ZTE ZXHN H108N MODEM KURULUMU

ZTE ZXHN H108N MODEM KURULUMU

ZTE ZXHN H108N modemler adsl özellikli kablosuz modemlerdir. Çoğunlukla Türktelekom-TTNET müşterilerine internet servis sağlayıcısı Türktelekom-TTNET tarafından hediye edilmiş modemlerdir. Kısaca modemimizi tanıdığımıza göre modem kurulumuna geçebiliriz.

Modem kurulumuna geçmeden önce modeminizin kablo bağlantılarınızı aşağıda belirttiğimiz şekilde yapınız. Modem bağlantıları modem ayarlarına geçmeden önce yapılması ve kontrol edilmesi gereken en önemli adımdır. Modem bağlantı ayarlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Modem bağlantınızı yukarıda gösterdiğimiz şekilde yapılandı iseniz artık modem kuruluma geçebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.2.1 yazarak modem arayüz sayfasına ulaşınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranına kullanıcı adı “admin” şifre olarak “ttnet” yazarak giriş butonuna basınız.

Giriş ekranının geçtikten sonra karşınıza mevcut şifreniz olan “ttnet” şifresini değiştirebileceğiniz ekran gelecektir. Bu ekranda İsterseniz şifreniz değiştirebilir isterseniz de “Atla” butonuna basarak değiştirmeden geçebilirsiniz.

Şifre ekranlarını geçtiniz. Artık kaşınızda modeminizin ayarlarını yapabileceğiniz modem arayüz ekranı bulunmaktadır. Bu ekranda ekranın sol bölümünde yer yer alan Ag-WAN-Wan Bağlantı sekmelerine tıklayınız.

Açılan bölümde Bağlantı Adı bölümünde “DSL_İNTERNET” seçeneğini seçiniz.

Vpı/Vcı sekmesinde 8/35, Encapsülasyon Türü bölümünde LLC seçiniz. Kullanıcı adı ve şifre bölümün de servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz yazınız. Kullanıcı adınızı bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Servis sağlayıcınızın çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda @domain adını kendi servis sağlayıcınıza göre seçmeniz gerekmektedir. TÜRKTELEKOM kullanıcıları modemde gömülü olarak geldiği için @ttnet yazmasına gerek bulunmamaktadır. Servis sağlayıcınıza ait domain adınızı bilmiyor iseniz BURADAN öğrenebilirsiniz.

TÜRKTELEKOM dışında servis sağlayıcı müşterisi iseniz aşağıdaki seçeneği tıklayınız.

Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranına kendi servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz yazabilirsiniz.

Son olarak Kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

ZTE ZXHN H108N KABLOSUZ MODEM AYARLARI

Modeminizin kablolu ayarlarınızı yukarıda belirttiğimiz şekilde yaptınız. Artık modeminizin kablosuz ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Modem kablosuz ayarları için ekranın sol bölümünde yer alan Ağ-WLAN-TEMEL sekmelerine tıklayınız. Burada kablosuz ağınızın aktif olması için “Kablosuz RF Modu” seçeneğini Etkin olarak seçiniz ve kaydediniz.

Daha sonra ekranın sol bölümünde yer alan SSID Ayarları sekmesine tıklayınız. SSID İsim bölümüne kablosuz ağlarda görmek istediğiniz adı yazınız. Biz kendi kablosuz ağ adımızı ZORLUTEKNOLOJİ olarak belirledik. Kaydet butonuna basınız.

Kablosuz ağınıza şifre koymak için ekranın sol bölümünde yer alan Güvenlik sekmesine tıklayınız. Açılan bölümde doğrulama türü olarak WPA/WPA2-PSK seçiniz. WPA Şifre bölümüne en az 8 haneli kablosuz şifrenizi belirleyiniz ve ayarlarınızı kaydediniz.

Tebrikler ZTE ZXHN H108N modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir