YERLİ VE MİLLİ BİLİŞİM ALT YAPISI GELİYOR

YERLİ VE MİLLİ BİLİŞİM ALT YAPISI GELİYOR

Yaşanan 15 Temmuz süreci nedeni güvenlik alanında yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Alınan kararla birlikte Türkiye içinde yerli ve milli teknolojiler kullanılarak Yerli Veri Merkezleri (data center) oluşturulacak, bilginin Türkiye dışına çıkması engellenecek. Özellikle sosyal medya hesaplarının yurtdışı serverlarda olması ve güvenlik tehditleri oluşturması nedeni çalışmalar başlatılmıştır.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan;

“Türkiye’nin bilişim altyapısını millileştirmek için önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, “Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya organizasyonlarının verilerini ülkemizde depolayarak, vatandaşlarımızın bilgilerini daha güvenli hale getireceğiz.” dedi.”

Ulaştırma Bakanlığınca desteklenen çeşitli projeler ile milli bir bilişim alt yapısı için yerli veri saklama merkezleri kurulması konusunda çalışma yürütülerek Türkiye’ deki verilerin yurt dışına çıkmasını önlenecek.

Yerli alt yapının yaygınlaşması adına firmalara Ar-Ge destekleri verilmesi kararlaştırılmıştır. Bunlardan en yakın örneği geçtiğimiz günlerde TÜRKTELEKOM ve ARGELA tarafından açılan 5G Mükemmeliyet Merkezi oldu. Merkezde Argela mühendislerinin yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve 13 üniversiteden 30 öğretim üye aktif olarak çalışmaktadır.

22 Kasım da yayınlanan Kanun hükmünde kararname ile Türkiye’ de özel sektör tarafından açılacak milli veri merkezlerine Devlet tarafından bedelsiz arsa tahsisi, ucuz elektrik, çalışanlardan alınacak primlerin azaltılması ve şirketlerin ödeyeceği vergilerde indirim gibi çeşitli konularda teşvikler verilecek.

“Yeni iş alanları açılacak”

Devlet teşvikleri ile kurulacak yeni yerli ve milli veri merkezleri sayesinde yeni istihdam alanları açılarak desteklenecektir. Kurulacak veri merkezi ile siber saldırılara karşı güçlü ve yenilenebilir teknolojiler geliştirilecektir.

Yerli baz istasyonları üretimi başlıyor

Yerlileştirme çalışmaları kapsamında yerli baz istasyonlarının yapılması amacıyla yaptıkları çalışmalara da değinen Arslan, 4,5G ihalesinin bu noktada önemli olduğunu dile getirdi.

Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından gerçekleştirilen 4,5G ihalesinde, birinci yıl yüzde 30, ikinci yıl yüzde 40, üçüncü yıl ise yüzde 45 yerli ürün kullanma zorunluluğu getirdiklerini anımsatarak, “1 Nisan 2016 tarihinde başlayan 4,5G mobil haberleşme kullanımının birinci yılı 1 Nisan 2017’de dolacak. Bu tarih itibarıyla BTK tarafından ilk bir yıl için yüzde 30 yerli ürün kullanılıp kullanılmadığı denetlenecektir. Bu nedenle firmalar yerli baz istasyonu üretimine özel önem veriyor ve bu konuda çalışmalar yapıyor. Bu zorunluluk sayesinde yerli yazılım sektöründe yeni iş olanakları sağlanmış oluyor.” ifadelerini kullandı.

YERLİ VE MİLLİ BİLİŞİM ALT YAPISI GELİYOR” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir