TİVİBU RF KUMANDA KULLANIMI

TİVİBU RF KUMANDA KULLANIMI

 

Yeni Tivibu STB’larından Airties 7200I ve Motorola VIP1113 STB’lar RF kumandalar ile sunulmaktadır.

RF Kumandalar radyo dalgaları ile iletişimi sağlar ve kullanıcı kumandayı TV’ye doğru tutmasına gerek kalmadan hatta yakındaki diğer odalardan kullanma imkanı tanır.

RF kumandalar sadece eşleştiği STB ile çalışabilir. STB kutularından çıkan kumandalar kutu içindeki STB ile eşleşmiş durumdadır.

Bu kumandaları ayırt edebilmek için kumanda arkasında “RF” yazısı ve “sinyal işareti” bulunur. Bu kumandalar istenilirse klasik kumandalar gibi IR (kızıl ötesi ışınlar ile iletişim – kumanda STB’a doğru tutulmalı) durumda da kullanılabilir.

1-STB – RF Kumanda Eşleştirme:

Bu adım sadece RF özellikli kumanda ve RF özellikli kutular ile kullanılabilir. Çünkü RF kutu içinden çıkan RF kumanda sadece o RF kutuyu kumanda eder. İlgili kumanda başka RF kutuda kullanılmak istenirse, bu işlem yapılmalıdır.

RF özelliği olmayan bir kumanda (klasik kumanda) için bu işlem yapılsa bile RF özelliği olan bir kutuyu kumanda etmez.

 

Kumanda STB’a yakın bir yerde STB’a doğru tutularak “Menü” ve “OK” tuşuna 3 sn boyunca birlikte basılı tutulur. Kumanda standby tuşu etrafındaki mavi ışık yanıp sönmeye başlar. Eşleşeceği STB’ı bulduğunda mavi ışık kısa süre sürekli yanar ve sonrasında eşleşmenin başarılı olduğunu göstermek için 2 defa mavi ışık yanıp söner.

 

(Işık kısa süreli yanmadan sonra eşleşmede bir problem yaşanırsa TV Power tuşunun kırmızı ışığı iki defa yanıp sönecektir.)

Not: “Menü+OK” tuş kombinasyonu ile eşleşme başlatıldığında TV ekranında “Eşleşme yapılıyor” ve sonrasında “Eşleşme Başarılı/Başarız” mesajları çıkmaktadır.

 

 

 

 

2) RF Kumandayı, IR (Klasik Kumanda iletişimi) olarak kullanmak için:

Bu adım sadece RF özelliği olmayan kutuyu, RF özelliği olan kumanda ile komuta etmek için kullanılır.

Yoğun wifi kullanımı olan bazı alanlarda RF iletişimi sağlıklı bir şekilde sağlanamayabilir. Bu durumda Kumanda üzerinde “Menü” ve “1” tuşuna aynı anda 3 sn kadar basılarak kumanda IR moda geçirilebilir. 3 saniye basıldığında “Standby” tuşunun mavi ışığı 2 defa yanıp sönecektir.

Not: IR moda geçildiğinde STB’ın kumanda sinyallerini alabilmesi için kumandanın normalde yapıldığı gibi STB’a doğru tutularak kullanılması gerekmektedir.

 

3) Kumandayı RF (Radyo Dalgaları ile iletişim) olarak kullanmak için:

Bu adım sadece RF kutuyu, RF özelliği pasif edilip klasik kumanda olarak kullanılan RF kumandanın RF özelliğini tekrar aktif hale getirmek için kullanılır.

“Menü” ve “2” tuşuna 3 saniye kadar basılı tutulduğunda kumanda RF moda geçmiş olacaktır. RF moda geçildiğinde “Standby” tuşu mavi ışığı 2 defa yanıp sönecektir.

 

RF KUTULAR: AIRTIES 7200 I,AIRTIES 7205 MOTOROLA VIP 1113, VESTEL 7615

 

TİVİBU KUMANDANIZIN TV EŞLEŞTİRME GİBİ DİĞER AYALARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

TİVİBU RF KUMANDA KULLANIMI” için 3 yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz