TPLİNK TL-WA701ND, WA801ND,WA901ND REPEATER KURULUMU

TPLİNK TL-WA701ND REPEATER KURULUMU

TPLİNK TL-WA801ND REPEATER KURULUMU

TPLİNK TL-WA901ND REPEATER KURULUMU

 

Bugün ki yazımızda tplink access pointlerimizin repeater kablosuz tekrarlayıcı özelliğini anlatmaya çalışacağız. Evimizde yada iş yerimizde kullandığımız kablosuz sinyalimiz modemden uzaklaştıkça sinyal seviyesi düşmektedir. Bu nedenle de kör noktalarda kablosuz sinyalimizden yararlanamayabiliyoruz. Bu sorunu çözmek için Tplink Access point cihazımızın kablosuz sinyal tekrarlayıcı özelliğini kullanarak sinyalin düştüğü noktalarda azalan sinyalimizi yeniden yükselteceğiz.

Öncelikle web tarayıcımızın adres satırına 192.168.0.254 yazarak şifre ekranına giriş yapıyoruz. Kullanıcı adı ve şifre olarak admin yazarak  modem arayüzümüze giriş yapıyoruz.

Açılan sayfamızda “Qucik Setup” sekmesine tıkıyoruz. Sol kısımda next butonuna basarak ilerliyoruz.

Yeni sayfamızda ülke olarak kendi bulunduğunuz ülkeyi seçerek ilerliyoruz.

Yeni sayfamızda modemimizin tekrarlayıcı özelliği olan “Repeater (Range Extender)” seçeneğini seçerek next butonuna basıyoruz.

Yeni sayfamızda “Survey” seçeneğine basarak çoğaltmak istediğimiz sinyalin bulunduğu alana ulaşıyoruz.

Bu sayfamızda hangi kablosuz ağ sinyalini çoğaltmak istiyor isek bu ağı seçiyoruz.

Ağ seçme işlemini yaptıktan sonra karşımıza aşağıdaki şekilde seçtiğimiz ağ bilgileri gelecektir. Burada seçtiğimiz ağın kablosuz şifresini password bölümümüze yazarak ilerliyoruz.

Bu sayfamızda “Statick Ip” seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

 

Yeni sayfamızda yaptığımız değişiklikleri gösteren özet sayfasına ulaşıyoruz.Ayarlarımızı kontrol ettikten sonra Finish butonuna basarak ayarlarımızı tamamlıyoruz.

Repeater tekrarlayıcı mode kurulumu tamamlanmıştır. Artık Access point cihazımızı sinyalin en düşük olduğu noktaya konumlandırarak uzak mesafelere sinyalimizi taşıyabiliriz.

 

TPLİNK TL-WA701ND, WA801ND,WA901ND REPEATER KURULUMU” için 3 yorum

 • 19 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  süperonline Asus modemden WİFİ ağı genişletmek için TPLİNK TL-WA901ND REPEATER’den en fazla kaç adet kurulabilir 3 veya 4-5 adet olabilirmi? yoksa bunda bir sınır varmıdır. 55 mt. en 140 mt. uzunluğunda ahşap ve alçıpan duvarlar ile 4’e bölünmüş bir tekstil imalathanesi. teşekkürler

  Yanıtla
  • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:01
   Permalink

   Merhaba Mehmet Bey,
   Repeater cihazları aldığı sinyali tekrarlayan cihazlardır. Yani gelen wifi sinyalini yakalayarak aynı şekilde kapsama alanını genişletmek için kullanılır. Tüm cihazlar ana modem üzerindeki sinyali yakalayarak yayar ise herhangi bir sıkıntı yaşanmaz istediğiniz kadar cihaz kullanabilirsiniz.Fakat her modem bir önceki modemi tekrarlayacak şekilde bağlantı yapılır ise sinyal giderek azalacağı için en son noktalarda wifi sinyali olmasına rağmen performans düşer.
   iyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Access Point (Kablosuz Erişim Noktası) Kablosuz Menzil Arttırıcı | ZORLUTEKNOLOJİ

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz