Ping nedir? Ping Süreleri neden artar ? Ping Sorunu Çözüm Yolları nelerdir ? Lag neden oluşur?

Ping nedir?  Ping Süreleri neden artar ? Ping Sorunu Çözüm Yolları nelerdir ? Lag neden oluşur?

Bazı durumlarda ya da oynadığımız oyunlarda kullandığımız sistemlerde aşırı yavaşlık sorunu yaşayabiliriz. Bu gibi durumlarda girmek istediğimiz site ya da ağ üzerinde bağlantımız olup olmadığını kontrol etmek için “Ping” komutunu kullanabilirsiniz. Ping Komutunu aşağıdaki sıralama ile kullanabilirsiniz. Ping komut ile  girmek istediğiniz siteye bir dizi paket gönderilir. Karşı taraf bu paketleri alır ve geri gönderir ise bu iki cihaz arasında veri alış verişi var anlamına gelmektedir. Bu alış veriş sırasındaki geçen süre “time” olarak gösterilir. Bu sürelerin uzun çıkması sisteminiz ile komut gönderdiğiniz adres arasında yavaşlık olduğunu göstermektedir. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. Türkiye sunucuları ile Yurtdışı sunucuları arasında “ms” düzeyinde süre farkları vardır.

Ping nasıl atılır?

1-Program ve Dosya Arama Bölümüne, Başlat- Çalıştıra “Cmd” yazıyoruz ve enter a basıyoruz.

2-Açılan siyah ekran üzerinde ping bir boşluk bırakarak ping atmak istediğimiz adresi yazıyoruz. Biz aşağıdaki örneğimizde ping google.com adresine ping atmayı denedik.

Bu ping sorunları aynı zamanda online oyunlar sırasında da da bizler için problem oluşturmaktadır. Oyun sunucusu ile bizim sistemimiz arasındaki gönderdiğimiz paketlerin geç geri dönmesi “Lag” oluşturmaktadır. Bizim vaktinde hamle yapmamıza rağmen karşıdan cevabın geç gelmesi oyun içinde yapılan hamlelerin gecikmesi, oyuncunun yürümemesi, sohbetlerde geç yazma gibi birçok sorun oluşturmaktadır. Bu tür sorunların oluşması bilgisayar sunucularımız ile oyun sunucuları arasındaki gecikmeden kaynaklanmaktadır. Bu gecikmeler servis sağlayıcılarından satın almış olduğumuz BANT GENİŞLİĞİ nin yeterli olmaması, paket kayıpları ve oyun sunucularının yoğun olması gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

 Ping Sorunu Çözüm Yolları:

Yukarıda belirttiğimiz gibi ping sorunun birçok nedeni olabilir. Bunlardan 1 tanesi de kendi bilgisayar sisteminiz olabilir. Bunun için aşağıda bilgisayarımızın regedit bölümünde yapacağımız birkaç değişikliği göstermeye çalışacağız.

 Regedit nedir? bir Registry Editörüdür yani Türkçe adı ile kayıt düzenleyicisi ya da kayıt defteri denilmektedir. Tüm Windows işletim sistemi ayarlarının tutulduğu büyük bir veritabanı bölümüdür ve Windows dizini içinde regedit.exe adı ile bulunmaktadır.

Bu ayarlar bilgisayarımızın özel ayarları olduğu için bu ayarları yaparken lütfen bilgisayar bilgisi olan birisinden destek alarak yapınız. Yapacağınız küçük bir hata sisteminize zarar verebilir. Aşağıdaki ayarlar birçok oyun kullanıcısı tarafından test edilmiştir. Ayarları değiştirmeden önce değiştirdiğiniz ayar için küçük notlar alabilirsiniz. Sorununuzun devam etmesi halinde ayarlarınızı eski haline alabilirsiniz.

1-Bilgisayarımızdan Başlat-Çalıştır bölümün regedit yazarak tamam basalım.

2-Buradan solda açılan bölümden  HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/services/Tcpip/Parameters/Interfaces/   sekmesine tıklayalım. Burada doğru seçeneği seçtiğinizden emin olunuz.

3-İnterfaces içerine girdikten sonra.Sağ boş alan üzerinden sağ tıklayarak        Yeni > DWORD (32 bit) Değerini seçin. Yeni oluşan satıra TCPNoDelay yazın.Daha sonra bu değer çift tıklayarak değerini 1 (sağdan Ondalık seçili olsun) yapın. Aynı şekilde yeni bir DWORD oluşturun, bunun isminide TCPAckFrequency belirleyerek 1 değerini verin.

4-Bu işlemler bittikten sonra Regatidi kapatarak Denetim Masası > Program Ekle Kaldır’a girin. Burada sol tarafda “Windows özelliklerini aç veya kapat” yazısını göreceksiniz. Tıklayın ve gelen listeden “Microsoft Message Queue (MSMQ) Sunucusu” yazanı soldaki kutuya tıklayarak aktif edin(Alt kutucukların hepsi seçili olsun) ve Tamam’a basın. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız açıldıktan sonra aşağıdaki son adıma devam edelim.

5-Bir üstteki dördüncü adımı yaptıktan sonra restart atmalısınız. Atmadıysanız bu adım geçerli olmayacaktır. Restart attıktan sonra tekrar Başlat > Çalıştır ve regedit yazıp giriyoruz (1. adım) Menüden HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/MSMQ bölümüne geliyoruz. Yandaki tarafdaki boş alana sağ tıklayıp Yeni > DWORD (32) Değeri oluşturuyoruz ve buna da TCPNoDelay ismini verip değerini 1 yapıyoruz.

Regedit ayarlarımız tamamlandı. Bu bölümü kapatarak oyuna giriş yapabiliriz. Büyük oranda işinize yarayacaktır.

 

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz