Tplink TD-W8960N Access Point Ayarları

  • ADSL 2/2+ Modem, Kablosuz N Access Point ve 4-Port Router,tek bir cihazda
  • 300Mbps’e kadar kablosuz N hızı, onu online oyun, internet görüşmeleri ve hatta HD video streaming gibi yoğun olarak bant genişliği tüketen veya kesilmelere duyarlı uygulamalar için ideal kılıyor
  • Ethernet WAN (EWAN), Kabloya, VDSL’e veya Fiber modemlere bağlantı için başka bir geniş bant bağlantı seçeneği sunuyor
  • Canlı Ebeveyn KOntrolü, ebeveynlere veya yöneticilere çocukları veya çalışanları için sınırlanmış erişim politikaları oluşturmalarına izin veriyor
  • Şirketin ağı ile eviniz veya şube arasındaki güvenli bağlantı için IPSec VPN tünellerini destekler

Tplink TD-W8960N modem özellikleri ve modem kurulumunu daha önceki yazımızda detaylı şekilde incelemiştik.

Tplink TD-W8960N Modem Kurulum Adımlarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Bugünkü yazımızda daha önce kurulumunu gerçekleştirdiğimiz Tplink TD-W8960N modemin Access point  ayarları nasıl yapılır bilgi vermeye çalışacağız. Sizde evinizde kullanmadığınız bir Tplink TD-W8960N  modeminiz var ise aşağıdaki adımları uygulayarak modeminizi Access Point olarak kullanabilirsiniz. Bu işlem ile kablosuz ağ sinyalinizi istediğiniz mesafeye taşıyabilirsiniz.

Modem ayarlarına geçmeden önce bilgisayarınız ile Tplink TD-W8960N  modeminizi ethernet bağlantısı üzerinden bağlayınız.

Bağlantı işleminizin ardından web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonuna basınız.Açılan şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak oturum aç butonuna basınız. Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modem arkasında yer alan reset butonuna basarak modeminizi resetleyiniz.

 

Modem arayüzüne ulaştığınızda ekranın sol bölümünde yer alan Hızlı Kurulum menüsüne tıklayınız.Açılan sayfada ileri butonuna basınız.

 

Açılan yeni sayfada ADSL WAN seçeneğini işaretleyerek ileri butonuna basınız.

 

Açılan ekranda ISS bölümünde Diğer seçeneğini seçiniz. Diğer seçeneğini seçmenizin ardından WAN Bağlantı Tipi bölümünde Köprü seçiniz. Seçim işleminizin ardından ileri butonuna basınız.

 

Açılan sayfada İleri butonuna basınız.

Yeni sayfada Kablosuz ağ adı bölümünde ACCESS POİNT iniz için bir kablosuz ağ adı belirleyiniz.Ağ kimlik doğrulaması bölümünde WPA2 seçiniz. Kablosuz Ağ Anahtarı bölümünde en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyiniz ve ileri butonuna basınız.

 

Yeni sayfada yaptığınız değişiklikleri gösteren ekran gelecektir. Yaptığınız değişiklikleri kontrol ederek onayla butonuna basınız.

Sıra ACCESS POİNT ayarlarında can alıcı noktaya geldi. Ekranın sol bölümünde yer alan Gelişmiş Kurulum-Lan menülerine tıklayınız. Açılan sayfada modeminizin ıp üretmemesi için DHCP sunucusunu devre dışı bırak seçeneğini işaretleyiniz.Daha sonra IP Adresi bölümünde kullanacağınız modemin varsayılan ağ geçidine göre bir ıp blogu belirleyiniz.

Şu şekilde bir işlem yapıyoruz;

Örneğin dsl hattınızın bağlı olduğu ana modem tplink modem ise varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1 dir. Bu durumda access pointiniz de tplink olduğu için ıp aynı ıp blogunda olacaktır. Ip çakışması olmaması için son blokta 192.168.1.50 seçilmelidir.

Ana modem farklı bir marka modem ise örneğin airties; bu durumda airties modemlerde ıp blogu 192.168.2.1 dir. Bu durumda aşağıdaki ekranda gösterdiğimiz 2 numaralı alana modem ve access pointi aynı bloga almak için 192.168.2.50 yazılmalıdır.

Ip Adresi bölümünde yazılacak ıp için genel mantık ana modem ile access pointin aynı blokta( 192.168.x.y ) olmasıdır.

Tüm Modem Markaları için Varsayılan Ağ Geçidi Blok Numaralarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Ayarları tamamladığınızda kaydet uygula butonuna basınız.

Ayarları yukarıdaki sıra ile tamamladıysak bağlantı işlemlerine geçebiliriz. Ana modem ile access point arasına bir ethernet bağlantısı bağlayınız. Bağlantı kablonuzun uzunluğunu dsl sinyalinizi taşımak istediğiniz mesafeye göre ayarlayabilirsiniz. Ethernet kablolarında dsl sinyali kablo kalitesine göre 100 metreye kadar taşınabilmektedir.

Ethernet Kablo Çeşitlerine Buradan Ulaşabilirsiniz

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR HAKKINDA İLK BİLEN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz