TİVİBU YANDEX TRAFİK HARİTA UYGULAMASI

 

Türk Telekom Tivibu Dünyası birininden seçkin belgesel,spor ve sinema kanallarının yanı sıra hayatınızı kolaylaştırcak çok sayıda interaktif uygulama ile sizi televizyonunuz üzerinden digital dünyanın sınırlarını zorlamaya davet ediyor.

Tivibu Kumandanız üzerinden sadece bir tuş ( interaktif tuşu )  ile  spor,harita, nöbetçi eczaneler, youtube, hava durumu,finans,namaz vakitleri, haberler, burçlar vs… gibi çok sayıda interaktif uygulamaya ücretsiz olarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu uygulamalar arasında belkide en çok kullanacağınız Yandex Harita Uygulaması’nı sizler için inceledik. Yandex Harita uygulaması ile evinizden çıkmadan önce yol durumunu, trafik detaylarını inceleyerek kendinize yol alternatifleri üretebilir gideceğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Uyulamayı inceleyebiliriz.

Öncelikle Tivibu Kumandanız üzerinde bulunan İNTERAKTİF tuşuna basınız.

Açılan uygulamalar içerisinden yandex haritaları seçiniz. Listede çıkmıyor ise yukarı yön tuşuna basarak genel uygulama listesinden seçebilirsiniz.

Uygulamayı aç linkine tıklayınız.

Harita tipini uzaktan kumandanızın “Kırmızı” fonksiyon tusu ile degistirebilirsiniz.

Trafik bilgisini uzaktan kumandanızın “Yesil” fonksiyon tusu ile degistirebilirsiniz.

Uygulamayı uzaktan kumandanızın “Sarı” fonksiyon tusu haritayı tam ekran görebilirsiniz.

Uzaktan kumandanızın “Mavi” fonksiyon tusu ile haritada favori noktalar belirleyebilirsiniz.

Uzaktan kumandanızın “OK” fonksiyon tusunu kullanarak Ana Menü seçimlerinizi yapabilir, harita aktif durumdayken ekranınızdaki bölgeyi yakınlastırabilirsiniz.

Uygulamanız açıldıgında Yandex Haritanız aktif olarak gelecektir. Uzaktan kumandanızın
“GERI” fonksiyon tusunu kullanarak Ana Menü’ye geçebilirsiniz.

Uzaktan kumandanızın “Sag” yön tusu Ana Menü’den Haritaya geçisi saglar.

Haritanızı kontrol ederken uzaktan kumandanızın “P+” fonksiyon tusu haritayı yakınlastırır.

Haritanızı kontrol ederken uzaktan kumandanızın “P-” fonksiyon tusu haritayı uzaklastırır.

 

 

Yandex Harita uygulaması, yüklenmesinin ardından ilk açıldıgında karsınıza Istanbul yol haritasını aktif olarak getirecektir. Bu seçeneği ayarlar bölümünde değiştirebilirsiniz.

Ana Menü’den “Il Seçimi”
başlığını kullanarak açılısta gelmesini istediginiz sehrimizi seçebilirsiniz. Haritada uzaktan kumandanızın yön tuslarını kullanarak hareket edebilir ve renkli fonksiyon tuslarını kullanarak çesitli ayarlamalar yapabilirsiniz.

Harita aktifken uzaktan kumandanızın P+ ve P- tuslarını kullanarak haritayı yakınlastırabilir veya uzaklastırabilirsiniz.

“MAVI” renkli fonksiyon tusunu kullanarak seçili bölgeyi “FAVORI LISTENIZE” ekleyebilirsiniz.

“KIRMIZI” renkli fonksiyon tusunu kullanarak seçili bölgenin gösterim tipini değiştirebilir,

“YESIL” renkli fonksiyon tusunu ile bölgenin trafik bilgisinin gösterilip gösterilmemesini ayarlayabilirsiniz. Ana Menü’ye geçmek için uzaktan kumandanızın “GERI” tusunu kullanabilirsiniz.

 

 

Uzaktan kumandanızın “GERI” tusunu kullanarak Ana Menü’ye geçebilirsiniz. “Il Seçimi” baslıgından haritasını görmek istediginiz ilimizi seçebilirsiniz. “KIRMIZI” renkli fonksiyon tusunu kullanarak seçili bölgenin gösterim tipini, “YESIL” renkli fonksiyon tusunu ile bölgenin trafik bilgisinin gösterilip gösterilmemesini ayarlayabilirsiniz. “SARI” renkli fonksiyon tusunu kullanarak seçili bölgeyi tam ekran görüntüleyebilir,
tekrar “SARI” renkli fonksiyon tusunu kullanarak tam ekrandan çıkabilirsiniz.

 

 

“FAVORILERIM” baslıgının altına hızlı bir sekilde ulasmak istediginiz bölgeleri kaydedebilirsiniz. Bunun için harita aktif durumdayken uzaktan kumandanızın “MAVI” renkli fonksiyon tusuna bastıktan sonra listeye eklediginiz bölgeyi sanal klavye yardımı ile isimlendirerek kaydedebilirsiniz.

 

 

“AYARLAR” başlığının altında uygulamayı kisisellestirebileceginiz bir çok özellik bulunmaktadır. Bu baslıklar sayesinde uygulama sizlere kolay erisebildiginiz ve sizin istekleriniz yönünde hazırlanmıs bilgi ekranı sunacaktır.

 

 

“AYARLAR” baslıklarında açılış ilinizi seçebileceginiz “Açılısta Seçili Ili Göster”, uygulamanın açılısında favori adreslerinizden birini gösterebileceginiz “Açılısta Seçili Favorimi Göster”, haritanızın nasıl görünmesini ayarlayabileceginiz “Harita Tipi”, trafik yogunlugu bilgisi için “Trafik Durumu” ve daha önceden “FAVORILERIM” baslıgı altında topladıgınız kayıtların otomatik açılısta haritada gösterilmesini saglayan “Favorilerimi Haritada Göster” baslıklarıdır.

Bu baslıklarda ve içeriklerinde uzaktan kumandanızın yön tusları ile gezinebilir, “OK” tusu ile seçiminizi yapabilir ve “GERI” tusu ile Çık-Kaydet fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

 

 

“YARDIM” baslıgının altında uygulamada bulabileceginiz tüm fonksiyonlar, degistirebileceginiz tüm ayarlar ve tus fonksiyonları açık bir sekilde anlatılmıstır.

Son derece kolay ve ulaşılalabilir yandex harita uygulamasını kullanamaya başlayabilirsiniz.

Tivibu Dünyasına yeni eklenen özelliklere buradan ulaşabilirsiniz

 

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz