ETHERNET RENK KODLARI

ETHERNET (RJ45) KABLOSU RENK SIRALAMASI

Bilgisayar sistemlerinde modem ile bilgisayarlar arası bağlantı için ethernet kablosu kullanılmaktadır. Modem kutuları içerisinden standart olarak 1-1.5 metre uzunluğunda ethernet kablosu çıkmaktadır. Ethernet kabloları genellikle sarı,gri ya da turuncu renkte olabilmektedir.

Ethernet kabloları kendi içerisinde kullanım alanları ve yoğunluğuna göre cat5 ve cat6 olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kablo kalınlıkları ve yapıları farklı olsa da bağlantı şekilleri aynıdır. Her iki kabloda da ethernet renk sırası aşağıdaki sıraya göre dizilmektedir.

Ethernet renk kodları sırası ile aşağıdaki gibidir.

Kablo uçlarının sırasını her iki tarafta da yanı olacak şekilde karıştırmamaya dikkat ediniz.

SOLDAN SAĞA

  1. Turuncu Beyaz
  2. Turuncu
  3. Yeşil Beyaz
  4. Mavi
  5. Mavi Beyaz
  6. Yeşil
  7. Kahverengi Beyaz
  8. Kahverengi

Ethernet kablosunu Rj45 e nasıl çakacağınızı biliyor musunuz? Yukarıdaki renk sırasına göre Ethernet kablonuzun uçlarını RJ45 soketine doğru olarak çakmanız gerekmektedir. Hatalı çakılan soket bağlantılarında ethernet kablonuz çalışmayacağı için bağlantı kurulamayacaktır.

ETHERNET KABLOSU NASIL ÇAKILIR BURADAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

uclari-duzelt

Ethernet bağlantı kablonuzu yukarıdaki yönlendirmelere göre yapılandırdı iseniz artık bilgisayar ve modem arası bağlantılarınızı yapabilirsiniz. Hatalı yapılan modem ve bilgisayar arası bağlantılarda modem üzerinde bulunan dsl ışığı sabitlenmeyeceği için modeminiz internet servis sağlayıcı ile bağlantı kuramayacaktır.

Modem ve Bilgisayar Arası Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

rj45

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR, HEDİYE ÇEKLERİ,İNDİRİM VE ÇEKİLİŞ KAMPANYALARI HAKKINDA İLK KAZANAN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

ETHERNET RENK KODLARI” için 4 yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz