Çinli Huawei 5G’ye Geçişte Geri Adım Attı

Eski amigo Huawei, 5G teknolojisinin tüketici ve operatörlere faydalarına ilişkin hevesi kırdı.Analistler, Huawei’in 5G’deki geri adımının telekom operatörleri ve donanım üreticileri arasında geniş bir kasvet havası şeklinde yankı bulduğunu belirtti.

© Reuters Uzun zamandır 5G’deki öncü rolünün çığırtkanlığını yapan Çinli Huawei, kullanıcıların büyük kısmının bunun faydalarını anlamayacağı ve operatörlerin para kazanmakta zorlanacaklarını iddia ederek yeni nesil kablosuz teknolojiyle ilgili hevesi kırdı. Bu geri adım, kilit bileşenler ABD-Çin ticaret savaşı ve Donald Trump’ın Broadcom’un Qualcomm’u almasını bloke etmesine yol açan Huawei’in teknolojideki üstünlüğü korkusunun girdabındayken, 5G’nin politik gündeme yerleştiği bir dönemde gerçekleşti.

Salı günü Schenzen’deki teknoloji grubunun etkinliğindeki konuşmasında, dönem yönetim kurulu başkanı Eric Zu, 5G daha hızlı ve güvenilir olmasına karşın, müşterilerin “iki teknoloji arasında dişe dokunur bir fark” bulamayacağını belirtti.

5G teknolojisi, sürücüsüz arabalar çağı ve nesnelerin internetini oluşturan internete bağlı milyarlarca cihaz için bir gereklilik olarak göklere çıkarıldı. Ancak, Eric Zu “bugün bile sürücüsüz araçları destekleyebilecek teknolojiye sahip olduğumuzu” ifade etti.

Analistler, Huawei’in 5G’deki geri adımının telekom operatörleri ve donanım üreticileri arasında geniş bir kasvet havası şeklinde yankı bulduğunu belirtti. Canalys analisti Ben Stenton, “Mobil endüstride 5G’ye ilişkin karamsarlık kapalı kapılar ardında artıyordu, ancak Huawei bunu açıkça ifade eden ilk büyük altyapı şirketi oldu.” dedi.

“Her ülkede on binlerce yeni baz istasyonu gerektirecek 5G konuşlandırmasının, operatörler için inanılmaz maliyetli olacağı bir gerçek. Ve endüstri, 5G şebekesinin gözde kullanım senaryosunu henüz ortaya koyamadı.” Stanton, aynı zamanda “IoT (Nesnelerin İnterneti) ve sürücüsüz araçlar gibi sıklıkla alıntılanan kullanım senaryolarının aslında şebekeden çok cihazın kendi programlama gücüne bağlı olduğunun netlik kazandığını” belirtti. Ancak şüphelerine rağmen, Zu, bunda başarısız olmanın iş kaybına mal olacağını belirterek, Huawei’in bu teknolojiye yatırımlarının devam edeceğini söyledi:

“5G’de iyi değilseniz, müşteriler sizden 4G’yi de satın almaz.” Aynı şeyin telekom operatörleri için de geçerli olduğunu belirtti. “Bir operator ‘Benim 5G tanımlı şebekem var’ derse, sadece marka tanıtımı ya da pazarlama amacıyla dahi olsa diğerleri de 5G’ye geçmek zorunda kalır.

” Huawei’in İsveçli rakibi Ericsson, şebekeler kentsel alanlara yayılmaya başladıkça, 2023’e kadar 1 milyar 5G bağlantısı olacağı tahmininde bulundu. Şirketin yeni kablosuz teknolojiyle ilgili beklentileri oldukça pozitifti, ancak şirket, erken geçişin endüstriyel faydalarına daha fazla odaklanmaya başladı. Bu teknolojide öncülük yapmak için rakiplerinden daha iyi pozisyon aldığını belirtmekten öteye geçmeyen Nokia, 5G hedeflerinde daha ihtiyatlı.

Huawei etkinliğine katılan Counterpoint araştırma direktörü Peter Richardson, “Birçok operatörün 5G konusunda biraz zorlandığı bir gerçek.” dedi. “Bazı Birleşik Krallık operatörleri ‘4G’den henüz para kazanamamışken neden 5G’yi konuşuyoruz’ sorusunu soruyor.” Stanton da aynı fikirde. “Endüstri bir bütün olarak 5G konusunda önümüzdeki birkaç yılda daha pragmatik olacak.” dedi. “Huawei haklı. Daha sonra yaşanacak büyük bir şoktansa, hissedarları şimdiden bilgilendirmek daha iyi.” dedi.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz