TÜRKTELEKOM SESLİ ADIMLAR PROJESİ İLE ZİRVEYİ KAPTI

TÜRKTELEKOM SESLİ ADIMLAR PROJESİ İLE ZİRVEYİ KAPTI

Türk Telekom’un Sesli Adımlar’ı dünyaya ses verdi. Türk Telekom, Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında gerçekleştirilen GLOMO Ödülleri’ndeErişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım” kategorisinde finale kalan ‘Sesli Adımlar’ projesi ile birincilik ödülünü elde etti. Türk Telekom’un 170’ten fazla proje arasından birinciliğe layık görülen Sesli Adımlar Projesi, işitme ve görme engellilerin kapalı alanlarda yardıma ihtiyaç duymadan özgürce hareket edebilmeleri amacıyla geliştirildi.

Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu: “Hem işitme hem de görme engellilerin kapalı alanlarda yardıma ihtiyaç duymadan özgürce hareket edebilmeleri ve sosyalleşebilmelerini sağlayan Sesli Adımlar uygulaması, operatör bağımsız olarak tüm müşterilerin kullanımına ücretsiz olarak sunulmasıyla da dünyada bir ilke imza atmış durumda.”

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk projelerinden olan ‘Sesli Adımlar’ projesi, İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında verilen GLOMO Ödülleri 2017’de “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım” kategorisinde birinci oldu. 170’ten fazla projenin değerlendirildiği ve dünya çapında beş farklı projenin finale kalarak yarıştığı kategoride ‘Sesli Adımlar’ uygulaması, görme ve işitme engelli kullanıcıların hayatını kolaylaştıran ve Dünya’da bir ilk olan sesli ve görüntülü rehberlik desteği ile birincilik ödülünü aldı.  Ödüller, Dünya Mobil Kongresi kapsamında 28 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Hem görme engellilere hem de işitme engellilere yönelik ödüllü proje!!!

Türk Telekom İş Destek Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Türkiye’de bir ilk olarak 2014 yılında hayata geçirilen Sesli Adımlar projesi, Boni ile yapılan Ar-Ge çalışmaları ile geliştirildi. Geliştirme süreçlerinde dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen işitme ve görme engelli organizasyonlarının desteği alındı. Hem işitme hem de görme engellilerin kapalı alanlarda yardıma ihtiyaç duymadan özgürce hareket edebilmeleri ve sosyalleşebilmelerini sağlayan Sesli Adımlar uygulaması, operatör bağımsız olarak tüm müşterilerin kullanımına ücretsiz olarak sunulmasıyla da dünyada bir ilke imza atmış durumda. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum.” dedi.

Sesli Adımlar Projesi ile; Görme engellilere AVM’lerde özgürce hareket imkanı!

Sesli Adımlar mobil uygulaması ile görme engelliler belirli AVM’lerde hangi mağaza önünde olduklarını sesli olarak öğrenebiliyor.

Aynı zamanda gitmek istedikleri mağazanın hangi katta ve asansörlerin saat kaç yönünde bulunduğunu da sesli olarak öğrenebiliyor. Sesli Adımlar sadece mağazalar değil, danışma, tuvalet ve çıkış gibi önemli noktalara da yönlendirme sağlıyor.

Ayrıca ana ekranda telefon sallandığı zaman mağaza adı ve tipi; yönlendirme ekranında telefon sallandığı zaman güncel saat yönü tekrarlanıyor

Sesli Adımlar servisinden Türk Telekom mobil müşterileri ve diğer GSM operatörü müşterileri faydalanabilmektedir.

Sesli Adımlar uygulaması ücretsizdir.

Sesli Adımlar projesi şimdilik Metrocity AVM, Maltepe Park, Marmara Park, Neo Marin, Acity ve Espark alışveriş merkezlerinde geçerlidir.

Görme engelliler Sesli Adımlar uygulamasıyla kapalı alanlarda rahatça gezebilecek

Sesli Adımlar uygulaması, görme ve işitme engellilerin alışveriş merkezi, havaalanı, kampüs, tatil köyü gibi büyük ve karmaşık alanlar içerisinde herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan gitmek istedikleri yeri cep telefonu ile bulmalarını veya o an nerede olduklarını anlamalarını sağlıyor. Ayrıca, hastane, belediye, bakanlık, cami ve kütüphanelerde de kullanılan uygulamanın, önümüzdeki dönemde yeni uygulama alanları ile kapsamının daha da genişletilmesi üzerine çalışılıyor. Tüm GSM operatörlerinin faydalanabildiği Sesli Adımlar, bugüne kadar uygulama marketlerinden 20 binin üzerinde indirildi.

Türktelekom Global başarılara devam!!!

Sesli Adımlar uygulaması daha önce de birçok global başarıya imza atmıştı. Sesli Adımlar, Ethical Corporation 2016 Sorumlu İş Ödülleri’nde (Responsible Business Awards), Sürdürülebilir İnovasyon (Sustainable Innovation) dalında finale kalmış ve Tavsiye Edilen (Highly Commended) uygulama seçilmişti. Sesli Adımlar uygulaması aynı zamanda, National Federation of the Blind Indoor Navigation Challenge’ta 6 büyük uygulama arasında en iyi uygulama seçilmişti.

Cep telefonunuzdan aşağıdaki linklere tıklayarak uygulamayı hemen indirebilirsiniz.

Apple telefonunuza indirmek için Tıklayınız

Android telefonunuza indirmek için Tıklayın

TÜRKTELEKOM SESLİ ADIMLAR PROJESİ İLE ZİRVEYİ KAPTI” için 2 yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz