Tplink Archer VR Serisi Modemlerde Tivibu Ayarları

Türk Telekom’un dijital yayın platformu olan Tivibu hizmeti, kullanım ve kurulum kolaylığı nedeni ile kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Tivibu kullanıcıları İnternet üzerinden ıptv teknolojisi ile verilen yüzlerce dijital içeriği ve ulusal kanalların yanı sıra çok sayıda tivibu kanalını sadece modem ve setupbox cihazları ile çanaksız montajsız kolayca izleyebilmektedir.

Tivibu Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz

Tivibu hizmetine sahip olan kullanıcılara kullanım yaptıkları süre boyunca Türk Telekom tarafından ücretsiz olarak vdsl fiber destekli modemler ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kullanıcılar tivibu abonelikleri sırasında modem ya da setupbox cihazlarında oluşabilecek teknik arızalara karşı koruma altındadırlar.Fakat bazı kullanıcılar evlerinde ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine ait modemleri kullanmak isteyebilmektedir. Bu gibi durumlarda Türk Telekom harici modemlerin tivibu ayarlarının yapılması gerekmektedir.

Bugünkü yazımızda Tplink markasının son bir kaç yıl içinde peş peşe çıkardığı Archer VR serisi modemlerde yapılması gereken tivibu ayarlarını incelemeye çalışacağız.Aşağıda uygulayacağımız işlemleri Archer VR300,
Archer VR400, Archer VR600, Archer VR900, Archer VR1200, Archer VR2800
Modellerde uygulayabilirsiniz.Linklere tıklayarak modem kurulumlarına ulaşabilirsiniz.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız.Açılan şifre ekranında password yazan kısma “admin” yazarak login butonuna basınız. Şifrenizi daha önce değiştirdi iseniz yazarak giriş yapabilirsiniz. Bilmiyor iseniz modemi resetleyerek yukarıdaki kurulum adımlarına göre yeniden kurmanız gerekmektedir.

Şifre adımlarını geçmenizin ardından açılan modem arayüz ekranında üst bölümde menüler arasında yer alan “Gelişmiş” menüsüne tıklayınız. Açılan ekranda sol bölümde yer alan “İnternet” sekmesine tıklayınız. Sağ bölümde açılan alanda “Ekle” butonuna tıklayınız.

DSL Modülasyon Türü: VDSL veya ADSL hangi tip bağlantıyı kullanıyorsanız o bağlantı türünü seçiniz.
VDSL kullanıyorsanız VLAN ID: 55 olarak tanımlayınız.
ADSL kullanıyorsanız VPI: 8 VCI: 55 olarak tanımlayınız.
Bağlantı Türünüzü: Dinamik IP olarak tanımlayınız.
Gelişmiş Ayarlar tıklayınız. NAT: ETKİN SPI Güvenlik Duvarı: ETKİN IGMP Öneki: ETKİN olarak seçiniz.

Yukarıdaki gibi seçim işlemlerinizin ardından tamam butonuna basınız.

Yukarıdaki işlemleri doğru uyguladığınızda ve Tivibu alt yapınızda herhangi bir problem yok ise aşağıdaki şekilde “Bağlandı” yazısı çıkacaktır.

Ayarlarınızın doğruluğu ve IPTV 10 lu ip alıp almadığınızın kontrolü için düzenle butonuna tıklayınız.

Düzenle butonuna tıkladığınızda karışınıza Türk Telekom Tivibu tarafından gönderilen 10 lu ıp, alt ağ maskesi, ve Ağ geçidi ıpleriniz gelecektir. Burada 10 lu ıp alıyor olmanız işlemlerin yolunda gittiğinin bir göstergesidir. Tivibu 10 lu ıp üzerinden çalışmaktadır.

Tivibu 10 lu ıp ve Tivibu Arızaları Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki tabloda görmüş olduğunuz değerleri diğer ekranlarda kullanmak için lütfen not alınız ve tamam butonuna basınız.

Tekrar ana sayfada “Gelişmiş”- “Ağ” -“Gelişmiş Yönlendirme” sekmelerine tıklayınız.Açılan sayfada “Wan Arayüzü Seç” kısmında pppoe_ptm_35_0_d olarak seçiniz ve “Ekle” butonuna basınız.

Açılan ekranda;

Hedep Ip adres bölümüne 192.168.8.0 yazınız.

Alt Ağ Maskesi bölümünde 255.255.0.0 yazınız.

Ağ Geçidi bölümünde yukarıdaki ekranlarda not almış olduğunuz ağ geçidi ıpnizi yazınız.

Arayüz bölümünde ipoe_ptm_55_1_d olarak seçiniz ve tamam butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

Yukarıdaki ayarlar ile Archer VR serisi modeminizde Tivibu ayarlarınızı tamamladınız. Setupbox cihazınızın modeminiz ile işleşebilmesi için Tivibu setupbox cihazınızı elektrik bağlantısından sökerek yeniden takınız.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR, HEDİYE ÇEKLERİ,İNDİRİM VE ÇEKİLİŞ KAMPANYALARI HAKKINDA İLK KAZANAN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

Tplink Archer VR Serisi Modemlerde Tivibu Ayarları” için 3 yorum

 • Geri bildirim: TPLİNK TD-W9970 TTNET-TÜRKTELEKOM MODEM KURULUMU | ZORLUTEKNOLOJİ

 • 25 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:54
  Permalink

  Supersiniz. Cok tesekkurler. Yeni Archer VR600 modemim yuzunden 3 gundur TiViBu cagri merkeziyle mucadele halindeydim. TiviBu’cular ya ne yaptiklarini bilmiyorlar ya da ozellikle isi yokusa suruyorlar. Sizin yukaridaki aciklamalarinizla 10 dakikada sorunu hallettim ve TiViBu’ya baglandim. Sagolun.

  Yanıtla
  • 25 Mayıs 2019 tarihinde, saat 13:28
   Permalink

   Merhaba Çetin Bey,
   İçeriklerimizden faydalanarak sorununuza çözüm bulmanız bizi mutlu etti. Güncel konular hakkında bilgi alabilmek için sosyal medya kanallarımızı takip etmenizi öneririz. Teşekkürler.

   Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz