HUAWEİ ECHOLİFE HG520V ACCESS POİNT AYARLARI

HUAWEİ ECHOLİFE HG520V ACCESS POİNT AYARLARI NASIL YAPILIR? HUAWEİ ECHOLİFE HG520V AP AYARLARI NASIL YAPILIR? HUAWEİ MODEM AP AYARLARI NASIL YAPILIR? HUAWEİ ACCESS POİNT AYARLARI

HUAWEİ ECHOLİFE HG520V Modemler adsl ve vdsl uyumlu modemler olup hiper ve fiber tarifelerde kullanılabilmektedir. Modem, üzerinde bulunan 4 adet ethernet portu ile çoklu bağlantıya izin vermektedir. Daha önceki yazılarımızda modem kurulum adımlarını aktarmıştık.

Modem Kurulum Adımlarına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Huawei echolife hg520v modeminizi yukarıdaki adımları takip ederek internet bağlantısı olarak kullanabilir iken aşağıdaki ayarları uygulayarak da ACCESS POİNT olarak kullanabilirsiniz.Bugünkü uygulamamızda
Huawei echolife hg520v modem nasıl access point olarak kullanılır birlikte incelemeye çalışacağız. Modem ayarlarına geçmeden önce bağlantı kablolarını kontrol ediniz. Modem ayarlarını ethernet kablosu üzerinden yapılandıracağımız için bilgisayar ve modem arasına bir ethernet bağlantı kablosu takınız.

Web tarayıcınızın adres satırı bölümüne 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız.Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak “oturum açın” butonuna basınız.Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizin arka bölümünde yer alan reset butonuna 10 sn kadar basılı tutarak modeminizi resetleyiniz.

Şifre adımlarını geçmenizin ardından karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Bu ekranda öncelikle kablosuz ayarlarımızı yapılandıralım. Açılan ekranda ekranın sol bölümünde yer alan “Kablosuz”-“Temel” bölümlerine tıklayınız. Açılan ekranda SSID bölümünde access pointiniz için bir isim belirleyiniz. Burada belirleyeceğiniz isim kablosuz ağ adınız ile aynı olabilir ya da çakışmaması için ismin sonuna access point yazarak çakışmaları önleyebilirsiniz. Kaydet butonuna basınız.

Access Point ağ adımızı belirledikten sonra şimdi de access pointimizin güvenlik ayarlarını yapılandıralım. Ekranın sol bölümünde yer alan “Kablosuz”-“Güvenlik” sekmelerine tıklayınız.Açılan ekranda SSID bölümünden yukarıda belirlediğiniz ismi seçiniz. Şebeke kimlik doğrulama bölümünde “WPA2-PSK” seçiniz. WPA Ön Paylaşımlı Anahtar bölümünde Access Pointiniz için bir şifre belirleyiniz ve kaydet uygula butonuna basınız.

Access Pointimizin kablosuz ayarlarını yapılandırdık. Şimdi de modemimizi bir yönlendirici Ap olarak kullanacağımız için modemi köprü moduna alalım. Ekranın sol bölümünde yer alan “Gelişmiş Ayarlar”-“Wan” sekmelerine tıklayınız. Açılan ekranda ekranın en sağında yer alan “Düzenle” butonuna basınız.


Yeni açılan ekranda herhangi bir değişiklik yapmadan ileri butonun basınız.

Yeni açılan ekranda “Bağlantı Tipi” bölümünde “Bridging”  seçerek ileri butona basınız.

Yeni açılan ekranda Köprü servisini etkinleştir seçeneğini işaretleyerek ileri butonuna basınız.

Açılan ekranda kaydet butonuna basınız.

Ayarlarımızın büyük bir bölümünü tamamladık. Bağlantı yapacağımız ana modem ile Access point olarak ayarladığımız Huawei echolife hg520v modemimizin aynı ıp blogunda olması gerekmektedir. Huawei echolife hg520v modemimizin varsayılan ıp adresi 192.168.1.1 dir. Eğer internete çıktığınız ana modeminizinde ıp blogu 192.168.1.1 ise yukarıdaki ayarları yapılandırarak sorunsuzca bağlantı sağlayabilirsiniz. Bu konuda bir örnek verecek olur isek; İnternete çıktığımız ana modem Tplink ya da Zyxel marka bir modem olsun. Bu iki markada da varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 dir. Bizim modemimizde aynı blokta olduğu için bağlantı yapılacaktır.

Bu senaryonun dışında, kullanmış olduğumuz ana modem varsayılan ağ geçidi bizim modemimizden farklı ise ne yapmalıyız. Bu durumda ana modem ile Huawei echolife hg520v modemimizin aynı ıp blogunda olmasını sağlamalıyız. Bu konuda da bir örnek verecek olur isek; İnternete çıkılan ana modem airties marka bir modem olsun. Bu modemde varsayılan ağ geçidi 192.168.2.1 dir. Bu durumda modem bizim modemimizden farklı bir ıp blogunda olduğu için yaptığımız ayarlar çalışmayacaktır.

Tüm Modem Marka Ve Modellerina Ait Ip Bloklarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Huawei echolife hg520v modemi aynı ıp bloguna almak için ekranın sol bölümünde yer alan “Gelişmiş Ayarlar”-“LAN” bölümlerine tıklayınız.Açılan ekranda modeminizi ıp adres bölümü alanında ana modem ile aynı bloga alınız. Örneğin ana modme 192.168.2.1 ise siz buraya 192.168.2.50 yazın. Bu işlemi yaparak ana modem ile access pointinizi aynı bloga almış olacaksınız. Ayarlarınızın kaydedilmesi için kaydet/uygula butonlarına basınız.

Daha detaylı kurulum adımlarına aşağıdaki YOUTUBE kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR, HEDİYE ÇEKLERİ,İNDİRİM VE ÇEKİLİŞ KAMPANYALARI HAKKINDA İLK KAZANAN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz