D-LİNK DSL-2520U MODEM KURULUMU

D-LİNK DSL-2520U Modem Özellikleri;1 adet 10/100BaseTX RJ-45 Ethernet Portu.1 adet USB portu.1 adet RJ-11 ADSL portu.24Mbps download, 2Mbps upload desteği.Statik yönlendirme.Dinamik yönlendirme (RIP, RIPv2).NAT( Network Address Transition) desteği.Port yönlendirme özelliği (Port Forwarding).DHCP İstemci / Sunucu.Güvenlik duvarı özelliği.MAC adresi filtreleme özelliği.URL filtreleme özelliği.Sistem logu alma özelliği.Trafik önceliklendirme desteği.Band genişliği kontrolü.Web arayüzü ile yönetim

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan modem bağlantılarında dsl, statüs ya da internet ışıklarınız yanmayacaktır.

Modem ve Bilgisayar Arası Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan user name password alanında;

user name:admin

password:admin yazarak ok butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna 10 sn kadar basılı tutarak modeminizi resetleyiniz. Resetlenen modem şifreniz ile yeniden giriş yapmayı deneyiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarını geçmenizin ardından açılan modem arayüz ekranında ekranın sol bölümünde yer alan “Qucik Setup” menüsüne tıklayınız. Açılan ekranda “Dsl Auto-Connect” seçeneği yanındaki tik işaretini kaldırınız. VPI:8 VCI:35 seçiniz. “Enable Quality off Service” bölümünde işaretleyiniz ve next butonuna basınız.

Yeni açılan ekranda “Connection Type” bölümünde “PPP over Ethernet (PPPOE)” seçiniz. “Encapsulation Mode” bölümünde “LLC/SNAP-BRİDGİNG” seçerek “next” ileri butonuna basınız.

Yeni açılan sayfada Ppp username ve Password kısmına servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren @domain adresinizi yazmayı unutmayınız.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adreslerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazmanızın ardından diğer ekranlar aşağıdaki gibi kalacak şekilde next butonuna basarak ilerleyiniz.

Yeni açılan ekranda değişiklik yapmadan next butonuna basınız.

Karşınıza dhcp ayarlarınızın olduğu ekran gelecektir. Bu ekranda da herhangi bir değişiklik yapmadan next butonuna basınız.

Yeni açılan ekranda yapmış olduğunuz değişiklikleri içeren sayfa gelecektir. Kontrol etmenizin ardından SAVE/REBOOT botununa basarak yapmış olduğunuz ayarları kaydediniz.

Save butonuna bastıktan sonra karşınıza yaklaşık 2 dakikalık yükleme ekranı gelecektir. Bu ekranda kayıt işlemi devam ederken bekleyiniz. Modem ışıklarınızı sabitlendiğinde web tarayıcı ekranlarınızı kapatarak internete girebilirsiniz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz