Türk Telekom’dan 2017 de 1,1 milyar TL net kâr, 41,7 milyon abone!!!

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olan Türk Telekom, merakla beklenen 2017 finansal sonuçlarını açıkladı. Finasal sonuçlar incelendiğinde Türk Telekom’un alt yapı ve hayata geçirdiği müşteri programları yatırımları mevvesini vermiş görülüyor.

Yapılan açıklamaya göre Türk Telekom 2017 yılı sonuçlarına göre  özelleştirmeden buyana en yüksek karlılık ve müşteri sayısına ulaşmış durumda.

Türk Telekom’dan yapılan açıklama şöyle;

Türk Telekom rekorlarla dolu 2017 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı

Türk Telekom’un, rekorlarla dolu 2017 yılsonu finansal ve operasyonel sonuçlarına güçlü kârlılık, çarpıcı gelir ve abone büyümesi damga vurdu. Türk Telekom’un konsolide gelirleri 2017’de, 2008’deki halka arzdan bu yana sağlanan en yüksek büyümeyle, yüzde 12,6 artarak 18,1 milyar TL oldu.

2017 yılında güçlü mali disiplin, etkin verimlilik, internetin yaygınlaşmasına yönelik kampanyalar ve mükemmel müşteri deneyimi hedefiyle hayata geçirdiği EMPATİ programının katkılarıyla rekor abone kazanımı elde eden Türk Telekom, 2008’deki halka arzdan bu yana sağlanan en yüksek yıllık artışla, 2,8 milyon yeni abone kazandı. 31 Aralık 2017 itibariyle toplam abone sayısı 41,7 milyona ulaşan Türk Telekom böylece abone sayısı açısından bir kez daha açık ara Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olduğunu ortaya koydu.

Türkiye’ye yatırımı ana odağına alan ve ülkenin dijital dönüşümüne yön veren Türk Telekom, 2017’de de hız kesmeyerek 3,2 milyar TL yatırım gerçekleştirdi.  Türk Telekom’un faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK), güçlü gelir büyümesi ve verimlilik programlarının istikrarlı bir şekilde uygulanması sayesinde yüzde 18 yıllık rekor büyüme ile 6,45 milyar TL oldu. FAVÖK marjı ise yıllık 1,6 puan artışla yüzde 35,6’ya ulaştı. Türk Telekom’un 2017 dönemine ait net kârı da güçlü büyüme ve faaliyet kârın artışının etkisiyle 1,1 milyar TL olarak gerçekleşti.

2017’nin hem Türkiye ekonomisi hem de Türk Telekom için büyüme açısından oldukça başarılı bir yıl olduğuna dikkat çeken Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türk Telekom tarihinde rekorlarla kapattığımız 2017, yerli ve milli teknolojileri üretmek, Türkiye’nin dijital geleceği için yeni değerler inşa etmek ve dünyaya Türk mühendisliğini ihraç etmek için attığımız başarılı adımlarla hatırlanacak özel bir yıl oldu. Bugüne kadar olduğu gibi 2017’de de Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ettik. Toplam 3,2 milyar TL yatırım gerçekleştirdiğimiz 2017 yılı hem ana operasyonlar hem de gelecek için yeni tohumlar ekme açısından oldukça başarılı geçti. Bu başarılarla 2018’e daha güçlü ve bizi bekleyen büyük fırsatlarla başladık.”

Türk Telekom’un yıllık finansal ve operasyonel sonuçlarına ilişkin açıklamasında 2018 yılı öngörülerine de yer verildi. Buna göre 2018 yılında, konsolide gelirlerde (Uluslararası Finansal Raporlama Yorum Komitesi-UFRYK12 hariç) 2017 yılına göre yaklaşık yüzde 11 seviyelerinde büyüme planlayan Türk Telekom, bu yıl 3,5 milyar TL yatırım hayata geçirmeyi hedefliyor.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz