İNTERNET ALTYAPISI VE BAĞLANTI ÇEŞİTLERİ

Ülkemizde internet bağlantı tarihçesini incelediğimizde; İlk olarak ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından 12 Nisan 1993 tarihinde kiralık hat devresinin kullanımı ile başlandığı görülmektedir. Ülkemizde İnternet bağlantısının büyük bir bölümü bakır ve fiber optik kablolar üzerinden verilmektedir.

Bakır üzerinden internet bağlantısı, internetin ilk çıktığı yıllar itibarı ile öncelikli olarak büyük  il ve ilçelere telefon hatları üzerinden bakır kablolar aracılığı ile götürülmeye başlandı. İlçe merkezlerinde kurulan santrallerden alınan internet ve telefon sinyali (İndoor) saha dolapları aracılığı ile bakır kablolar üzerinden evlere kadar taşındı.

İlk etapta dial-up bağlantı adı verilen bilgisayarlarımız üzerinde yer alan fax modemler aracılığı ile çevirmeli olarak bağlantı sağlandı. Dial-up bağlantılarda erişim hızı 28-52 kbps arasında değişiklik göstermekte ve kullanıcı internete bağlı kaldığı süre kadar ödeme yapardı. Dial-up bağlantıda kullanılacak bağlantı biçimi nedeniyle modemin arama yaparak telefon hattına bağlanması gerekmekteydi. Bu nedenle telefon hattı internet erişimi sağlarken gelen aramalara cevap verme ya da arama gibi işlemler aynı anda yapılamazdı.

Teknolojik yenilikler ile birlikte dial-up bağlantısı yerini adsl internet bağlantısına bıraktı. Adsl bağlantısında dialup bağlantısına göre yüksek hız almak mümkündür. Ayrıca bir splitter yardımı ile aynı anda hem telefon görüşmesi hem de internet bağlantısı yapılabilmektedir.

SPLİTTER HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlk yıllarda Bakır kablo mesafelerinin uzun olması ve oluşan kayıplar nedeni ile internet sinyali kısıtlı olarak verilebildi. “Bu bağlantı şeklinde 24 mbite kadar adsl sinyali verilebilir gözükse de alınan sinyal genellikle 16 mbit’e kadar olarak gerçekleşti. Bu eski ve maliyetli sistem hali hazırda fiber optik yatırımların olmadığı yerlerde kullanılmaya devam etmektedir.

Bakır kablo maliyetlerin artması, yeni teknoloji gereksinimleri ve artan hız talepleri ile birlikte bakır kablolar yerini fiber optik kablolara bıraktı. Öncelikli olarak abone yoğunluğunun çok olduğu şehir merkezlerinde olmak üzere her mahalleye fiber optik kablolar vasıtası ile fiber (outdoor) saha dolapları (T1,T3,T5,T6,T7,T9,T13,T15.. ) yerleştirildi.

T1 : 4 Shelf’li outdoor kabini

T3 : 1 Shelf’li outdoor kabini

T5 : 2 Shelf’li outdoor kabini

T6 : Mevcut dolap üzerine konan dslam şasesi içeren sistem  

T7 : Mevcut dolaba giydirilen 2 pizzabox shelfi içeren sistem

T9 : 4 adet pizzabox tipi dslam şasesi içeren sistem

T13 : 1 adet Mini MSAN şasesi içeren sistem

T15 : 1 adet pizzabox tipi dslam şasesi içeren sistem

Yapılan bu çalışma ile birlikte outdoor sahalarda internet ve ses kartları santrallerden saha dolaplarına taşınarak  müşterilere daha yakın hale getirildi. Müşteri adresine yakınlaşan sistemler ile daha verimli hizmet sunulmaya başlandı. Yerleşik ve düzensiz yapılaşma nedeni ile müşteri adreslerinden saha dolaplarına kadar olan kısımda yani lokal kabloda yine eski sistemde (indoor) olduğu gibi bakır kablolar kullanılmaya devam edildi. Bu bağlantı şeklinde saha dolabı ile müşteri arası bakır bağlantı mesafesi ve müşteri iç tesisatına bağlı olarak 100 mbite kadar vdsl sinyali verilebilmektedir. Bu bölgelerde Tarife olarak hiper net olarak adlandırılan tarifeler sunulmaktadır. İsteyen kullanıcılar adsl bağlantısının yanı sıra vdsl hipernet tarifelerden de satın alabilmektedir.

Teknoloji her geçen gün yenileniyor ve kullanıcıların yüksek hızda internet talepleri her geçen gün katlanarak artıyordu. Bu talepleri karşılamak için servis sağlayıcılar (Türk Telekom, Superonline, vs..) internet portlarını müşteri binalarına kadar taşımaya karar verdi. İlk etapta çok katlı apartmanlar ve siteler ile başlayan çalışma ile binaların altlarına yerleştirilen cihazlar üzerinden müşteri portları bina altlarına kadar getirilebildi. Bu yöntem ile müşteriler artık 1Gbps (1000Mbps) seviyelerine kadar internet bağlantısı alabilir duruma geldi. Bu bağlantı şeklinde müşteri iç tesisatına bağlı olarak 100 mbite kadar vdsl sinyali verilebilmektedir. Bu alanlarda Tarife olarak Fiber net tarifeleri satılmaktadır. İsteyen kullanıcılar adsl bağlantısının yanı sıra vdsl fibernet tarifelerden de satın alabilmektedir.

Bina altlarına kadar getirilen fiber optik kabloların dairelere bağlantısında değişik yöntemler uygulanabilmektedir.

1-Yöntemde bina altına yerleştirilen cihaza(T11,T19,T21) kadar fiber optik bağlantı yapılır. Cihazdan 1Gbps (1000Mbps) sinyal alınabilmektedir. Cihazdan alınan fiber internet sinyali dairelere bakır kablolar ya da cat5 kablolar vasıtası ile dağıtılır. Bu bağlantıda daire bakır tesisatına bağlı olarak 100 mbite kadar bağlantı kurulabilmektedir. Fibernet tarife satışı yapılmaktadır.

2-Yöntemde bina altına mdu cihazlar yerleştirilmektedir. Daire iç tesisatlarına cat5 ya da cat6 kablolar çekilmiştir. Bina altına yerleştirilen MDU cihazlardan alınan fiber internet sinyali dairelere Cat5 ya da cat6 kablolar ile verilmektedir. Yine cat5 ya da cat6 kablo mesafesine bağlı olarak 100 mbite kadar sinyal almak mümkündür. MDU dan 1Gbps (1000Mbps) sinyal alınabilmektedir. Bu tür yerleşim yerlerinde Fibernet tarife satışı yapılmaktadır.

BİNAYA KADAR FİBER BAĞLANTI HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

3-Yöntemde daire iç tesisatlarına fiber optik kablolar çekilmiştir. Daireye uçtan uça fiber optik sinyal gönderilmiştir. Bu yöntemde ONT cihazından 1Gbps (1000Mbps) sinyal alınabilmektedir. Bu bağlantıda ise kayıpsız 100 mbit sinyal almak mümkündür. Bu tür yerleşim yerlerinde Fibernet tarife satışı yapılmaktadır

DAİREYE KADAR FİBER BAĞLANTI ŞEMASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.


FTTN – Fiber to the Node

Tesis edilen fiber optik kablonun mahalle aralarında bulunan saha dolabında son bulduğu ve saha dolabı ile müşteri arası bağlantının bakır kablo ile sağlandığı erişim yöntemidir. Genellikle saha dolabı (HAES) ile müşteri arası mesafe 300 metreden daha uzaktır.

FTTC : Fiber To The Curb (Kabinete kadar Fiber)

Fiber to the Curb Tesis edilen fiber optik kablonun mahalle aralarında bulunan saha dolabında son bulduğu ve saha dolabı sonrası bağlantının bakır kablo ile sağlandığı erişim yöntemidir. Bu bağlantı şeklinde saha dolabı (HAES) müşteri arası bağlantı 300 metreden daha yakındır.

FTTB : Fiber To The Building (Binaya Kadar Fiber)

Tesis edilen fiber optik kablonun kullanıcıların bulunduğu binanın içinde küçük kabin içerisinde (t11,t21,t23..) son bulduğu erişim yöntemidir. Fiberin sonlandığı noktadan sonra kullanıcılara bakır,CAT5 ya da CAT6 kablolar ile bağlantı sağlanılmaktadır.

FTTH : Fiber To The Home (Eve Kadar Fiber)

Tesis edilen fiber optik kablonun kullanıcının evinde ONT CİHAZINDA  son bulduğu erişim yöntemidir. Çok katlı binalarda bina içlerinde OBK’lar ile, villa vb. yerlerde FO-Y kablolar ile kullanıcılara erişilir.

FTTF : Fiber To The Factory (Fabrikaya Kadar Fiber)

Tesis edilen fiber optik kablonun Organize Sanayi Bölgesi gibi alanlarda fabrikalarda son bulduğu erişim yöntemidir. Fabrikalara FO-Y kablolar ile erişilir. Amaç, daha hızlı ve kaliteli hizmet sunabilmek için fiber kablo ile müşteriye mümkün olduğunca yaklaşmaktır. Tek bir alt yapıdan; Ses, Yüksek hızlı internet , HD TV – Video vb. hizmetler sağlanabilmektedir. Hangi teknolojinin kullanılacağı altyapı maliyeti ve ihtiyaca göre belirlenir.

İNTERNET ALTYAPISI VE BAĞLANTI ÇEŞİTLERİ” için bir yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz