NETGEAR DGN1000 MODEM KURULUMU

Netgear DGN1000 Wireless-N 150 Mbps ADSL2+ Modem Router. 24 mbite kadar olan adsl bağlantılarında kullanılabilmektedir. ADSL2+ Modemdir. Modem üzerinde 4 adet Ethernet portu bulunmaktadır. IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, 802.11b wifi standartlarına sahiptir .Ebeveyn kontrol özelliği bulunmaktadır. Kablosuz açıp kapama wlan butonu bulunmaktadır.

Modem özelliklerini kısaca tanıdığımıza göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan modem bağlantılarında modem ışıklarınız yanmayacaktır.

Modem ve Bilgisayar Arası Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına devam edebiliriz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.0.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:password yazarak oturum aç butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetleyerek yeniden giriş yapmayı deneyiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Şifre adımlarını geçmenizin ardından açılan modem arayüz ekranında ekranın sol bölümünde yer alan ” ADSL Settings” butonuna basınız. Açılan ekranda Multiplexing Method bölümünde LLC-Based seçiniz. VPI:8 VCI:35 seçiniz. Dsl Mode bölümünde Auto(Multi-Mode) seçiniz ve Apply butonuna basarak kaydediniz.

Yukarıdaki işlemlerin ardından ekranın sol bölümünde yer alan “Basic Setting” menüsüne tıklayınız. Encapsulation bölümünde PPPOE (PPP over Ethernet) seçiniz. Login ve Password bölümlerinde servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız. Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adresinizi yazmayı unutmayınız.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adresine Buradan Ulaşabilirsiniz

Bu işlemlerin ardından ayarlarınızın kaydedilmesi için “Apply” butonuna basınız.

Modemin kablolu ayarlarını yukarıdaki bölümlerde tamamladık. Şimdiki işlemler netgear modeminizin kablosuz ayarları için olacak. Ekran sol bölümünde yer alan “Wireless Settings” menüsüne tıklayınız. Açılan ekranda Name (SSID) bölümünde kablosuz ağlarda görmek istediğiniz bir ağ adı belirleyiniz.

Kanal bölümünde istediğiniz bir kanal modunu seçerek isterseniz kablosuz ağınızın uzak mesafelere ulaşmasını ya da kısa mesafede kaliteli sinyal almasını sağlayabilirsiniz.

Wifi Kanal Modları Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

Network key bölümünde içerisinde bir büyük harf birde küçük harf olacak şekilde en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve “Apply” butonuna basınız.

Netgear modeminize ait kurulum adımlarını tamamladınız. Modem web arayüz ekranlarınızı kapatarak internete bağlanabilirsiniz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz