D-LİNK DSL-2740U MODEM KURULUMU

D-LİNK DSL-2740U 4 adet ADSL portu, 1 adet Ethernet WAN desteği ve bir adet ADSL hattına bağlanmak için ADSL portu ile donatılmış modemdir. DSL-2740U  Dahili 4 portlu switch, Ethernet adaptörleri, oyun konsolları ve diğer cihazlar ile donatılmış bilgisayarları ağınıza bağlamanıza izin verir.  DSL-2740U modem ile Evde veya ofiste hızlı bir şekilde bir kablosuz ağ oluşturarak çalışanlarınızın veya ailenizin üyelerinin hemen hemen her yerden (kablosuz ağınızın kapsama alanı dahilinde) kablosuz bir ağa bağlanmasına izin verebilirsiniz. 

Modem özelliklerini kısaca tanıdık. Modem kurulum adımlarına devam edebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modeminizin ethernet ve dsl kablo bağlantılarını doğru yapmanız gerekmektedir. Hatalı yapılan bağlantı işlemlerinde modeminizin dsl ışığı yanmayacaktır.

Modem ve Bilgisayar Arası Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki bağlantı şemasına göre yapılandırdı iseniz kurulum işlemlerine geçebilirsiniz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem şifre ekranına ulaşınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak login butonuna basınız. Kullanıcı adı ve şifrenizi kabul etmemesi halinde modem altında bulunan reset butonu aracılığı ile modeminizi resetleyerek fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarını geçmenizin ardından açılan modem arayüz ekranında ana menüler arasından SETUP menüsüne tıklayınız. Açılan ekranda sayfanın sol bölümünde yer alan “İNTERNET SETUP” yada “ADSL SETUP” menüsüne tıklayınız.

Yeni açılan sayfada manuel olarak işlemlere devam ediyoruz. “Wan Physical Type” bölümünde ADSL WAN seçeneğini işaretleyiniz.

Default Route Selection bölümünde “Auto” seçeneğini işaretleyiniz.

Tüm servis sağlayıcılarda ortak alt yapı değeri olan VPI:8 VCI:35 CHANNEL MODE:PPPOE ENCAPSULATİON:LLC seçiniz.

PPP user neme, password bölümünde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi giriniz. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı yazmayı unutmayınız.

Tüm servis sağlayıcılarına ait domain adına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki işlemlerin ardından ADD seçeneğine tıklayarak yaptığınız değişiklikleri ekleyiniz.

Modeminizin kablosuz ayarları için ekranın sol bölümünde yer alan “Wireless Setup” sekmesine tıklayınız. “Setup wizard” seçeneğine tıklayınız.

Açılan ekranda SSID bölümünde kablosuz ağınız için bir isim belirleyiniz. Pre-Shared Key bölümünde en az 8 haneli içerisinde 1 büyük ve 1 küçük harflerden oluşan kablosuz ağ şifresi belirleyiniz. Next butonuna basınız.

Yeni açılan ekranda “SAVE” butonuna basarak yapmış olduğunuz ayarları kaydediniz.

D-LİNK DSL-2740U modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamladınız. Modem ışıklarınızın durumuna göre internet bağlantısı kurabilirsiniz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz