ZTE ZXHN H108N MODEM KURULUMU

ZTE ZXHN H108N modemler adsl özellikli kablosuz modemlerdir. Çoğunlukla Türktelekom-TTNET müşterilerine internet servis sağlayıcısı Türktelekom-TTNET tarafından hediye edilmiş modemlerdir. Modem üzerinde yer alan 4 port ile çoklu bağlantıya izin vermektedir..Modem özelliklerini kısaca tanıdığımızda göre modem kurulum adımlarına geçebiliriz. Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Hatalı yapılan bağlantılarda modeminizin dsl ışığı sabitlenmeyeceği için bağlantı sağlanamayacaktır.

Bilgisayar ve Modem Arası Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.2.1 yazarak modem arayüz sayfasına ulaşınız. Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranına kullanıcı adı “admin” şifre olarak “ttnet” yazarak giriş butonuna basınız.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Giriş ekranının geçtikten sonra karşınıza mevcut şifreniz olan “ttnet” şifresini değiştirebileceğiniz ekran gelecektir. Bu ekranda İsterseniz şifreniz değiştirebilir isterseniz de “Atla” butonuna basarak değiştirmeden geçebilirsiniz.

Şifre ekranlarını geçtiniz. Artık kaşınızda modeminizin ayarlarını yapabileceğiniz modem arayüz ekranı bulunmaktadır. Bu ekranda ekranın sol bölümünde yer yer alan Ag-WAN-Wan Bağlantı sekmelerine tıklayınız.

Açılan bölümde Bağlantı Adı bölümünde “DSL_İNTERNET” seçeneğini seçiniz.

Vpı/Vcı sekmesinde 8/35, Encapsülasyon Türü bölümünde LLC seçiniz. Kullanıcı adı ve şifre bölümün de servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz yazınız. Kullanıcı adınızı bilmiyor iseniz servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Servis sağlayıcınızın çağrı merkezi numarasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı adınızın sonunda @domain adını kendi servis sağlayıcınıza göre seçmeniz gerekmektedir. TÜRKTELEKOM kullanıcıları modemde gömülü olarak geldiği için @ttnet yazmasına gerek bulunmamaktadır. Servis sağlayıcınıza ait domain adınızı bilmiyor iseniz BURADAN öğrenebilirsiniz.

TÜRKTELEKOM dışında servis sağlayıcı müşterisi iseniz aşağıdaki seçeneği tıklayınız.

Karşınıza gelen kullanıcı adı ve şifre ekranına kendi servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz yazabilirsiniz.

Son olarak Kaydet butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz.

ZTE ZXHN H108N KABLOSUZ MODEM AYARLARI

Modeminizin kablolu ayarlarınızı yukarıda belirttiğimiz şekilde yaptınız. Artık modeminizin kablosuz ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Modem kablosuz ayarları için ekranın sol bölümünde yer alan Ağ-WLAN-TEMEL sekmelerine tıklayınız. Burada kablosuz ağınızın aktif olması için “Kablosuz RF Modu” seçeneğini Etkin olarak seçiniz ve kaydediniz.

Daha sonra ekranın sol bölümünde yer alan SSID Ayarları sekmesine tıklayınız. SSID İsim bölümüne kablosuz ağlarda görmek istediğiniz adı yazınız. Biz kendi kablosuz ağ adımızı ZORLUTEKNOLOJİ olarak belirledik. Kaydet butonuna basınız.

Kablosuz ağınıza şifre koymak için ekranın sol bölümünde yer alan Güvenlik sekmesine tıklayınız. Açılan bölümde doğrulama türü olarak WPA/WPA2-PSK seçiniz. WPA Şifre bölümüne en az 8 haneli kablosuz şifrenizi belirleyiniz ve ayarlarınızı kaydediniz.

Daha detaylı ve uygulamalı modem kurulum adımlarına aşağıdaki youtube kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz