MARS’A ADINIZI YAZDIRIN

Bilindiği üzere NASA, Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan uzay araştırma kurumudur. 29 Temmuz 1958 tarihinde ABD Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştur. O tarihten itibaren yapılan çalışmalar ile Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tüm Dünya’da büyük ses getiren çalışmalara imza atmıştır.

Son yıllarda NASA Mars (Kızıl gezen) araştırma programına hız vererek marsta hayat belirtileri aramaya devam etmektedir. NASA tarafından açıklanan yeni programa göre önümüzdeki yıl yeni bir gözlem aracının MARS gezegenine gönderilmesi planlanmaktadır. 2020 yılının Temmuz ayı gibi gönderilmesi planlanan yeni uzay aracının 2021 yılı şubat ayı itibarı ile marsa inmesi planlanmaktadır. Gönderilecek yeni uzay aracı ile geçmiş mikrobiyal yaşamın işaretleri aranarak, gezegen iklimi ve jeolojisi karakterize edilecek aynı zamanda Dünya’ya gelecekteki dönüş için örnekler toplanarak kızıl gezeğenin keşfedilmesinin önünü açılacaktır.

Yapılan açıklamada Konuyla ilgili konuşan NASA yöneticisi Thomas Zurbuchen,”NASA için çok heyecan verici bir dönem yaşıyoruz. Önümüzdeki yıl, komşu gezegenimiz hakkındaki derin sorulara cevap bulmak ve Güneş Sistemi’ndeki hayatın kökenlerini anlamak için müthiş bir maceraya çıkacağız. Bu tarihi görevde dünyanın her tarafından insanların bizlerle aynı heyecanı paylaşmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda aşağıdaki link üzerinden dolduracağınız küçük bir form ile adınızı, gönderilecek uzay aracında yer alan bir cipe yazdırma şansınız olacaktır. Ayrıca adınıza NASAN’dan hatıra uçuş bileti düzenlenecektir.

21 mayıs itibarı ile NASA’dan yapılan bu açıklamaya Tüm Dünya Ülkeleri üzerinden yoğun ilgi gösterilmektedir. Yaklaşık olarak 2 milyon başvurunun alındığı 2 günde en yoğun başvurunun Türkiye üzerinden yapıldığı görülmektedir.

Kayıt işlemlerinizi BURADAN yapabilirsiniz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz