HUAWEİ HG630A ACCESS POİNT AYARLARI

HUAWEİ HG630A ACCESS POİNT AYARLARI

Genel itibarı ile bütün modemlerde Access point ayarları standart şekilde yapılmaktadır. Ana mantık modemin DHCP sunucusunu kapatmak ve kullandığımız modemlerin aynı IP grubunda olmasını sağlamaktadır.

Bugün ki yazımızda Huawei Hg630a modeminde Access point ayarları nasıl yapılır birlikte inceleyeceğiz. Bu model için göstereceğimiz ayarları tüm huawei modemler için kullanabilirsiniz.

Access point olarak ayarlamak istediğiniz modeminiz ile bilgisayarınız arasında Ethernet kablo bağlantısını oluşturunuz. Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne ulaşınız. Açılan modem şifre ekranında kullanıcı adı admin şifre olarak ttnet yazarak giriş butonuna basınız. Huawei nin farklı bir modeli elinizde ise modem şifresini BURADAN öğrenebilirsiniz.

Modem şifrenizi ekrana girdiğinizde açılan yeni sayfada şifrenizi değiştirmenizi isteyen yeni bir ekran gelecektir. Bu ekranda isterseniz standart ttnet şifrenizi değiştirebilir isterseniz de değiştirmeden geç butonuna basarak aynı şifre ile devam edebilirsiniz.

Modem şifre ekranlarını geçtiniz. Artık ayarlarımızı yapılandıracağımız modem arayüz ekranımız açılmıştır.  İlk arayüz ekranı kolay kurulum ekranı olacaktır. İlerleyen aşamalarda modem arayüzüne ulaşmanız kısıtlanacağı için kablosuz ağ adı ve şifrenizi bu ekranda değiştirebilirsiniz.

Kablosuz ayarlarınız yapılandırdı iseniz ekranın sol bölümünde yer alan “Temel”-“WAN” sekmelerine tıklayınız. Yan ekranda modeminizin özelliğine göre wan bağlantıları gelecektir. Burada “DSL İnternet” sekmesine tıklayınız. Açılan bölümde yer alan tüm işaretleri kaldıralım. Sadece “WAN bağlantısı” ve “İNTERNET” seçeneklerini işaretleyelim. Bağlantı tipi bölümünde “Bridged” seçeneğini seçelim. Bu seçeneği seçmemizdeki amaç modemi artık köprü-dağıtıcı olarak kullanmamızdır. Bu ekranda son olarak Gönder butonuna basınız.

Şimdi sıra modemin DHCP sunucusunu kapatmaya geldi. Ekranın sol bölümünde yer alan “Temel”-“LAN” sekmelerine tıklayınız. Açılan dhcp bölümünde yer alan “DHCP sunucusunu etkinleştir” üzerindeki işareti kaldırınız ve gönder butonuna basınız. Yaptığınız bu işlem ile modeminiz artık ıp dağıtmayacaktır.

Son olarak Access Point olarak kullanacağınız modem ile hali hazırda internete çıkış yaptığınız modemin aynı ıp grubunda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Örneğin bazı markalarda ıp bloğu 192.168.2.1 iken bazılarında 192.168.1.1,  ya da 10.0.0.2 gibi olabilmektedir. Modem IP bloklarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Eğer modeminiz ile aynı ıp bloğunda iseniz çakışma olmaması için ıp adresinin sonundaki ıp yi değiştirebilirsiniz. Biz 192.168.1.10 olarak belirledik. Sonra gönder butona basınız.  Bu işlemleri yaptığınız anda daha önce DHCP sunucusunu kapattığınız için modem arayüzünden düşeceksiniz. Modem ıp üretmediği içinde modem arayüzüne giremeyeceksiniz.

Modeminiz ile Access pointiniz farklı ıp bloklarına sahip ise Ip adres bölümünde aynı bloktan farklı bir ıp belirleyiniz ve kaydet butona basınız.

Modem ayarlarınız tamamlandı. Artık internete çıktığınız modeminiz ile Access pointiniz arasına LAN portlarından bir Ethernet kablosu bağlayarak Access pointinizi özgürce kullanabilir, kapsama alanızı genişletebilirsiniz.

Bu son derece kolay çözüm yöntemini ana fikir aynı olduğu için diğer marka ve modellerede uygulayabilirsiniz.

HUAWEİ HG630A ACCESS POİNT AYARLARI” için 11 yorum

 • 6 Kasım 2017 tarihinde, saat 19:13
  Permalink

  hg 658c modeme airties 4410 ve 4420 tanıtmak istiyorum. mesh ayarlarında ap bul ve tanıtma var ama huaweide böyle bir seçenek bulamadım yardımcı olurmusunuz, bütün ayarlarım tamam sadece hg658c de AP LERİ TANITMAM LAZIM. şimdiden teşekkürler. kolay gelsin.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: HUAWEİ HG630A MODEM KURULUMU | ZORLUTEKNOLOJİ

 • Geri bildirim: Access Point (Kablosuz Erişim Noktası) Kablosuz Menzil Arttırıcı | ZORLUTEKNOLOJİ

 • 30 Ekim 2018 tarihinde, saat 04:27
  Permalink

  selam bu modemin wan portunu gigabit lan portuna çevirmenin bir yolu var mı? çünkü sadece wan portu gigabit ve gigabit çıkış almam gerekiyor. nasıl yapabiliriz bunu?

  Yanıtla
 • 31 Ekim 2018 tarihinde, saat 21:52
  Permalink

  Mrb yukarıda gösterilen ayarları değiştirdim sizin gösterdiğiniz gibi ilk bağlantı kuruluyor ama sonra bağlantı kopuyor acaba neden olabilir?

  Yanıtla
  • 31 Ekim 2018 tarihinde, saat 23:01
   Permalink

   Merhaba Gülendam Hanım,
   Huawei hg630a modemlerde access point ayarları yukarıdaki şekildeki gibidir. Tebrik ederiz sizde ayarları yaparak bağlantı kurabilmişsiniz. Wifi ağınızda kopmanıza yol açan çok sayıda neden olabilir. Bu bir ıp çalışması olabileceği gibi çevresel bir çok nedende kopmanıza yol açabilir. Wifi ağlarında kopanıza yol açan çevresel etmenlere BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

   Yanıtla
 • 12 Şubat 2019 tarihinde, saat 00:43
  Permalink

  teşekkür ederim. çok faydalı oldu. yeni modem almıştım. sayenizde eski modemi değerlendirip menzilimi genişletmiş oldum.

  Yanıtla
  • 12 Şubat 2019 tarihinde, saat 23:40
   Permalink

   Merhaba Barış Bey,
   Web sitemizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz .Sosyal medya ve youtube kanallarımıza abone olarak güncel konulara hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Takipte kalın lütfen

   Yanıtla
 • Geri bildirim: HUAWEİ ECHOLİFE HG520V MODEM KURULUMU | ZORLUTEKNOLOJİ

 • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 00:56
  Permalink

  Vdsl Td-9970 modem olacak ona huawei 630a Wifi bridge olarak bağlanacak. Yukarıdaki senaryo bu duruma uygunmudur? HG630a kablosuz köprü olarak kullanılabilir mi?

  Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 15:14
   Permalink

   Merhaba Fırat Bey,

   Evet her iki modeminde yerel ağ ıpsi aynı bloktalar yani 192.168.1.1 .Yukarıdaki işlemleri uygulayarak huawei hg630a modeminizi access point olarak kullanabilirsiniz.

   Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz