400 GBPS ETHERNET TEKNOLOJİSİ GELİYOR

Ülkemizde artan internet kullanıcı sayıları, yoğun şekilde kullanılan sosyal medya uygulamaları ile internet trafiğindeki yük katlanarak artış göstermeye devam etmektedir. Aynı anda yapılan kullanıcı istekleri ile yetersiz hale gelen internet bant genişliği, son yıllarda yapılan teknoloji yatırımları ile kademe kademe yükseltilmeye devam edilmektedir. Son olarak yapılan test çalışması ile Türk Telekom servis sağlayıcısı mevcut bant genişliğinden 4 kat daha hızlı veri akışı sağlayacak ethernet teknolojisini kullanmaya başladı. Türk Telekom’dan yapılan detaylı açıklama şöyle;

Türk Telekom, telekomünikasyon sektörü için yine öncü ve yenilikçi bir adım attı ve 400 Gbps Ethernet teknolojisini kullanan ilk Türk operatör oldu.Türk Telekom bu teknolojiyle, abonelerine 4 kat daha hızlı veri akışı sağlayacak.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek, artan veri trafiğini daha hızlı şekilde karşılamak üzere, 400 Gbps Ethernet teknolojisini kullanmaya başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Türkiye genelinde artan trafik ihtiyacını daha hızlı ve kesintisiz şekilde karşılamak üzere önemli bir adım attık ve 400 Gbps hızı kullanan ilk Türk operatör olduk. 400 Gbps Ethernet teknolojisi sayesinde artık veri akışı 4 kat daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilecek. Bu yeni teknolojiyi tüm ülkeye yaygınlaştırarak yakın gelecekte abonelerimize çok daha iyi bir müşteri deneyimi sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

İlk etapta sadece Ankara’da kullanılan 400 Gbps teknolojisi, test aşamaları sonrasında tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacak.

400 GBPS HIZ NE İFADE EDİYOR?

Türk Telekom, IP şebekesinde gerekli yazılım ve donanım güncellemelerini yaparak, halihazırda 1, 10 ve 100’ün katları şeklinde verilen hızlardaki hizmetleri, 400 Gbps Ethernet Teknolojisini kullanarak daha hızlı servis vermeye başladı.

400 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak aynı anda 16 bin adet UHD 4K video izlenebiliyor, 50 bin kitaplık bir kütüphanenin içeriği 1 saniyede indirilebiliyor. 100 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak aynı anda 4 bin adet video izlenebilirken,

400 GBPS ETHERNET TEKNOLOJİSİ GELİYOR” için bir yorum

  • 12 Haziran 2019 tarihinde, saat 16:34
    Permalink

    400 Gbps bantgenişliği ile yaklaşık olarak aynı anda 16 bin adet UHD 4K video izlenebiliyor, 50 bin kitaplık bir kütüphanenin içeriği >>>>1<<<>>>>4<<<<< saniyede indirilebiliyor. Demişsiniz karar verin 1'mi 4'mü 😀

    Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz