ASUS AC51U ve RT-AC66U ACCESS POİNT KURULUMU

ASUS RT-AC66U ACCESS POİNT KURULUMU

ASUS AC51U ACCESS POİNT KURULUMU

ASUS Access pointler geniş kapsama alanları ve yüksek performansları sayesinde evinizde ve iş yerinizde dsl sinyalinin ulaşmadığı alan bırakmamaktadır.ASUS RT-AC66U ve ASUS AC51U router arayüzleri aynı olduğu için birlikte inceleyeceğiz.

Routerlar kullanım alanları olarak kablolu modemi kablosuza çevirme, Kablosuz alanların kapsama alanlarını artırma yada kablosuz sinyali kablolu olarak kullanma gibi alanlarda kullanılmaktadır.

ASUS RT-AC66U VE ASUS AC51U ACCESS POİNT KURULUM ŞEMASI

Web tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak şifre ekranına ulaşıyoruz. Kullanıcı adı ve şifre olarak admin yazarak router arayüzüne ulaşıyoruz.

Router arayüzümüzde ekranın sol bölümünde bulunan “Kablosuz” sekmesine tıklıyoruz. Açılan kablosuz ekranımızda frekans olarak 2,4GHz ve 5GHz olmak üzere iki seçenek sunulmaktadır.Hangi frekansta kullanmak isteniyor ise o seçenekte ayar yapılabilir.

Frekans seçeneğimizi seçtikten sonra SSID alanına kablosuz ağ adımızı yazıyoruz.Kimlik doğrulama olarak “Wpa2-Personel” seçiyoruz. Wpa Ön Paylaşımlı Anahtar bölümünde en az 8 haneli bir kablosuz şifresi belirliyoruz. Uygula seçeneğine basarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

Frekans 2,4 GHZ

FREKANS 5 GHZ

Asus Router larımızda aynı zamanda kendi özel ağınızın dışında misafirleriniz için özel ağlar oluşturabiliriz. Misafirleriniz için oluşturacağınız süre ve intranet kısıtları da koyabilirisiniz.

Misafir ağı için ekranın sol bölümünde yer alan “Misafir Ağı” sekmesine tıklıyoruz.Açılan bölümde “Etkinleştir.” sekmesine tıklayarak misafir ağımızı etkinleştiriyoruz. Yine burada misafirimizin frekans ve kısıtlarını siz belirliyorsunuz.

Etkinleştirme işleminden sonra ekranımıza aşağıdaki şekilde seçenek gelecektir. Burada ilk aşamada misafir ağımızda şifre bulunmamaktadır. “None” sekmesine tıklayarak şifreleme yapıyoruz.

Açılan bölümde misafir ağımız için bir isimi belirliyoruz. Şifreleme olarak WPA2 -Personel seçiyoruz. Ön paylaşımlı anahtar bölümünde en az 8 haneli bir misafir şifresi belirliyoruz. Erişim zamanı bölümünde misafir için bağlantı zamanı belirleyebilirsiniz. Uygula butonuna basarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz