Tılgın Modemlerde Port Açma ,Port Yönlendirme İşlemi

Fiber internetin yaygınlaşması ile birlikte buna bağlı olarak Tılgın modemlerde diğer modemler gibi kullanıcılar tarafından bilinir hale gelmiştir. Servis sağlayıcılar tarafından bina altlarına hatta dairelere kadar çekilen fiber sistemlerde Tılgın modemler kullanılmaktadır. Servis sağlayıcılar farklı olasa da kurulumlarında çok az değişken bulunmaktadır.

Daha önceki yazılarımızda Tılgın modem kurulumları hakkında bilgi paylaşımında bulunmuştuk. Tılgın modem kurulumlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bugün ki yazımızda Tılgın modem lerde port açma/port yönlendirme nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz.

Fiber Modem Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızdan 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne ulaşınız. Açılan sayfada servis sağlayıcılarına göre değişkenlik gösteren kullanıcı adı ve şifreleri giriniz. Kullanıcı adı olarak “admin” şifre olarak “admin”,”turktelekom”,”superonline”,”vodafone” yazarak oturum aç butonuna basınız.

Modem arayüzü açıldığında menüler içerisinde bulunan “GELİŞMİŞ” -“BAĞLANTI NOKTASI İLETME” seçeneklerine tıklayınız.

Açılan sayfada “YENİ KURAL” Bölümünde açtığımız porta bir isim veriyoruz. Biz örnek olarak Port Açma olarak belirledik.Siz istediğiniz ismi belirleyebilirsiniz. “BAĞLANI” bölümünde internet seçiyoruz ve ekle butonuna basıyoruz.

Ekle butona bastıktan aşağıdaki sayfaya geçiş yapacaktır. Burada yazdığımız isimi görebiliyoruz. Etkin seçeneğini işaretleyelim.

Bağlantı noktası eşleme kısmında yönlendirme yaptığımız cihazın ıp adresini yazıyoruz. Bu cihaz bir kamera, sunucu,oyun konsolu, dvr cihazı olabilir. TCP/UDP kısımında isteğinize göre ayrı ayrı yada aynı anda port numaralarını yazıyoruz ve uygula butonuna basıyoruz. ( Sadece ses yada sadece görüntü olarak yazabilirsiniz.)

En son ayarların aktif olabilmesi için sağ üst köşede yer alan Ayarları kaydet butona basarak yaptığımız değişikliklerin modemde aktif olmasına sağlıyoruz.

Tılgın modemlerde port açma/port yönlendirme işlemini tamamladınız. Artık cihazını kontrol edebilir deneme yapabilirsiniz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz