TPLİNK IPTV Ayarları

TPLİNK markası hiç kuskusuz elektronik mağazalarının en çok satan modem markalarındandır. Bu nedenle de çok sayıda Türk Telekom internet kullanıcısı kullanıcısının evinde TPLİNK marka modem görmek mümkündür.

TPLİNK markasın satıcısı Türk Telekom harici olan birçok modem modelinde Iptv özelliği için modemde bazı ayarları yapılandırmanız gerekmektedir.

Aşağıda yapacağımız IPTV ayarlarını;

TD-W9980, TD-W9970, TD-W8980, TD-W8970, TD-W8968, TD-W8960N, TD-W8950ND, TD-VG3631, TD-VG3511, TL-VG5612, Archer D7, Archer D5, Archer D2 modemleri için uygulayabilirsiniz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter basınız. Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında “admin” yazarak giriş yapınız.

Açılan sayfada ekranın sol bölümünde yer alan

Network > WAN Settings > DSL WAN Interface menüsünden ‘Add’ butonuna tıklayınız ve yeni bir WAN arayüzü ekleyiniz.

ADSL ve VDSL için WAN Settings ayarları aşağıdaki gibi olmalıdır. Ayarları aşağıdaki şekilde yapılandırdıktan sonra kaydetmek için Save butonuna tıklayınız.

ADSL için;

VDSL için;

Yukarıda adsl ya da vdsl olarak yapılandığınız işlemin ardından yine ekranın sol bölümünde yer alan Network > Interface Grouping sayfasında ‘Add’ butonuna tıklayınız.

Açılan bölümde Available WAN listesinden eklediğiniz WAN Interface ve IPTV Set-top-Box aygıtının bağlı olduğu LAN portunu işaretleyiniz. Yeni setupbox cihazınızı hangi Ethernet portuna taktı iseniz o lan portunu işaretleyiniz. Enable Group Isolation seçeneğiniz aktif ediniz ve Group Name alanına IPTV olarak isim veriniz. Ayarları kaydetmek için ‘Save’ butonuna tıklayınız.

Sıra geldi DHCP seçeneğini dere dışı bırakmaya.

Ekranın sol bölümünde yer alan Network > LAN Settings > DHCP Server listesinden IPTV Group’un DHCP fonksiyonunu ‘Disable’ olarak işaretleyiniz ve kaydediniz.

 

Yukarıdaki ayarları modeminize uyguladıktan sonra ayarların etkili olması için System Tools > Reboot menüsünden mevcut ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmaksızın ‘Reboot’ butonuna tıklayarak yeniden başlatma işlemi yapınız. Modeminiz yeniden başladığında ıptv ayarlarınız tamamlanmış olacaktır. Yukarıda belirlemiş olduğunuz Ethernet portuna setupbox cihazınızı bağlayarak tivibu paketinizi aktif edebilirsiniz.

Not: Yukarıda ‘TD-W9980’ modeli üzerinde örnek bir yapılandırma anlatılmıştır. Sahip olduğunuz aygıttaki menüler farklı bir dizilimde olabilir. Aynı yönlendirmeleri uygulayarak modeminizin ıptv yapılandırmasını tamamlayabilirsiniz.

 

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz