ZTE ZXHN H298A MODEM KURULUMU

ZTE ZXHN H298A Fiber modemler Türk Telekom servis sağlayıcısı tarafından eve kadar fiber sistemlerde(gpon) ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. ZTE ZXHN H298A Modem, üzerinde barındırdığı son teknoloji ile aynı anda 2,4ghz ve 5ghz wifi bağlantılarına olanak vermektedir.

ZTE ZXHN H298A Modem Özelliklerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

ZTE ZXHN H298A Modem kurulumuna geçmeden önce modem ve bilgisayar arası bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz. Duvardan gelen fiber kablo fiber sonlandırma cihazına (ONT) girmelidir.

Alcatel G-010G-P ONT Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz

ONT cihazının ethernet çıkışı ile ZTE ZXHN H298A cihazının kırmızı wan girişi ethernet kablosu yardımı ile birbirine bağlanmalıdır.

Modem ayarlarına geçmeden önce modem bağlantılarınızın doğru yapılandırıldığından emin olunuz.Hatalı yapılan modem bağlantılarında modeminizin internet bağlantı ışığı sabitlenmeyecektir.

Fiber Modem Bağlantı Şemasına Buradan Ulaşabilirsiniz

Modem bağlantılarınızı yukarıdaki şemaya uygun olarak yapılandırdı iseniz kurulum adımlarına geçebiliriz.

Öncelikle web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak enter butonun basınız.Açılan kullanıcı adı ve şifre ekranında;

Kullanıcı adı:admin

Şifre:admin

yazarak “Oturum Aç” butonuna basınız.Şifrenizi kabul etmemesi durumunda daha önce değiştirilmiş olması olasılığı nedeni ile modeminizin arkasında yer alan reset butonuna basarak modeminizi resetleyiniz.

MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Kullanıcı adı ve şifre adımını geçtiğinizde fabrikasyon şifrenizi değiştirmeniz gerektiğini belirten yeni bir şifre ekranı gelecektir.Bu ekranda modem arayüzü için yeni bir şifre belirleyiniz ve uygula butonuna basınız.

Sistem şifrenizi kabul ettiğinde değiştirdiğiniz yeni şifre ile giriş için yeni bir ekran açılacaktır. Bu ekranda kullanıcı adı:admin,  şifre olarak da yeni şifrenizi giriniz.“Oturum Aç” butonuna basınız.

Şifre adımlarının ardından aşağıdaki şekilde  modem arayüz ekranını açılacaktır.

Modem kurulumu için sırası ile İNTERNET(1)-WAN(2)-İNTERNET(3) menülerine tıklayınız.

Yukarıda 3 numara ile gösterdiğimiz internet menüsü altında aşağı doğru yeni bir alan açılacaktır. Bu alanda servis listesi bölümünde İNTERNET seçeneğini işaretleyiniz.Kullanıcı adı ve şifre ekranında servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi yazınız.Kullanıcı adınızın sonunda servis sağlayıcılara göre değişkenlik gösteren @domain adınızı doğru girdiğinizden emin olunuz.

ZTE ZXHN H298A modeminde Türk Telekom kullanıcıları için otomatik olarak @ttnet domaini gömülü olarak gelmektedir. Türk Telekom kullanıcılarının kullanıcı adlarının sonunda domain adı yazmasına gerek bulunmamaktadır.

İnternet bağlantınız farklı bir servis sağlayıcı üzerinden alınmış ise yukarıda ok ile gösterdiğimiz “diger ıss” bölümünü tıklayınız.Açılan ekranda kullanıcı adı ve şifre bölümünü kendi servis sağlayıcınıza göre doldurunuz. @domain adını doğru yazdığınızdan emin olunuz.

Tüm Servis Sağlayıcılara Ait Domain Adlarına Buradan Ulaşabilirsiniz

Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girmenizin ardından uygula butonuna basınız.Kayıt işleminiz tamamlandığında aşağıdaki şekilde Yeşil tik ile “Bilgileriniz kaydedildi” uyarısı çıkacaktır.

Modeminizin kablolu ayarlarını tamamladınız. Wifi ayarlarına geçebiliriz. Wifi ayarlarınız için sırası ile YEREL AĞ(1)-WLAN(2) menülerine tıklayınız.

Wifi ayarlarını modeminizde 3 Ana Menü Başlığında inceleyeceğiz

1-WLAN Açık/Kapalı Konfigrasyonu

2-WLAN Global Konfigrasyonu

3-WLAN SSID Konfigrasyonu

Açılan ekranlarda wifi ayarlarınızı 2,4Ghz ve 5Ghz için ayrı ayrı yapılandırabilir aynı zamanda devre dışı bırakabilirsiniz.

1-WLAN Açık/Kapalı Konfigrasyonu;

ilk ekranda WLAN Açık/Kapalı Konfigrasyonu bölümünde 2,4ghz ve 5ghz frekanslarından hangi wifi frekansını kullanmak istediğinizi seçiniz. Burada iki seçeneği aynı anda kullanabileceğiniz gibi elinizde 5ghz uyumlu bir cihaz yok ise 5ghz frekansını kapatarak ta kullanabilirsiniz. Elinizde 5Ghz uyumlu bir pc yada telefon yok ise bu seçeneği kapalı konuma getirerek gereksiz frekans yayılımını önleyebilirsiniz. Hangi wifi frekansını kullanacağınıza aşağıdaki wifi frekansları makalemizi okuyarak karar verebilirsiniz. Seçim işleminizin ardından uygula butonuna basınız.

Wifi Frekansları Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz

2-WLAN Global Konfigrasyonu;

WLAN Global Konfigrasyonu bölümünde yine 2,4ghz ve 5ghz için ayrı ayrı kanal ve mod seçeneği seçmeniz gerekmektedir.

Kanal bölümünde wifi ağınızın sinyal kalitesi ve kapsama alına göre bir frekans kanalı seçebilirsiniz. Burada seçeceğiniz kanal kablosuz ağınızın kalitesini belirleyecektir. İsterseniz otomatik olarak da seçim yapabilirsiniz.

Wifi Kanal Modları ve Frekansları Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz

Yukarıdaki seçeneklerde wifi ağınızın frekans ayarlarını yapılandırdınız. Şimdi sıra wifi ağınız için bir isim ve şifre belirlemeye geldi.

3-WLAN SSID Konfigrasyonu;

WLAN SSID Konfigrasyonu bölümünde yine 2,4ghz ve 5 ghz için ayrı ayrı seçim yapabilirsiniz. Modeminiz üzerinden ayrı ayrı 4 adet 2,4ghz ve 4 adet 5ghz wifi ağı oluşturabilirsiniz.

Örneğin evinize yada iş yerinize gelen misafirleriniz için oluşturacağınız bir SSID adı ve şifresi ile kendi mevcut özel şifrenizi paylaşmadan kablosuz ağınızı paylaşabilirsiniz.

SSID bölümünde kablosuz ağınıza koymak istediğiniz bir ağ adı belirleyiniz.Kullanıcı doğrulama tipi olarak WPA/WPA2-PSK seçiniz.WPA parola bölümünde en az 8 haneli bir kablosuz ağ şifresi belirleyerek uygula butonuna basınız.

Yukarıdaki ekranda görüldüğü üzere 8 adet wifi ağı bulunmaktadır. Kullanmadığınız SSID isimlerini kapalı konuma getirebilirsiniz.

Tebrikler ZTE ZXHN H298A Modeminizin Kablolu ve Kablosuz ayarlarını tamamladınız. Web arayüz ekranlarını kapatarak internete bağlanabilirsiniz.

ZTE ZXHN H298A PORT YÖNLENDİRME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

UYGULAMALI MODEM KURULUM ADIMLARINA AŞAĞIDAKİ YOUTUBE KANALIMIZ ÜZERİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR HAKKINDA İLK BİLEN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

ZTE ZXHN H298A MODEM KURULUMU” için 17 yorum

 • Geri bildirim: ZTE ZXHN H298A PORT YÖNLENDİRME ADIMLARI | ZORLUTEKNOLOJİ

 • Geri bildirim: ZTE ZXHN H298A MODEM ÖZELLİKLERİ | ZORLUTEKNOLOJİ

 • 13 Ocak 2019 tarihinde, saat 23:57
  Permalink

  usb hard disk kullanı için bilgi geçemisiniz nası kullanabiliriz ortak alanda ve uzak baglantı cepten

  Yanıtla
  • 14 Ocak 2019 tarihinde, saat 00:26
   Permalink

   Merhaba Hakan Bey,

   En kısa zamanda bir yazı dizisi oluşturacağız.
   İyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 18 Şubat 2019 tarihinde, saat 15:42
  Permalink

  Mrb ;

  Ek özelliklerde Qos ayarı olduğu söyleniyor ancak arayüze bakıyorum bakıyorum herhangi bir şey göremiyorum Qos ile alakalı Bu modemin V1.0 versiyonu var bende daha bugün fiber geldi bağlandı modem bu gün elime geçti.. Qos trafik sınırlamaya yarıyor kendi bilgisayarıma tüm önceliği vericem geri kalanların hızını düşürücem Qos önemli ping açısından falan..

  Yanıtla
 • 24 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:20
  Permalink

  mobilde 5ghz lik wifiyi görüyor ama pc de görmüyor neden olabilir sadece 2.4 ghzi görüyor

  Yanıtla
  • 24 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:28
   Permalink

   Merhaba Himmet Bey,

   5ghz wifi frekansı 802.11ac standardına sahiptir.Yeni geliştirilen bir teknolojidir. Her telefonun ve bilgisayarın ortamdaki wifi sinyalini alabilmek için üzerinde wi-fi bağdaştırıcı kartı bulunmaktadır. Bu kartlar teknolojilerine ve üretildikleri standarlara göre ortamdaki wifi sinyalini görebilmektedir. Muhtemelen cep telefonunuzda 5g standardı olan 802.11ac desteği bulunuyor iken bilgisayarınızda bu standart eski yapıdadır. Tüm wifi standarlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki wifi kartın özelliklerine bilgisayarınız aygıt yöneticisi üzerinden ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 25 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:42
  Permalink

  Merhaba. Bu modem üzerinden VDSL hizmeti alabilir miyim? Yani bu modeme fiber altyapı ile sinyal geliyor ama benim internet tarifem VDSL olarak geçiyor.

  Yanıtla
  • 26 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:54
   Permalink

   Merhaba,
   Modem fiber uyumlu olduğu için dsl sinyali wan girişi aracılığı ile modeme alınmaktadır. Evinizde kullandığınız internet alt yapısı telefon hattınız üzerinden bakır şebekeden geliyor ise modemde dsl girişi bulunmadığı için kullanım yapamazsınız. Modemi fiber alt yapıda kullanabilirsiniz.
   iyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 27 Nisan 2019 tarihinde, saat 23:29
  Permalink

  5ghz bağlantıyı, modemle aynı odada olmama rağmen , telefon ve bilgisayar bazen görüyor -bazen görmüyor.Yeni bir güncelleme olacak mı modemde.mevcut yazılım ;TTN.9T3_180926

  Yanıtla
 • Geri bildirim: ZTE ZXHN H298A MODEM ARAYÜZ ÜZERİNDEN RESETLEME ADIMLARI | ZORLUTEKNOLOJİ

 • 15 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Merhaba hocam. Bende de bu modemden var. Yukarıda Hakan beyin belirttiği gibi benim laptop 5Ghz yayınını görüyor fakat bir süre sonra görmemeye başlıyor.

  Yanıtla
  • 16 Mayıs 2019 tarihinde, saat 15:43
   Permalink

   Merhaba,

   Başka bir kanal frekansı ile çakışma yaşıyor olabilir siniz. Kanal modu frekanslarını değiştirerek deneme yapabilirsiniz.

   İyi günler dileriz.

   Yanıtla
 • 8 Haziran 2019 tarihinde, saat 19:09
  Permalink

  Merhabalar bridge mode alım hakkında bilgi alabilirmiyim

  Yanıtla
 • 29 Haziran 2019 tarihinde, saat 21:36
  Permalink

  Şifreyi değiştirdim ama şifreyi unuttum giremiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • 1 Temmuz 2019 tarihinde, saat 14:03
   Permalink

   Merhaba Emre Bey,

   ZTE ZXHN H298A Modeminizin fabrikasyon Kullanıcı adı ve şifresi kullanıcı adı:admin şifre:admin dir. Şifreyi değiştirmeniz durumunda modem arkasında bulunan reset butonu yardımı ile modmeinizi resetleyebilir fabrika ayarlarına alabilirsiniz.

   Yanıtla

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz