TP-LİNK TD-W8961ND ACCESS POİNT AYARLARI

TP LİNK TD-W8961ND 300Mbps Kablosuz N ADSL2+ Modem Router geniş bant internet bağlantınızı kablolu/kablosuz ağ ortamı üzerinden paylaştırmanızı sağlamak üzere tasarlanmış tümleşik bir cihazdır. CD içerisinde bulunan Kolay Kurulum Yardımcısı yazılımı, SPI ve NAT firewall, QoS motoru ve diğer gelişmiş özellikler ile şifre güvenlikli kablosuz ağınızı kolayca oluşturabilir; internette surf, dosya paylaşımı, VOIP, ses ve görüntü aktarımının keyfine hemen varabilirsiniz. Modem kurulum adımlarını daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. İsterseniz aşağıdaki linkten modem kurulum adımlarına ulaşabilirsiniz.

TPLİNK TD-8961ND MODEM KURULUMU

Bugünkü yazımızda evde atıl durumda bulunan, kullanmadığımız bir
TD-W8961ND modeminiz var ise bu modemi tozlu raflardan indirerek nasıl Access Point olarak kullanabileceğimizi öğreneceğiz.

Access Point kurulumunu bilgisayar üzerinden yapacağımız için modem ve bilgisayar arası bağlantıyı bir ethernet kablosu yardımı ile yapınız. Modem bağlantısını yapmanızın ardından web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında kullanıcı adı:admin şifre:admin belirleyerek “Oturum Aç” butonuna basınız.Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modeminizi fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifre ekranlarını geçmenizin ardından modem arayüz ekranı açılacaktır. Açılan ekranda iki ayrı yöntem ile modeminizi Access Pointe çevirebilirsiniz. Birimci yöntemde Ana sayfada “Arayüz Ayarları-İnternet” menülerine tıklayınız.

Açılan sayfada kırmızı kutu ile işaretlediğimiz alanda modeminizi “Köprü Moduna” alınız. Enkapsülasyon bölümünde “1483 Bridged Ip LLC” seçiniz ve kaydet butonuna basınız.

Modemi köprü moduna aldıktan sonra modemin kablosuz ayarlarını yapılandırınız. Ana menü üzerinden Kablosuz sekmesine tıklayınız. Açılan ekranda SSID bölümünde access pointiniz için bir isim belirleyiniz. Doğrulam türü bölümünde Wpa2-Psk seçiniz. Ön Paylaşım Anahtarı bölümünde en az 8 haneli, içerisinde bir büyük birde küçük harf olacak şekilde bir kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve kaydet butonuna basınız.


TD-W8961ND Access pointimizin çalışabilmesi için yukarıdaki işlemlerde modemimizi köprü moduna aldık ve kablosuz ayarlarımızı yapılandırdık.Aşağıdaki ekranda TD-W8961ND modemimiz ile ana modemizin ıp adreslerini kontrol edeceğiz. Access point ayarlarında ana mantık modemin dhcp havuzun kapatılması ve ana modem ile aynı ıp bloguna alınmasıdır. Aşağıdaki ekranda ıp adres bölümünde yer alan 192.168.1.1 ıp blogu ile internete çıkış yaptığımız yani access pointimizi bağlayacağımız ana modemin aynı ıp bloğunda olması gerekmektedir. Örneğin ana modem Tplink, Zyxel,Huawei gibi modemlerde varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 dir. Access point olarak ayarladığımız TD-W8961ND modemde aynı ıp blogunda olduğu için bu ekranda birşey yapmamıza gerek bulunmamaktadır.

Fakat internete çıkılan ana modem Airties gibi 192.168.2.1 ağ gecidi adresine sahip ise bu durumda access pointimiz de aynı ıp blogunda olması gerektiği için aşağıdaki ıp adres bölümüne 192.168.2.50 yazıyoruz. Access pointimiz ile ana modemimizi Ip blogunu aynı ıp bloguna aldıktan sonra ayarlarınızı kaydediniz. Dhcp devre dışı olacaktır.

TP-LİNK TD-W8961ND Modeminizin 1. yöntem ile ACCESS POİNT ayarlarını tamamladınız. Ana modeminiz ile TD-W8961ND modeminiz arasında herhangi bir portundan ethernet bağlantısı yapınız. Kablosuz ağları tarattığınız da yukarıda yazmış olduğunuz access point adınızı bularak şifrenizi giriniz.

TP-LİNK TD-W8961ND için daha detaylı anlatım ile 2. Yöntem ACCESS POİNT ayarlarına aşağıdaki YOUTUBE kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR, HEDİYE ÇEKLERİ,İNDİRİM VE ÇEKİLİŞ KAMPANYALARI HAKKINDA İLK KAZANAN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

TP-LİNK TD-W8961ND ACCESS POİNT AYARLARI” için bir yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz