TILGIN HGA1311 GPON MODEM KURULUMU

tilgin-hg1311

TILGIN HGA1311 GPON MODEM KURULUMU

Fiiber teknolojisinin evlere kadar girmesi ile birlikte sistemde kullanılan ekipmanlarda da bazı değişikler olmuştur. Bunların en başında bağlantı için kullanılan modemler gelmektedir.

Tılgın modemler FİBER, FTTX ,GPON(Gigabit Passive Optical Network) sistemlerde kullanılmaktadır.

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz.Hatalı yapılan modem bağlantılarınızda modeminizin internet bağlantı ışığı sabitlenmeyecektir.

Fiber Modem Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Web tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem arayüzümüze giriş yapıyoruz. Modemimizin kullanıcı adı ve şifre bilgisi olarak

Kullanıcı adı: admin

Şifre: superonline

yazıyoruz. Oturum aç butonuna basarak modem arayüzümüze ulaşıyoruz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

1

Açılan web arayüzümüzde “Ayar” sekmesine tıklıyoruz. Ekranın sol bölümünde yer alan ”Wan Ayarları”-“Bağlantılar” sekmesine tıklıyoruz.

2

Bu sayfamızda modemimizde ilk kez kurulum yapılıyor ise açılan yeni bağlantı bölümümüzde Adı:SUPERONLİNE olarak belirliyoruz. Bu alanda vereceğiniz isim önemsiz olup istediğiniz bir ismi verebilirsiniz.

Bağlantı noktası olarak PPPOE seçerek ekle butonuna basıyoruz.

Eğer mevcut bir bağlantı ayarımız var ve bunun üzerinde değişiklik yapacak isek mevcut bağlantılar bölümünde ad yazan sekmeye tıklıyoruz.

3

Açılan sayfamızda sayfayı aşağı doğru kaydırıyoruz.

4-1

Sayfamızın alt bölümünde bulunan PPP başlığı altında yer alan kullanıcı adı ve şifre kısmına servis sağlayıcımızın bize vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazıyoruz.Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösterek @domain adını yazmayı unutmayınız.

Tüm servis sağlayıcılara ait domain adlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifre bilgisini yazdıktan sonra sayfanın altında bulunan “uygula” ve sayfanın en üst kısmında bulunan “Ayarları kaydet” butonuna basarak ayalarımızı tamamlıyoruz

4-2

Modemimizin kablosuz ayarları için ana menüde bulunan “Kablosuz” sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfade mevcut SSID ler içinde bulunan  isim sekmesine tıklıyoruz

5

Açılan SSID yapılandırma bölümünde ad kısımında kablosuz ağlarda görmek istediğiniz ismi yazabilirsiniz.Kablosuz ağ adını belirledikten sonra uygula butonuna basarak ayarlarımızı kaydediyoruz

6

Modemimizin kablosuz şifre ayarları için ekranın sol bölümünde bulunan “Güvenlik” sekmesine tıklıyoruz. Parola bölümüne en az 8 haneli kablosuz şifre bilgisini yazarak uygula butonuna son olarakta yine en üst kısımda yer alan “Ayarları kaydet” butonuna basarak modemimizin kablolu ve kablosuz ayarlarını tamamlıyoruz.

7

TILGIN HGA1311 GPON MODEM KURULUMU” için bir yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz