geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlıyor olacak.

 

Türktelekom Argela 5G Mükemmeliyet Merkezi Kuruldu” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir