Çinli Xiaomi Akıllı Telefon Pazarını Alt Üst Etmeye Devam Ediyor

XIAOMI 2014’TE HİNDİSTAN PAZARINA İLK GİRDİĞİNDE HEDEFİ ÜLKEDE EN AZ 10.000 AKILLI TELEFON SATMAKTI. ÇİN TEKNOLOJİ ŞİRKETİ, 2018’İN İLK ÜÇ AYINDA 9 MİLYONDAN FAZLA AKILLI TELEFON SATMAYI BAŞARDI.

Sektördeki tahminlere göre, Xiaomi artık Hindistan’daki akıllı telefon satışlarının %30’undan fazlasına sahip. Geçen yılın sonunda, ülkede akıllı telefon pazarında hızlı büyüyen  Samsung’un (SSNLF) altı senelik hâkimiyetini kırdı. Xiaomi Hindistan’ın genel müdürü Manu Jain, CNNMoney’e verdiği bir röportajda, “Size ilk planı anlatsam gülersiniz. Bu kadar kısa bir zaman içerisinde bile bu kadar büyük bir başarı elde edebileceğimizi hayal bile edemezdik. ” Fakat Jain, yerel bir yaklaşımla bunu başardıklarını söylüyor. “Hindistan’da uzun vadeli sürdürülebilir bir iş kurmak için, Hintli yerel bir şirket gibi davranmak zorundayız,” diye ekliyor. Bu,Hindistanlı tüketicilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış cihazlar üretmek ve bu cihazları da Hindistan’da üretmek anlamına geliyor. Başbakan Narendra Modi’nin “Hindistan’da Üret” inisiyatifine uygun bir şekilde başlayan şirket, 2015 yılında Hindistan’daki ilk fabrikasını açtı ve birkaç ay içinde üretime başladı. Jain, “İhtiyaç duyduğumuz her durumda, hem eyalet hem de merkezi hükümetlerden azami destek aldık,” dedi.

Xiaomi’nin Hindistan’daki yükselişi, kendi ülkesindeki yavaşlamayı telafi etmesine yardımcı oldu. Daha önce sektörün net lideri olan şirket, şu anda Çin’in yavaşlayan akıllı telefon pazarında yerel rakipleri Huawei, Oppo ve Vivo’nun ardından dördüncü sırada bulunuyor.

Bugün Hindistan’da satılan Xiaomi markalı akıllı telefonların %95’inden fazlasının Hindistan’da üretiliyor oluşu, şirketin Apple (AAPL) gibi rakiplerinin karşı karşıya kaldığı ithal akıllı telefonlar üzerindeki vergilerden kaçınmasına imkân tanıyor. Apple da geçen sene bu duruma uyacağını ve bazı iPhone modellerini Bangalore’daki bir fabrikada üretmeye başlayacağını duyurmuştu. Apple’ın bir fabrikası varken, Xiaomi’nin altı fabrikası bulunuyor Bu sırada, Xiaomi Tayvanlı elektronik firması Foxconn ile ortaklaşa üç yeni fabrika açarak Hindistan’daki üretim üssünü üç katına çıkardı. Bu, Jain’nin belirttiği gibi her saniye iki akıllı telefon üretebilen toplam altı tesis anlamına geliyor. Şirket ayrıca, Hindistan’daki cihazları için devre kartları üretmeye başlayacak ve ayrıca bileşen tedarikçilerinin daha çoğunu Hindistan’a gelmek için ikna etmeye çalışıyor. Jain, “Hindistan gerçekten de bir küresel tedarik merkezi haline gelecekse – ki bu gerçekten gerekli – bu alanda küçük de olsa bir rol oynamaktan mutluyuz” dedi.

Hükümetin yerel üretimi teşvik etmek için gerçekleştirdiği çalışmalar “inanılmaz” olsa da, Jain’e göre Xiaomi’nin Hindistan’da fabrikalar kurmasına neden olan temel sebep bu değildi. “Tüketiciye daha yakın, pazara daha yakın ve Çin’den ithal etmek daha pahalı” diyor ve ekliyor “Mevcut düzenlemelerden iki adım önde olmaya çalışıyoruz. ”Hindistan’da akıllı telefon üretmek, Xiaomi’nin fiyatlarını da düşürmesine olanak verdi ve sonuç olarak talebin adeta patladığı, ancak buna karşın ortalama yıllık gelirin hala 2000$’ın altında olduğu bir ülkede ithalatçılar karşısında büyük bir rekabet avantajı elde etmesine olanak tanıyor.

Mobil araştırma firması Canalys’in uzmanı Ishan Dutt, “Piyasadaki en iyi değere sahip cihazlar sunmanın yanı sıra, Xiaomi’nin akıllı telefonları artık daha fazla yerde ve daha büyük miktarlarda satılıyor. Xiaomi, Hindistan’da dikkate alınması gereken bir güce dönüşüyor,” diye ekledi. ‘Çok fazla para ödemenize gerek yok’ Başarı Jain’nin “dürüst fiyatlandırma” olarak adlandırdığı şeyde gizli. “Xiaomi’nin insanlara göstermiş olduğu şey, kaliteli bir ürüne sahip olmak için çok fazla para ödemenizin gerekmediğiydi” diyor. “Bu algıyı biz kırdık. ”Xiaomi şimdi ürün yelpazesini genişletmeyi ve Hindistan’ın önde gelen elektronik markası olmayı hedefliyor. Şirket; hâlihazırda akıllı televizyonlar, taşınabilir güç kaynakları, hava temizleyicileri ve giyilebilir cihazlar da dâhil olmak üzere çeşitli ürünler satıyor. Ancak, akıllı telefonlar Çinli şirketin Hindistan stratejisinin kalbinde yer alıyor ve şirket için en iyi fırsatı sunuyor.

Jain, “İnsanların; önce internetsiz olduğu, sonra sırasıyla masaüstü, dizüstü ve mobil cihazlar üzerinden internete bağlandığı Batı ve Çin’den farklı olarak, Hindistan’da insanlar tüm bu aşamaları atlayıp direkt olarak internete akıllı telefonları üzerinden erişim elde etti” diyor. “Beni gerçekten heyecanlandıran şey, Hint toplumunu gerçekten dönüştürebilme olanağımız.”

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz