TILGIN HG1332 MODEM KURULUMU

TILGIN HG1332 GPON MODEM KURULUMU

İnternet gereksiniminin artması ile birlikte son yıllarda artan müşteri talepleri nedeni  ile Türktelekom ve Superonline gibi büyük servis sağlayıcılar ciddi yatırımlar yaparak fiber internet teknolojisini müşterilerinin evlerine kadar götürmeye başladılar. Sizde basit bir hız testi yaparak internet hızınızdan memnun değil iseniz servis sağlayıcınızdan bulunduğunuz bölgede fiber çalışması olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Servis sağlayıcınızın çağrı merkezine numarasına buradan ulaşabilirsiniz.

Fiber internet teknolojileri(FTTX) Pasif(Pon) ve Aktif(AON) sitemler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Gpon sistemler:Yüksek hızda internet VOIP ,IPTV vb katma değerli hizmetleri verebilmek için kullanılan fiber optik kablo temelli bir erişim mimarileridir.

Tılgın modemler FİBER, FTTX ,GPON (Gigabit Passive Optical Network) sistemlerinde müşterilerin evlerinde aktif ve pasif sitemlerde  kullanılmaktadır.

Gpon sistemler hakkında kısa bilgi aldığımıza göre modem kurulumuna geçebiliriz

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz.Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminizin internet bağlantı ışığı sabitlenmeyecektir.

Fiber Modem Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Web tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem ara yüzüne giriş yapıyoruz. Modemimizin kullanıcı adı ve şifre bilgisi olarak “admin”, “admin” yazıyoruz. Oturum aç butonuna basarak modem ara yüzümüze ulaşıyoruz.

Açılan web arayüzümüzde “Ayar” sekmesine tıklıyoruz. Ekranın sol bölümünde yer alan ”Wan Ayarları”-“Bağlantılar” sekmesine tıklıyoruz.

Bu sayfamızda modemimizde ilk kez kurulum yapılıyor ise açılan yeni bağlantı bölümümüzde Adı:TTNET olarak belirliyoruz. Bağlantı noktası olarak PPPOE seçerek ekle butonuna basıyoruz.

Eğer mevcut bir bağlantı ayarımız var ve bunun üzerinde değişiklik yapacak isek mevcut bağlantılar bölümünde ad yazan sekmeye tıklıyoruz.

Açılan sayfamızda sayfayı aşağı doğru kaydırıyoruz.

Sayfamızın alt bölümünde bulunan PPP başlığı altında yer alan kullanıcı adı ve şifre kısmına servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazıyoruz. Kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazdıktan sonra sayfanın altında bulunan “uygula” ve sayfanın en üst kısmında bulunan “Ayarları kaydet butonuna basarak ayalarımızı tamamlıyoruz

TILGIN HG1332 GPON MODEM KABLOSUZ AYARLARI

Modeminizin kablosuz ayarları için ana menüde bulunan “Kablosuz” sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada mevcut SSID ler içinde bulunan  isim sekmesine tıklıyoruz

Açılan SSID yapılandırma bölümünde ad kısımında kablosuz ağlarda görmek istediğiniz ismi yazabilirsiniz. Kablosuz ağ adını belirledikten sonra uygula butonuna basarak ayarlarımızı kaydediyoruz

Modeminizin kablosuz şifre ayarları için ekranın sol bölümünde bulunan “Güvenlik” sekmesine tıklıyoruz. Parola bölümüne en az 8 haneli kablosuz şifre bilgisini yazarak uygula butonuna son olarak ta yine en üst kısımda yer alan “Ayarları kaydet” butonuna basarak modeminizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamlıyoruz.

TILGIN HG1332 MODEM KURULUMU” için 3 yorum

 • 4 Ekim 2017 tarihinde, saat 22:52
  Permalink

  İyi günler yaklaşık 1 hafta önce yeni taşındığım evde Türk Telekom yetkilileri TILGIN HG1332_A1G fiber modem kurdular. Kendime ait farklı bir marka modemi kullanıp kullanamayacağımı sorduğumda, ısrarla bulunduğum binada GPON altyapısı olduğu için tılgın dışında başka modem kullanamayacağımı söylediler. Ben daha önce başkası tarafından kullanılmış TILGIN HG1332_A1G modemini modem arayüzü kullanıcı adı ve şifresini değiştiremediğim için kullanmak istemediğimi söyledim. Türk Telekom yetkilileri GPON sisteminde TILGIN dışında başka modem çalışmaz diye ısrar ediyorlar. GPON altyapısına sahip fiber internette neden kendime ait fiber modemi kullanamıyorum. Lütfen tatminkar bir açıklama yapın.

  Yanıtla
  • 4 Ekim 2017 tarihinde, saat 23:15
   Permalink

   Merhaba Murat Bey,
   Belirtildiği üzere gpon sistemlerde öncelikli olarak Türktelekom un müşterilerine sunmuş olduğu fiber destekli tılgın modemler kullanılmaktadır. Bu modemlerin kullanılmasındaki amaç uzaktan müdahale edilmesi,yazılım ve teknik destek sağlanabilmesidir. Fakat arzu eden müşteriler kendi modemlerini kullanabilirler. Bu işlem için yine tılgın modemi kullanmanız ve bridge mod a aldırmanız gerekmektedir. Çağrı merkezi üzerinden yada bağlı bulunduğunuz Türktelekom müdürlüğü üzerinden modeminizi bridge mod a aldırarak istediğiniz bir fiber modemi kullanabilirsiniz. Fakat bu şekilde kullanım yapıldığında Türktelekom desteği tılgın modeme kadar olduğu için olası bir arıza durumunda uzaktan destek alamazsınız. Ayrıca tılgın modemler çevir seslerini kendi üzerlerinde ürettikleri için modemi bridge mod a aldırdığınızda modem çevir sesi üretemeyeceği için hattınız üzerinden çevir sesi alamazsınız.

   Bilgilerinize,

   Yanıtla
 • Geri bildirim: NOKIA Alcatel G-010G-P Fiber ONT | ZORLUTEKNOLOJİ

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz