HOMEPLUG POWERLİNE ADAPTÖR

EVDE KABLO ÇEKME DERDİNE SON! HOMEPLUG POWERLİNE ADAPTÖR

Değişen yaşam standartlarımız ve teknolojiye bağımlı hale gelmemiz  her geçen gün Teknolojinin hayatımızın bir parçası haline gelmesine sebep olmuştur. Durum böyleyken artık hayatın her anında online olma ihtiyacı doğmuştur.

Teknoloji ihtiyaçlarınız için evinizin tüm odalarında internet bağlantısı kullanmak istediğinizi düşünelim. Bunun için yapılması gereken akla gelen 2 yöntem bulunuyor.

1.si KABLOSUZ MODEM almak 2.si ise evin odalarına CAT KABLO döşemek olacaktır. Birinci yöntemde Kablosuz modeminizin menzili dsl sinyalini taşımak istediğiniz yere yetmeyebilir. İkinci bir ACCESS POİNTE e ihtiyaç duyabilirsiniz. 2. Yöntemde ise evin odaları arasında kırma dökme işlemi yapılması gerekmektedir. Bilindik bu iki yöntemde sizin için hem maddi acıdan külfetli hem de zahmetli olacaktır. Birde eviniz kira ise duvarları delmek yeni kablo çekmek sizin için gereksiz bir yatırım ve uğraş olacaktır.

İş te gözünüzde büyüttüğünüz bu durum için Homeplug Powerline Adaptörleri tamda bu ihtiyacınızı karşılamak için tasarlanmıştır. İsteğiniz her yerde elektrik tesisatı üzerinden kendi networkünüzü oluşturabilir, internet hattınızı istediğiniz noktaya taşıyabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız bütün bu işlemi kırmadan dökmeden az maliyetle taşınabilir şekilde ELEKTRİK TESİSATINIZ üzerinden yapabilirsiniz.

Peki Homeplug Powerline Nedir? Gelin birlikte incelemeye çalışalım.

HOMEPLUG Evde ya da İş yerlerinde mevcut elektrik tesisatları üzerinden bağlantı kurulacak cihazların fiziksel olarak haberleşmelerini sağlayan network teknolojisidir. HomePlug sertifikalı ürünler Ethernet, USB, 802.11 WiFi teknolojilerini kullanan bilgisayarları ve diğer cihazları Köprü(Bridge) veya adaptör olarak birbirlerine bağlamaktadırlar.

POWERLİNE homeplug teknolojisini kullanarak daire içerisinde birbirinden uzakta olan cihazlarımızı ya da uzak odamızda bulunan cihazımı internete bağlamamız için tasarlanmış adaptörlerdir.

Bu sistemler Network teknolojisinde iki isim ile de kullanılabilmektedir. Kimi kullanıcılar homeplug derken kimi kullanıcılar powerline olarak kullanmaktadırlar.

Homeplug sayesinde ev içinde duvar delmeden, kablo çekmeden, pratik bir şekilde modem ve televizyon arasında bilgi aktarımı sağlanabilmektedir.

Powerline cihazların aynı zamanda kablosuz özellikli olanları da mevcuttur. Yani internet sinyalini taşımak istediğiniz yer aynı zamanda sizin kablosuz ağınız olacaktır. Yani modeminizden aldığınız sinyali en uzak noktaya taşıdıktan sonra, bu sinyali kablosuz özelliği sayesinde ortama yayabilirsiniz.

Powerline adaptörler nasıl bağlanır?

Bağlantı son derece kolaydır; Sitem verici ve alıcı olmak üzere 2 adaptörden oluşmaktadır.

 1. Adaptör modeminizin yanındaki prize takılır. Modeminizin Ethernet portundan aldığınız dsl sinyali bu adaptörün Ethernet girişine takılır. Artık dsl sinyaliniz evinizin tüm odalarına elektrik tesisatınız vasıtası ile yayılmış durumdadır.
 2. Daha sonra internetten faydalanmak istediğiniz odanın prizine 2. Adaptör takılır. Bu adaptöründe çıkışından dsl sinyali alınarak kullanılmak istenen cihaza bağlanır. Bu şekilde işlem son derece kolaydır. Bu iki küçük adaptörü kullanarak evinizde kırmadan dökmeden bir network ağına sahip oldunuz.
 3. Ayrıca adaptörler üzerinde bulunan güvenlik butonları ile ağınız güvende olacaktır.

HomePlug PowerLine Adaptörü Bağlantı Şeması

Evde, Ofiste, Okulda vs. Bilgisayar ve Cihazlarınızı Birbirine Bağlamada Var olan Elektrik Tesisatının Faydaları Nelerdir ?

Bütün binalar hemen her odasında elektrik tesisatı ile birbirine bağlanmış pek çok elektrik prizine sahiptir. HomePlug teknolojisi  bu elektrik prizlerini hem güç kaynağı olarak hem de bir bağlantı portu olarak “çift görev”le kullanır. Bu sayede bu teknoloji size en düşük maliyet ile iş görecektir. Ortalıkta kablo yığınları olmayacak, yeni kablo çekme ve maliyetine katlanma zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca her hangi bir diğer elektrikli cihazınızın da aynı prize bağlanma kolaylığı heyecan vericidir ve eğlence, bilgilenme servisleri ve telefon gibi servisleri kapsayan yeni ürünlere imkân vermektedir.

Homeplug Teknolojisi Diğer  Network Teknolojileriyle ( LAN, Telefon Hattı, Kablosuz Bağlantı) Uyumlu mudur?

HomePlug teknolojisi diğer Network teknolojilerle çatışmaz. Çünkü elektrik prizleri bir binanın nerdeyse her duvarında vardır, onlar bir data bağlantı kullanımı için en mantıklı seçenek olmuşlardır. Her ne kadar günümüzde, bazı  yeni binalar  data kabloları hazır olarak inşa edilseler de,  bu tesisat her odada hazır değildir. HomePlug teknoloji ayrıca kablosuz bağlantı ile ilgili bazı problemleri ortadan kaldırmaktadır. Wireless bağlantıdaki gibi haberleşmeyi sağlayabilmek için binanın iyi sinyal alan yerlerine hareket etmenize gerek yoktur, ayrıca bu yüzden ihtiyacınız olan çoklayıcı ihtiyacı da ortadan kalkar.

Homeplug Teknolojisi Elektrik Tesisatını Ve Elektriği Etkiler Mi?

HomePlug teknolojisi network bağlantı noktaları için elektrik prizlerini kullanır ve bu prizlerin bağlı olduğu elektrik tesisatı yalnız bağlantı noktaları arasındaki iletişim içindir. Elektrik hattındaki data sinyalinin varlığı binadaki elektrik tesisatı ve elektrik servislerine etki etmez.

Peki Bu Ürün Ne Yapar?

Yeni kablo çekmeye veya delik açmaya gerek olmaksızın var olan elektrik hattınızı yüksek hızlı bir ağa çevirir. Konfigürasyon gerekmez, adaptörünüzü basit bir şekilde elektrik prizinize takarsınız ve hemen bir ağ altyapısı elde edersiniz. Ayrıca, entegre elektrik prizi, hiçbir elektrik prizinin boşa gitmemesini sağlar.

500Mbps’e kadar hız, 300 metre mesafe

Gelişmiş HomePlug AV teknolojisi ile kullanıcılara evin elektrik şebekesi üzerinden 300 metreye kadar mesafede, 500Mbps’e kadar sabit yüksek bir hızda veri transmisyonu sağlar. Bütün ağa uyumlu cihazları (bilgisayarlar ve oyun konsollarından IPTV için set üstü kutularına, yazıcılara ve NAS sabit disklere kadar) bağlamak için komple bir ev çözümü olarak önemli bir seçenektir.

İlave Cihazlar İçin Ekstra Elektrik Prizi

Entegre elektrik prizi ile yeni ev ağınız için gerçek bir kazanç sağlar. Entegre elektrik prizi, ek bir cihazın veya priz çoklayıcısının, normal bir duvar prizi gibi düşünülerek adaptöre bağlanmasına izin verir. Bu da, adaptör takılı olsa bile, hiçbir elektrik prizinin boşa gitmemesini garantiler.

Kolay Ağ Güvenliği için Pair Düğmesi

Powerline elektrik hattı adaptörünü sadece takıp çalıştırarak, bir Elektrik Hattı ağını zahmetsizce kurabilirsiniz. Adaptörün ‘Çift’ düğmesi de, evinizdeki elektrik hattı ağında güvenlik veya birden fazla elektrik hattı adaptörünü yönetmek için kullanılabilir.Ağ güvenliği ve şifrelemesi için pair düğmesine basılmalıdır.

POWERLİNE ADAPTÖRÜ NEREDEN ALABİLİRİM?

Homeplug powerline adaptörleri tüm elektonik magazalarında bulabilirsiniz. Ayrıca TÜRKTELEKOM müşterisi iseniz TİVİBU hizmetiniz ile birlikte bu hizmeti isteyebilirsiniz. TÜRKTELEKOM TİVİBU kurulumlarında müşterilerinin sorunsuz bir deneyim yaşaması için powerline ürünlerini çok cüzi rakamlar ile müşterilerine sunmaktadır.

Powerline adaptörler hakkında en sık sorulan sorular

Soru: Mevcut bir Powerline ağına yeni bir Powerline adaptörü nasıl eklerim?

Cevap: Ünitedeki pair düğmesine basarak veya Powerline Yardımcı Programı’nı kullanarak bir adaptör ekleyebilirsiniz.

Soru: Aynı güç hattında eş zamanlı olarak birbirinden farklı Powerline ağı olabilir mi?

Cevap: Evet, Powerline ağları farklı ağ adları ile ayrılabilir. Ancak, genel verimlilik birden fazla ağ tarafından paylaşılır.

Soru: Powerline bağlantım 200Mbps, 500Mbps, 600Mbps veya 1200Mbps hızlarını destekliyor, ancak neden bu hızlara ulaşılamıyor?

Cevap: Powerline hız değerleri en yüksek teorik hızı temsil eder. Bununla birlikte, elektrik hattı devreleri çok karmaşıktır. Parazit, hat kalitesi, mesafe ve bir ağdaki aygıt sayısı, gerçek bant genişliği hızlarını etkileyebilir. Çamaşır makineleri ve klima gibi motorlu elektrikli ekipmanlar, elektrik hattı bağlantılarını tamamen kesebilecek parazitler üretebilir. Mümkün olduğunca, Powerline cihazlarını bu cihazların yakınında veya aynı devreye takmayınız.

Soru: Düşük bir Powerline hızını nasıl yükseltebilirim?

Cevap: Powerline ürünleri, bir evin elektrik kabloları üzerinden veri iletir. Powerline hızı, öncelikle bu elektrik kablolarının kalitesine bağlıdır.

Soru: TP-Link Powerline adaptörleri üç fazlı devrenin farklı devrelerinde çalışabilir mi?

Cevap: Evet. Ancak, genel oran devreleri geçerken etkilenir. Üç fazlı, dört hatlı bir devrede optimum performans için cihazların ayını faz üzerinde olması önemlidir.

Soru: Aynı özel ağda birden fazla Powerline adaptör varsa, her bir adaptörün bant genişliği üzerindeki etkisi nedir?

Cevap: Aynı özel Powerline ağında, tüm adaptörler ağın toplam bant genişliğini paylaşır.

Soru: TP-Link Elektrik Hattı adaptörleri kararsız devreler üzerinde çalışabilir mi?

Cevap: Evet. Powerline adaptörleri 100-240V’luk bir voltaj aralığında çalışabilir ve genel voltaj dalgalanmaları dayanıklılığı etkilemeyecektir.

Soru: Powerline adaptörleri UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) ile ayrılmışsa çalışabilir mi?

Cevap: Hayır. UPS’in genelde bir Powerline bağlantısını kesebilen bir filtre fonksiyonu vardır. Bazı hava anahtarları ve aşırı gerilim koruyucuları aynı işleve sahiptir. En iyi sonucu almak için Powerline adaptörlerini yalnızca prizlere takınız.

Piyasada en çok tercih edilen Homeplug poweline cihazları aşağıdaki gibidir

 • TP-LINK TL-PA4016P KIT AV500 Powerline Priz Girişli Başlangıç Kiti
 • TP-LINK TL-WPA4226KIT AV500 300 Mbps Kablosuz 2 LAN Portlu 300 Metre Mesafeli Priz Girişli Powerline
 • TP-LINK TL-PA4010PKIT 500Mbps Priz Girişli Tak-Kullan %85 Enerji Tasarruflu 300 Metre Mesafeli Powerline Adaptör
 • TP-LINK TL-WPA4220KIT AV500 300 Mbps Kablosuz Tak Kullan 2 LAN Portlu 300 Metre Mesafeli Menzil Genişletici Powerline Adaptör
 • Netmaster PLB-500P Topraklı Prizli powerLINE Ethernet Bridge 500 Mbps HomePlug AV 500
 • TP-LINK TL-PA4010KIT 500Mbps Tak-Kullan %85 Enerji Tasarruflu 300 Metre Mesafeli Nano Powerline Adaptör
 • Tenda P200 HomePlug 1Port Kablolu 200Mbps Powerline Adaptör Kit
 • Zyxel PLA-4231+PLA-4201 Kit Kablosuz Powerline Ethernet Adaptörü
 • Airties Air-200 200 Mbps Power Line Ağ Adaptörü
 • Airties Air 500 500 Mbps Power Line Ağ Adaptörü
 • Tenda PW201A+P200 300Mbps HomePlug Wireless Powerline Kit
 • Asus PL-N12 Kit 300 Mbps Kablosuz HomePlug® AV500 Powerline Adaptör Kiti

HOMEPLUG POWERLİNE ADAPTÖR” için 2 yorum

 • 8 Aralık 2017 tarihinde, saat 13:46
  Permalink

  Merhaba, öncelikle detaylı yazı çok güzel olmuş. Aklımdaki bir çok soruya cevap buldum. Tek bir konuda yalın bilgiye ihtiyacım var. Oturduğumuz evde fiber hizmeti var. Bu hizmete bağlı olarak da IPTV ürününü kullanmak istiyorum. Ancak belirttiğiniz gibi cat kablo çekme işi ile de uğraşmak istemiyorum. Evin 3 odasında da bu IPTV sağlayıcısının hizmetini almak istiyorum. Sorum şu şekilde, 2 tane başlangıç seti alsam ve cihazlardan birisini routera bağlayıp elektrik hattına versem. Diğer 3 odaya da diğer cihazları elektrik prizine bağlayıp eşleştirmeyi yapsam, her 3 IPTV de sorunsuz çalışır mı? Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 • 19 Temmuz 2019 tarihinde, saat 20:20
  Permalink

  Merhabalar, Öncelikle Tivibu aboneliğiniz kapsamında 1 adet tivibu setubox sahibi olabilirsiniz. Evinizin odalarında 2 den fazla homeplug cihazını eşleştirerek çalıştırmanız mümkündür. Fakat setupbox 1 det olduğu için sök tak şeklinde kullanım yapabilirsiniz. Tivibu hizmetiniz internet hattınız üzerinden verildiği için aynı hat üzerinden ikinci bir setupbox çalıştırmak hat kalitesini olumsuz etkileyeceği için cihazlarınızın çözünürlüğü düşecektir. bağlantınız belirli. bir süre sonra kesilecektir. Bu nedenle evin odalarında ikinci bir tivibu için yeni bir hat alınması gerekmektedir. İlerleyen günler için yan oda çalışması yapılmaktadır.

  Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz