COM.TR ALAN ADI YÖNLENDİRME

Nic.tr (“.tr” Alan Adları) Yönetimi, 1991 yılından bu yana Türkiye’yi ilk olarak İnternet’e bağlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde, ICANN ve IANA rehberliğinde çalışmalarına devam etmektedir.

“.tr” alan adı işlemleri için gerekli olan politika ve prosedürler, 1991-1998 yılları arasında, ODTÜ – Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nca oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Alan adı tahsisi işleri ve gerekli olan destek ve danışmanlık hizmeti (hızla artan işlemler ve yönetim yükü nedeniyle) 1998 yılından itibaren Nic.tr (“.tr” Alan Adları) Yönetimi tarafından sağlanmaktadır. Nic.tr (“.tr” Alan Adları) Yönetimi halen ODTÜ – Enformatik Enstitüsü binasında görevini sürdürmektedir.

Nic.tr (“.tr” Alan Adları) Yönetimi’nde güçler ayrılığı ilkesini uygulamak ve alan adı dağıtımında “yasama”, “yürütme” ve “yargı” işlevlerini ayırmak adına 2000 yılında Ulaştırma Bakanlığı, Internet Kurulu’ na bağlı olarak çalışan, sektör temsilcilerinin yer aldığı ve 11 kurumsal üyeden oluşan “DNS Çalışma Grubu” oluşturmuştur. Bu bağlamda, 2000 yılından bu yana DNS Çalışma Grubu politika ve kuralları belirleme (yasama işlevi), ODTÜ ise tahsis (yürütme) işlevini yerine getirmektedir.

Bilindiği gibi .com uzantılı web site adresleri herhangi bir evrak olmaksızın herhangi bir tescil kuruluşundan satın alınabilmektedir. com.tr uzantılı alan adı başvurularında ise bası belgelerin nic.tr ye sunulması gerekmektedir. Yapılan kontroller neticesinde alan adı tahsiz işleminiz kısa bir süre içinde yapılmaktadır.

“.com.tr” İçin Gerekli Belgeler


Aşağıda yer alan resmi belgelerden faaliyet alanınıza uygun olanlardan sadece bir tanesini nic.tr ye göndermeniz yeterli olacaktır. Ad-soyad.com.tr için, kimlik bilgileri ile birebir uyuşan alan adı başvurularında belge gerekmemektedir. Ancak, kimlik bilgileri ile başvurulan alan adının birebir uyuşmaması ya da Mernis sistemine bağlanırken teknik bir problem oluşması halinde, T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ya da üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir web sayfasından alınan çıktının fotokopisi,Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için, aşağıdaki üç maddede sözü geçen belgelerden herhangi bir tanesi,

  • Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,
  • Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”,
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” ya da “Ticari Sicil Gazetesi”,

İlgili yerleşim birimine ait portal oluşturmak için, başvuran belediyeler için belediye başkanı imzalı talep yazısı,

Vakıf, dernek ya da odalar için, “Dernek Tüzüğü”, “Vakıf Senedi” ya da “Kuruluş Kanunu”,

Otel ve tatil köyleri için, Turizm Bakanlığı’ndan alınmış “Turizm İşletmesi Belgesi”,

Seyahat acenteleri için, Turizm Bakanlığı’ndan alınmış “Seyahat Acentesi İşletme Belgesi”,

Dershaneler için, Milli Eğitim Bakanlığı “Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi”,

Televizyon programları için, Kültür Bakanlığı’ndan alınmış “Televizyon Gösterim Belgesi”

Film adları için, Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nden alınmış kayıt tescil belgesi,

Sanatçılar için, bağlı bulundukları meslek birliği, dernek ya da odadan(MESAM, SESAM, ÇASOD, vb.) üye kayıt belgesi,

Özel hastaneler için, Sağlık Bakanlığı’ndan alınmış  “Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı”,

İrtibat büroları için, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden alınmış “İrtibat Bürosu Açılım Belgesi”,

Yabancı bir kuruluşun Türkiye distribütörlüğünü ya da temsilciliğini yapan kuruluşlar için, başvurulan alan adına ait tescil belgesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra isim sahibi şirketin başvurulan alan adının distribütör ya da temsilci şirket tarafından alınabileceğine dair iznini belgeleyen antetli kağıtları üzerinde, imzalı ve kaşeli yetki belgesi,

Radyo ve televizyonlar için, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı,

Dergi ve gazeteler için, “derginin/gazetenin aslı” ve “Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi”,

Süresiz yayınlar için, yayının aslı,

İlaç isimleri için, “Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi”,

Çiftlikler için, bağlı bulunduğu ziraat odasından kayıt belgesi.

Gemiler için, “Türkiye Cumhuriyeti Gemi Tasdiknamesi”

Fuarlar için, Resmi Gazetede yayınlanan “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği” veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan “Fuar İzni Yazısı”

Özel numaralar için, Türk Telekomünikasyon Kurumundan alınan “Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi”

Mevcutta kullandığınız bir web siteniz var ise örneğin www.abc.com gibi. Yeni aldığınız www.abc.com.tr adresini aşağıdaki işlemleri yaparak www.abc.com üzerine yönlendirebilirsiniz. Yukarıdaki belgeleri tamamladınız ve başvurunuzu yaptığınızı ve alan adınızı aldığınızı kabul ederek bu alan adını mevcut .com web adresinize nasıl yönlendireceğinizi birlikte incelemeye çalışalım.

web tarayıcınızın adres satırına www.nic.tr adresini yazarak web sitesine giriş yapınız. Yönetim paneli ekranında başvuru sırasında aldığınız ya marka patent şirketinizden aldığınız sorumlu kodu ve parola bilginizi yarak giriş yapınız.

Sorumlu kodu ve parola bilgilerinizi girmenizin ardından açılan ekranda Yönetim Paneli linkine tıklayınız.

Yeni açılan ekranda ilk kez giriş yapıyor iseniz Teknik Sorumlu linkine, Daha önce DNS sunucu değişikliği yaptı iseniz en sık kullanılan işlemler bölümü içerisinden DNS Sunucu Değişikliği linkine tıklayınız.

Yeni açılan ekranda nic.tr den almış olduğunuz alan adınız ve otomatik olarak sunulan dnsler gelecektir. Dns sunucu değişikliği yapmak istediğiniz alan adınızı seçerek devam butonuna basınız.

Yeni açılan ekranda örneğin www.abc.com alan adınızı barındırdığınız hosting şirketinizden almış olduğunuz dns sunucu adreslerini aşağıdaki alana yazınız. dns sunucu adreslerini hosting şirketinizden talep edebilirsiniz.Alan adı sunucularının IP numaralarının girilmesi zorunlu değildir. Ancak, DNS sunucularını değiştirmek için başvurduğunuz alan adlarından herhangi biri, alan adı sunucularınızla aynı ise, IP numaralarını girmeniz gerekmektedir. Dns sunucu adresinizi yazmanızın ardından Devam tuşuna basınız.

Yukarıdaki işlemleri yapmanızın ardından nic.tr üzerinden satın almış olduğunuz com.tr uzantılı alan adınız yazmış olduğunuz dns adresine doğru yönlenecektir. DNS Sunucu değişiklikleri, isteğiniz üzere en erken bir, en geç onbeş gün içerisinde gerçekleştirilecektir.

Bu işlemleri yapmanızın ardından hosting şirketiniz üzerinde Domain Park Etme /Eş Alan Adı Ekleme işlemi yapmanız gerekmektedir.

Rumuz (Eş Alan Adı) Nedir? Eş alan adları, hosting hesabınızda yer alan web siteleri için eş alan adları ekleyebilmenizi sağlar. Böylece ziyaretçiler eş alan adlarını ziyaret etmek istedikleri zaman ekli oldukları web sitelerini görüntüleyebilirler.

Aşağıdaki örneğimizde turhost hosting şirketi için CPanel üzerinden domain park etme işlemini yapacağız. Bu işlemler

cPanel / Windows Hosting Gelişmiş Panelden Rumuz (Alias Domain) Ekleme

Hosting şirketinizin yönetim paneline giriş yapınız.Açılan erkanda Hizmetler içerisinden hizmet listesi menüsüne tıklayınız.Açılan ekranda alan adınızın yanında yer alan Yönetim menüsüne tıklayınız.

Yeni açılan ekranda Sol tarafta yer alan Alan Adları Yönetimi menüsüne tıklayınız. Sağ tarafta açılan ekranda Park Alan Adları (Eş/Alias ) sekmesine tıklayınız. Park Alan adı bölümüne com.tr uzantılı hangi alan adını aldı iseniz yazınız ve yeni oluştur butonuna basınız.

bu işlemleri sırası ile tamamladığınız com.tr adresinize girmek isteyen tüm kullanıcılar otomatik olarak com uzantılı adresinize yönlendirilecektir.Bu işlemleri diğer yöntemler olan cPanel Hosting cPanelden Rumuz (Alias Domain) Ekleme,Windows Hosting Plesk Panelden Rumuz (Alias Domain) Ekleme şeklinde de yapabilirsiniz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz