İnstagram Hasabı Çalınmasına Son!

Akıllı telefonlar üzerinde geliştirilen uygulamalar ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran, birçok yenilikte berberinde gelmiştir. Özellikle sosyal medya uygulamalarının geliştirilmesi ile beraber kullanıcıların cep telefonu ile geçirdiği süreler artmıştır.

En çok kullanılan sosyal medya uygulamaların başında hiç kuşkusuz instagram uygulaması gelmektedir. İnstagram uygulaması ile hayatınızın en özel anlarını ölümsüzleştirebilir yakın arkadaşlarınız ile paylaşarak sevdiğiniz anıları birlikte yaşayabilirsiniz. Kişisel kullanımlarınızın dışında ticari olarak ta instagram hesaplarınızı kullanabilirsiniz. İnstagram üzerinden kişisel ve özel işlemlerin yapılabilmesi ile birlikte kullanıcı hesaplarının güvenliği tartışılır hale gelmiştir. Son yapılan geliştirme ile güvenlik tartışmaları son bulacağa benzemektedir.

İnstagram üzerinde geliştirilen “iki faktörlü kimlik doğrulaması“ güvenlik önlemi ile artık farklı bir cihazdan instagram hesaplarına sadece kullanıcı adı ve şifre ile giriş yeterli olmayacak. Kullanıcıya sunulan iki farklı güvenlik seçeneği ile kaydedilen cep telefonu numarasına gönderilen sms kodu ile ya da cep telefonuna yüklenen bir uygulama (Duo Mobile veya Google Authenticator gibi) üzerinden oluşturulan kod ile bağlantı sağlanabilecektir.

Sırası ile bu işlemleri nasıl kullanabileceğimizi incelemeye çalışalım.

İki faktörlü kimlik doğrulaması için kısa mesajları (SMS) nasıl kullanırım?

İki faktörlü kimlik doğrulamasını açtığınızda, ana güvenlik yönteminiz olarak kısa mesaj (SMS) kodları veya üçüncü taraf bir kimlik doğrulama uygulamasını seçmeniz istenir. Kısa mesaj (SMS) kullanmayı seçerseniz, birisi Instagram hesabınıza tanınmayan bir cihazdan her giriş yapmaya çalıştığında, altı haneli özel güvenlik kodunu içeren bir kısa mesaj (SMS) alırsınız.

***Cep telefonunuz için kısa mesaj (SMS) giriş kodlarını açma:

1-Profilinize gidin ve Menü simgesine dokunun.

 

2-Ayarlar’a dokunun.

 

3-Ekranda aşağı doğru inin ve “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’na” dokunun.

 

 

4-Başla Butonuna Basınız.

 

5-Kısa Mesaj’ın yanındaki kaydırma simgesine dokunun.

 

6-Hesabınızda doğrulanmış bir telefon numarası kayıtlı değilse, bir telefon numarası girmeniz istenir. Telefon numarasını girdikten sonra İleri butonuna basınız.

İki faktörlü kimlik doğrulaması için kısa mesajları (SMS) kullanmak istiyorsanız, Instagram hesabınızda doğrulanmış bir telefon numarasının olması gerektiğini unutmayın. İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak için girdiğiniz telefon numarası, hesabınızın doğrulanmış telefon numarası olur.

 

7- Yukarıda yazmış olduğunuz cep telefonu numarasına 6 haneli bir kod gönderilecektir. Aldığınız kodu yeni açaılan bölüme yazınız.

8-Yazdığınız kod doğru ize aşağıdaki şekilde bir tik simgesi gelecektir. Bitti butonuna basınız.

9- İşlemleriniz bittiğinde sitem sms gönderme hatasına karşı kod üretecektir. Bu kodları saklayarak daha sonra güvenliğiniz için kullanabilirsiniz.

 

 

***Giriş kodları için üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulaması kullanma:

  1. Profilinize gidin ve simgesine dokunun.
  2. Ayarlar‘a dokunun.
  3. Ekranda aşağı inin ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması‘na dokunun.
  4. Henüz iki faktörlü kimlik doğrulamasını açmadıysanız, Kullanmaya Başla seçeneğine dokunun.
  5. Kimlik Doğrulama Uygulaması‘nın yanındaki simgesine dokunun ve ardından ekrandaki talimatları izleyin.
  6. İşlemi tamamlamak için üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamasından gelen doğrulama kodunu girin.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz