TÜRKİYE KART GELİYOR (TÜRKİYE ORTAK ÖDEME PLATFORMU) (TOÖP)

 

Ülkemizin son yıllarda yerli ve milli projelere verdiği büyük önem, her alanda yeni fikirlerin önünü açmış yeni teknolojilerin hayatımıza hızlıca girmesini sağlamıştır.

Bu kapsamda yeni bir ortak ödeme sisteminin hayatımıza girmesi sağlanmıştır.

Peki bu ortak ödeme sistemi nedir? Ortak ödeme sistemi ile neler yapılır?

Toplu ulaşımdan iletişime, bankacılık sisteminden ispark ödemelerine, Belediye ödemelerinden stadyum müze girişlerine kadar hayatın birçok alanında Türkiye Ortak Ödeme Platformu (TOÖP) oluşturulmuştur.

Türkiye kart ile her yerden tek ödeme kanalı ile sisteme entegre olan kurumlar için ödeme yapılabilecek.

Örneğin mevcut sistemde bulunduğunuz şehrin dışına tatil amaçlı bir seyahatiniz oldu. Bu durumda gittiğiniz ilin toplu ulaşım kartını satın almanız gerekiyor. Yeni geliştirilen sistemde ise Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Türkiye kartınız ile toplu ulaşımlardan kolaylıkla faydalanabileceksiniz.

Türkiye kart ile banka hesabınız olmadan para gönderip alabilecek sistem içerindeki en yakın noktadan paranızı çekebileceksiniz. Tek bir işlem ile en ucuz şekilde banka komisyonu olmadan havale yapabileceksiniz.

Sistem içerisine dahil olan operatörler aracılığı ile cep telefonlarından para yatırabileceksiniz. Türkiye kart dağıtımını yurdun her köşesinde 4 bin 600 şubesi bulunan PTT yapacaktır.

 

 

İlk etapta İBB iştiraklerinden olan BELBİM A.Ş, Denizbank, PTT A.Ş., Turkcell, Türk Telekom ve Vakıf Katılım ın ortaklığında oluşturulan Türkiye Ortak Ödeme Platformu daha sonra diğer kurumlarında katılımı ile hayatın her alanında kullanılabilir duruma gelecektir.

 

 

 

Dünyada benzer örnekleri de bulunan TOÖP, “Vocalink (Birleşik Krallık), Equens (Avrupa), Nets (Singapur), Swish (İsveç)” gibi ülkelerde aynı şekilde bulunduğu ülke vatandaşlarına hizmet vermektedir. Türkiye kartın yurt içinde yayınlaştırma çalışmalarının ardından yurt dışına ihracatı da yapılabilecektir.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz