SPLİTTER NEDİR, NASIL BAĞLANIR, SPLİTTER BAĞLANTI SORUNLARI NELERDİR?

Splitter cihazları servis sağlayıcılar tarafından santrallerde ses ve data olarak birleştirilen dsl ve çevir sesi sinyalinin son kullanıcı tarafında birbirinden ayrıştırılması için kullanılmaktadır.

Splitter cihazının direk kelime karşılığı frekans ayırıcı dır. Splitter cihazlar genel yapı itibarı ile kibrit kutusu büyüklüğünde olup Line, Phone ve Modem/dsl olmak üzere 3 ana girişten oluşmaktadır. Splitter cihazları çevir sesi üzerinde oluşabilecek parazit, gürültü gibi dış etkenlerin azaltılması için faydalı bir cihazdır

Splitter kullanılmadan yapılan dsl ve telefon bağlantılarında internet bağlantınız sırasında telefonun çalması durumunda kopma problemi oluşacaktır. Sık sık kopma gibi bağlantı sorunlarında evinizde bakmanız gereken ilk yer evde paralel bağlantı ya da splitter cihazının olup olmadığıdır. Sık sık kopma problemi yaşıyorum, internetim sürekli kesiliyor, telefonum çaldığında internet bağlantım gidiyor gibi sorunların başında bu cihaz kullanılmadan yapılan paralel bağlantılar gelmektedir.

Çoğu internet kullanıcısı dış ankastreden gelen sinyali evin odalarına paylaştırmış durumdadır. Dışarıdan gelen telefon sinyali evin odalarına dağıldığı için kısa devre ve sinyal kayıpları oluşmaktadır. Splitter cihazı olmadan evin odalarına hatalı paylaştırılan sinyal  internet performansı olumsuz etkileyen faktörler arasındadır.

Splitter bağlantılarında yapılması gereken bağlantı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılmalıdır. Dışarıdan gelen ana hat kapı girişinde splitter cihazının line girişine bağlanmalıdır, sonrasında eğer evin odalarına çevir sesi dağıtılmak isteniyor ise phone girişinden alınan sinyal istenildiği kadar evin odalarında dağıtılabilir. Yapılması gereken paralel bağlantılar bu bölümde yapılmalıdır. Modeme gidecek sinyal dsl ya da modem yazan uçtan alınarak direkt modeme bağlanmalıdır. Bu şekilde yapılan bağlantılarda dışarıdan gelen sinyal kalitesi iç tesisatta bozulmadığı için kayıp yaşanmayacak ve internet bağlantınız da sorun oluşmayacaktır.

Bu kontrolleri yaptığınızda kopma problemleriniz devam ediyor ise sinyal kalitesinin kontrolü için servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayarak arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR, HEDİYE ÇEKLERİ,İNDİRİM VE ÇEKİLİŞ KAMPANYALARI HAKKINDA İLK KAZANAN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

SPLİTTER NEDİR, NASIL BAĞLANIR, SPLİTTER BAĞLANTI SORUNLARI NELERDİR?” için bir yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz