AİRTİES WAN PORTU AYARLARI

                     AİRTİES WAN PORTU AYARLARI

Geniş alan ağı (wan), birden fazla cihazın birbiri ile bağlanmasını ve iletişim kurmasını sağlayan fiziksel veya mantıksal büyük ağ yapılarına verilen addır. Bu ağlar yerel alan ağlarının birbirine bağlanması ile oluşan geniş kapsamlı ağladır. En geniş WAN bağlantısına örnek olarak İnternet ağı gösterilebilir. WAN hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Wan hakkında detaylı bilgiye sahip olduğumuza göre modemimizde wan ayarlarını nasıl yapılandırabiliriz bu konuda bilgi vermeye çalışalım.

Modeminizin üzerinde bulunan Ethernet portlarından 4. Ethernet portunun aynı zamanda Wan portu olarak kullanabilirsiniz.

Öncelikle modeminizin kablo bağlantılarını aşağıdaki yazımızda gösterdiğimiz gibi yapınız. Modem kablo bağlantılarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Modem Ethernet bağlantılarımızı yapılandırdı isek sırası ile aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1-Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcı programını (Internet Explorer, Mozilla Firefox vb.) açınız.

2-Web tarayıcınızın “Adres” kısmına cihazınızın Web arayüzünün varsayılan adresi olan 192.168.2.1 adresini yazıp “Enter” a basınız.

3-Cihazınızın web ara yüzünün “GİRİŞ” ekranı gelecektir. Bu ekranda giriş için şifre isteyen bir iletişim kutusu göreceksiniz. Cihazınızın varsayılan olarak giriş şifresi yoktur. “Şifre” alanını boş bırakıp “Tamam” butonuna basınız.

4-Sol tarafta bulunan “İNTERNET” seçeneğine tıklayınız. Açılan “İNTERNET” menüsü altında “GELİŞMİŞ” seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfada “Bağlantı Tipi” seçeneğini “Ethernet” olarak işaretleyerek, ayarları kaydetmek için “Kaydet” butonuna tıklayınız Cihazınız yeniden başlatılacaktır.

5-Sol tarafta bulunan “İNTERNET” seçeneğine tıkladıktan sonra “İNTERNET AYARLARI” seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen ekrandan “Vlan1” seçeneğine tıklayınız.

 

 

 

 

6-Açılan sayfada Protokol bölümünde “DHCP” seçeneğini seçerek ”Kaydet” butonunu tıklayınız. Cihazınız yeniden başlatılacaktır.

7-Sol taraftaki “LAN” seçeneğine tıklayarak “VLAN Yapılandırma” alt seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfada “Düzenle” seçeneğine tıklıyoruz.

8-VLAN Yapılandırma menüsünde Üye Portlar kısmında modemde kaç port olduğunu görebilirsiniz.Üye portlardan Sw 0 – Port 4 (WAN) portunu Seçilebilir Portlar kısmına atıyoruz ve Kaydet diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

9-Kablonet ya da internetinizi sağlayacak olan cihazdan gelen kabloyu modeminizin 4. Ethernet (Wan) portuna bağladığınızda, modem ana sayfası üzerinde “İnternet Bağlantısı: Bağlı” şeklinde gözükecek ve bir “İnternet IP Adresi” alacaktır.

Tebrikler modeminizin wan portu ayarlarını yapılandırdınız. Artık 4 portlu modeminizin 4. Portu wan olarak ayarlanmıştır.

AİRTİES WAN PORTU AYARLARI” için 3 yorum

 • 20 Kasım 2018 tarihinde, saat 23:42
  Permalink

  Bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler, buradan araştırmamla istediğim bilgiye ulaştım,

  Saygılarımla teşekkürler iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • 22 Kasım 2018 tarihinde, saat 22:24
   Permalink

   Merhaba,
   Biz teşekkür ederiz Önder Bey. Paylaşımlarımızdan haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.
   iyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 8 Aralık 2018 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  Merhabalar,
  Sistem şöyle;
  Tplink wa5210g türü bir cihazla internet uzaktan alınıyor. Bu cihazın çıkışı 4 LAN, 1 adet WAN portu olan Airties 6372 cihazın LAN portundan birisine bağlı. Bu şekilde tüm cihazlar kablosuz olarak Airties cihaza bağlanarak internete girebiliyorlar. Masaüstü bir pc yi kabloyla Airties cihazın diğer LAN portlarından birisine bağladım olmadı. Ne pcnin eternet ışığı, nede Airties cihazın ilgili LAN ışığı yandı.

  5210g tür cihazdan gelen kabloyu Airties cihazın WAN portuna taktım, bu seferde normal kablosuz bağlanan cihazların interneti de gitti.

  Sizin yukarıda anlattığınız çözüm, benim sorunuma çare olabilir mi ? Ne yapmam lazım ?

  Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz