ONLUK TELEFON KABLOSUNUN REGLETE İŞLENİŞİ

ONLUK TELEFON KABLOSUNUN REGLETE İŞLENİŞİ

            Bakır iletken üzerinden yüksek frekanslı sinyaller taşınırken, iletken verici anteni gibi davranarak etrafa sinyal yaymaktadır. Aynı şekilde alıcı anteni gibi davranarak etraftaki sinyalleri de almaktadır. Bunun sonucu olarak kablo üzerinde gürültü ve sinyal zayıflaması oluşmaktadır. Bu durumdan dolayı hattan verilen hizmet olumsuz etkilenmektedir. Gürültü seviyesi yüksek hattan verilebilecek DSL hızı düşer veya hat sık sık kopar. Devrenin bükümlü olması ve kablonun standartlara uygun (Dengeli) üretilmesi bu etkiyi bir miktar azaltır, fakat yok edemez. Yüksek frekans taşıyan kabloların mümkün olduğunca birbirinde uzak olması etkileşimi azaltacaktır. Telekom altyapısında kullanılan şebeke kabloları 4’lü quad bükümdür. Yani dört iletken (iki devre) birbiri üzerine bükülmüştür. Bu büküm içindeki devrelerden ikisine birden hizmet verildiğinde (PSTN veya DSL) gürültü çok artacak ve iki devre birbirini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle mümkün olduğunca her 4 lük içinde 1 devre kullanılması olumlu yönde fayda sağlayacaktır. Ayrıca yer altı şebekelerinde kullanılan kablolar 10’arlı devre gruplarına ayrılarak kullanılmaktadır. Kablo planları yapılırken genellikle hem Prensibal hem de Lokalde ihtiyaçtan fazla kablo (yedek) planlanarak tesis edilmektedir.

Santraller aracılığı ile yer altı ya da lokal kablolar üzerinden gönderilen çevir sesi ya da dsl sinyallerinin müşteri adreslerinde ya da saha dolaplarında sonlandırılmaları için 10 luk çift Perler kullanılmaktadır.

Her 10 per üzerinden 10 adet müşteri devresi çalıştırılabilmektedir. Bu per dizilerinin iki ucundaki Reglet sırasının birebir aynı sırada olması gerekmektedir. İçlerinden 1 perin hatalı sıralanması atlak bağlantı oluşmasına sebebiyet vermektedir. Atlak bağlantı yapılan yerlerde müşteri hattları birbirine karışmaktadır. Bu nedenle kablo uçlarının reglete işlenmesine çok dikkat edilmelidir.

Her 10 luk kablo içerisinde 2 li perlerden oluşan 5 adet 4 lü quadlar bulunmaktadır. 10 luk kablo içerinde toplamda 20 li bakır tel bulunmaktadır.

Bu 20 li kablo reglete sırası ile şu şekilde işlenmektedir.

 • Mavi-Turuncu-Yeşil-Kahverengi ve Gri olmak üzere 5 Ana renk bulunmaktadır.
 • Bu 5 Ana rengin yanında Beyaz –Kırmızı ve Siyah olmak üzere 3 renk bulunmaktadır.
 • Her 4 lük renk grubu içerinde 1 ana renk 3 tane yardımcı renkler bulunur.
 • 20 lik kablomuz 1.grup (Beyaz-Mavi-Kırmızı-Siyah) 2.grup( Beyaz-Turuncu-Kırmızı-Siyah) 3.Grup (Beyaz-Yeşil-Kırmızı-Siyah) 4.Grup (Beyaz-Gri-Kırmızı-Siyah) olmak üzere 5 lik gruplara ayrılır.
 • Reglet üzerinden bulunan reglet renklerine göre sırası ile renkler Krone aleti ile reglete işlenir. Reglet sıralaması yapılırken mümkün olduğunca Prensibal ve lokal kabloda aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir
  • Onluk dizi içinde devrelere birer atlayarak hizmet tesisi yapılması hat kalitesini arttırmaktadır.
  • DSL tesislerinde öncelikle hiç DSL tesisi bulunmayan onluğun tercih edilmesi gerekir
  • Aynı onluk içinde 5’ten fazla ADSL, 2’ten fazla VDSL tesisi yapılmamalıdır.
  • Aynı kablo içindeki DSL hizmeti verilen kablo dağılımlarının her onlukta eşit tutulmaya çalışılmalıdır.

 

 

ONLUK TELEFON KABLOSUNUN REGLETE İŞLENİŞİ” için 2 yorum

 • 21 Şubat 2019 tarihinde, saat 18:27
  Permalink

  Bu kablo kopunca nasıl bağlarız?

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:04
   Permalink

   Merhaba Emre Bey,
   Türk Telekom lokal kablosu koptuğunda bırakacağınız bir arıza kaydına istinaden Türk Telekom erişim ekipleri gelerek kablo kopuğunu onaracaktır. Tüm servis sağlayıcılara ait çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz