TÜRKNET HIZ TESTİ NASIL YAPILIR

Adil kullanım kotasının kaldırması ile son zamanlarda sıkça gündeme gelen Türknet servis sağlayıcısında hız testi nasıl yapılır?

İnternet kullanıcılarının servis sağlaycılardan istediği özelliklerin başında hiç kuşkusuz Yüksek Hız ve Adil Kullanım Kotası gelmektedir.

Adil kullanım kotası bir anlamda internet kullanıcılarının internette özgürce vakit geçirmesini kısıtlama anlamına gelir iken diğer anlamda internet kullanıcılarının oluşturduğu gereksiz internet trafiğini denğeleyerek diğer kullanıcılarında interneti aktif olarak kullanmasını sağlayan önemli bir aktördür.

İnternet trafiği aynı bölgede aynı anda internete giren kullancıların oluşturduğu yoğunluğa göre paylaşılmaktadır. Bu nedenle hız testi işlemlerinde göz önününde bulundurulması gerekmektedir.

İnternet hız testi yapılmadan önce;

*Hız testi yapılacak modem üzerinde sadece 1 adet bilgisayar bulunmalıdır. Aynı ağ üzerinde internet kullanan tüm cihazlar devre dışı bırakılmalıdır.

*Hız testi wifi üzerinden yapılmamalıdır. Hız testi Ethernet bağlantısı üzerinden yapılmalıdır.

*Hız testi yapılacak bilgisayar üzerinde arka planda internet üzerinden çalışan herhangi uygulama, indirme programı vs.. olmamalıdır.

*Hız testi yapılan bilgisayar ve modem sistem gereksinimlerini karşılamalıdır.

*Hız testi yapılan cep telefonu veya bilgisayar wifi protokollerinin aynı olması sağlanmalıdır.(wifi protokollerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz)

WİFİ PROTOKOLLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

*Hız testi wifi üzerinden yapılacak ise modeme yakın bir nokta seçilmelidir.

*Santrallerden evlere gönderilen sinyal üzerinde şebeke, iç tesisat ve modem kaynaklı kayıplar yaşanabileceği için bu kayıplar göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan testlerde %20 lik hız kaybı normal olarak karşılanmalıdır.

yukarıdaki işlemleri yapmanızın ardından hız testine bağlayabilirsiniz.

Türknet Hız Testi İçin BURAYA Tıklayınız

Açılan sayfada Başla butonuna basınız. İşlem başladığında aşğıdaki şekilde hız testiniz başlaycaktır. Öncelikle download/indirme hız testiniz bittiğinde ise upload/yükleme hıztestiniz başlayacaktır.

 

Hız testleriniz bittiğinde indirme ve yükleme hızlarınızı görüyor olacaksınız. Sahip olduğunuz tarife hızına göre %20 lik kayıpla birlikte bir kıyaslama yaparak hattınızı yorumlayabilirsiniz.

Hız testi sonrasında hızınızın düşük çıkması durumunda öncelikle aşağıdaki kontrolleri yapınız. Sonrasında servis sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz.

Hız Düşüklüğünde Kontrol Edilmesi Gerekenler

Servis sağlayıcı çağrı merkezine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz