Android Cihazlarda İnternet Paylaşım Ayarları

Mobil internet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlara olan ilgili de her geçen gün artmaya devam etmektedir. Yapılan geliştirmeler ile akıllı cep telefonu donanım ve yazılımları, diz üstü bilgisayar sistemlerini yakalayacak duruma gelmiştir. Hal böyle olunca günlük hayatta ya da iş hayatında diz üstü bilgisayar yerine kolay taşınabilir olması bakımından akıllı cep telefonları kullanılmaya başlanmıştır.

Akıllı telefonların geliştirilmesine paralel olarak 3g ve 4,5g gibi mobil ağlarda her geçen gün gelişmeye, geliştirilmeye devam etmektedir. Yapılan test sonuçlarında baz istasyonlarına yakınlık ve kullanılan cihaz teknolojisine göre 300mbit lere kadar çıkabilen mobil bağlantı hızları almak mümkün hale gelmiştir.

Artan mobil bağlantı hızı ile birlikte servis sağlayıcılar da kullanıcılara çeşitli kampanyalar ile yüksek mobil internet kullanım kotalı paketler sunmaya başlamışlardır.

Bazı durumlarda cep telefonunuz üzerinden yararlandığınız mobil internet bağlantısını başka bir cihazınız ile ya da başka bir arkadaşımız ile paylaşmak isteyebilirsiniz. Örneğin bir cafe de oturur iken kendi mobil internetinizi açarak çocuğunuzun tableti ile bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Ya da mobil internet bağlantısını açarak laptop bilgisayarınız üzerinden çalışma yapmak isteyebilirsiniz. İşte tam da bu noktada işlemleri nasıl yapabileceğinizi bilemeye bilirsiniz? Ya da daha önce oluşturduğunuz internet paylaşım şifrenizi unutmuş olabilirsiniz. Bu günkü yazımızda bu sorularınıza cevap bulmaya çalışacağız.

Andorid cihazlarda mobil internet paylaşımı nasıl yapılır? Android cihazlarda mobil kablosuz ağ adı ve şifresi nasıl değiştirilir? Oluşturulan internet paylaşım ağına nasıl bağlanılır birlikte inceleyelim.

Öncelikle cep telefonu uygulamalarınız içerisinde ” Ayarlar ” bölümüne tıklayınız. Açılan ekranda “Mobil Erişim Noktası ve İnternet” bölümüne tıklayınız. Yeni açılan ekranda aşağıda görüldüğü gibi mobil erişim noktası kapalı olarak gelecektir. Bu ekranda “Mobil erişim noktası” üzerine tıklayınız.

Yeni açılan ekranda kapalı yazan bölümün sağ tarafından yer alan açma kapatma çubuğunu sağa doğru kaydırarak açınız. Mobil internet paylaşımı gsm hattınız üzerinden yapılacağı için şuanda bir wifi ağına bağlı iseniz sistem wifi ağınızı keserek mobil bağlantı yapmanızı sağlayacaktır.

Karşınıza aşağıdaki şekilde wifi ağınızın kapatılacağı yönünde bir uyarı mesajı gelecektir. Bu ekranda tamam butonuna basınız. Tamam butonuna basmanızın ardından ekranın üst bölümünde görüldüğü gibi wifi ağınız kapatılarak mobil verinin aktif olduğu yeni bir ekran açılacaktır. Bu ekranda aşağıda görüldüğü gibi cep telefonunuza ait wifi adı ve şifre alanı gelecektir. Oluşturmuş olduğunuz wifi ağ adı ve şifreyi internetinizi paylaşmak istediğiniz kişiye vererek bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi değiştirmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Yukarıdaki ekranlarda gösterildiği gibi işlemleri sıraladığınızda cep telefonunuzda kullanmış olduğunuz mobil internet bağlantınızı başkaları ile ya da başka bir cihazınız ile kolayca paylaşabilirsiniz. Şimdi de paylaşım yaptığımız wifi ağ adını ve şifre bilgilerinin nereden değiştirileceğini inceleyelim.

Ekranın sağ üst köşesinde Mobil erişim noktası yazan bölümün yanında yer alan “Daha Fazla” menüsüne tıklayınız. Açılan ekranda “Mobil erişim noktası yapılandır “ sekmesine tıklayınız. Açılan yeni ekranda şebeke adı yazan bölüme internet paylaşımı yaptığınızda görülmesini istediğiniz bir ağ adı yazınız. Biz ağ adımızı “ZORLUTEKNOLOJİ” olarak belirledik. Daha sonra sayfayı aşağı doğru kaydırınız. Şifre güvenliğini WPA2-PSK seçiniz Şifre yazan kısımda sizin belirleyeceğiniz kişilerin haricinde giriş yapılmaması için kolay olmayan bir şifre belirleyerek kaydet butonuna basınız.

Android cihazınız için internet paylaşım ayarlarınızı tamamladınız. Şimdi belirlediğiniz bu ağ adına bağlantı nasıl yapılır kontrol edelim. Biz cep telefonunda kullandığımız internetimizi laptop bilgisayarımız ile paylaşmayı deneyeceğiz.

Kablosuz ağ simgesine tıklayarak etrafımızdaki kablosuz ağları taratınız. Yukarıda belirlemiş olduğunuz ağ adına tıklayarak bağlan butonuna basınız. Açılan ekranda belirlemiş olduğunuz internet paylaşım şifrenizi giriniz ve ileri butonuna basınız. Görüldüğü gibi bağlantı sağlandı.

Yukarıdaki işlemleri yaparak mobil hattımızda bulunan mobil internet bağlantısını laptop bilgisayarımız ile paylaşarak bağlantı kurduk. Mobil cihazımız dan ne kadar hızlı bir internet bağlantısı aldığımızı hız testi yaparak öğrenebiliriz. Hız testi yaptığımızda aşağıda görüldüğü gibi 16 mbit indirme 10 mbit yükleme olmak üzere oldukça iyi değerler aldık.Mobil cihazınızda DNS değişikliği yaparak yasaklı ya da kısıtlı sitelere kolay ve hızlıca erişebilirsiniz.

ANDROİD İşletim Sistemlerinde Dns Nasıl Değiştirilir Buradan Ulaşabilirsiniz

Sizde internet bağlantısına ihtiyaç duyan tüm cihazlarınız için ya da arkadaşlarınız için bu işlemleri tekrarlayarak kolayca internet bağlantınızı paylaşabilirsiniz.

Çok Önemli Not:

İnternet bağlantısını paylaşmanın bir kaç dez avantajı olabilir. Paylaşım yapmadan önce bu bilgileri dikkate alınız.

1-Öncelikle mobil internet bağlantısını açacağınız için şifrenizi paylaştığınız kişi kullandığınız internet paketi üzerinden bağlantı kuracaktır. Bu nedenle karşı tarafın cihazı üzerinde yapacağı her türlü internet trafiği program güncellemesi sizin internet paketiniz üzerinden düşecektir.

2-İnternet paylaşım şifrenizin kolay seçilmesi halinde etrafınızdaki tüm cihazlar sizin üzerinizden bağlantı kurabilir. Şifrenizin güvenli ve karmaşık yapıda seçilmesine dikkat ediniz.

3-Akıllı telefonunuz üzerinden internet paylaşımı yapacağınız için cihazınızın şarjı hızlı bir şekilde tükenecektir.

4-Şifrenizi paylaştığınız kişi sizin ıp niz üzerinden bağlantı kurduğu için yasal sorumluluk size ait olacaktır.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR, HEDİYE ÇEKLERİ,İNDİRİM VE ÇEKİLİŞ KAMPANYALARI HAKKINDA İLK KAZANAN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz