Zyxel Modem Firmware Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır

Zyxel marka modemler için Cihazda oluşan ya da oluşabilecek sorunlara karşı belirli aralıklar ile yazılım güncellemesi yapılmaktadır. Yazılımı güncellenmemiş cihazlar üzerinde bazı özellikler çalışmamaktadır. Bu nedenle cihazınızın yazılımını belirli aralıklar ile güncellemeniz faydanıza olacaktır.

1-Web Tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modem arayüz şifremize ulaşıyoruz. Kullanıcı adı ve şifre olarak admin admin ya da admin ttnet yazarak modem ara yüzümüze ulaşıyoruz.

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetlemeniz gerekmektedir.

ZYXEL MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

2- Modem yazılımını güncelleyeceğimiz tüm ayarlarımız silinecektir. Bu nedenle modem arayüzümüzde mevcut ayarlarımızı güncelleyebiliriz. Açılan sayfada Menüden Bakım-Yapılandırma Yedekle seçeneği ile yedekleme gerçekleştirin. Yazılım yükledikten sonra Yapılandırmayı  geri yükle seçeneği ile bu dosyayı geri yükleyebilirsiniz.

3-Modem ayarlarımızın yedeğini aldıktan sonra modem yazılım güncelleme işlemine geçebiliriz. Modem ana sayfası üzerinden Bakım-Firmware Güncellemesi sekmesine tıklıyoruz. Burada cihaz üzerinde bulunan mevcut yazılımı göreceğiz.

4-Daha sonra zyxel in ftp sayfası

( ftp://ftp.zyxel.com.tr/ZyXEL_URUNLERI/ ) üzerinden Modemler bölümünden kendi modem modelimize göre güncel yazılımı karşılaştırıyoruz. Site üzerindeki yazılım cihazımız üzerindeki yazılımdan güncel ise bu dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.

ZYXEL VMG3312-B10B YAZILIM GÜNCELLEME ADIMLARINA BURADNA ULAŞABİLİRSİNİZ

5-Güncel yazılımı bilgisayarımıza indirdikten sonra yine Bakım-Yazılım Güncelleme sekmelerinden yazılım ekranımıza ulaşıyoruz. İndirdiğimiz yazılımı dosya seçeneğinden seçerek yükle butonuna basıyoruz. Bir süre cihazımızın güncellenmesi için bekliyoruz. Cihaz güncellemesi bittikten sonra modem arayüzü giriş ekranına dönecektir.

Güncelleme işlemimiz bittikten sonra yazılımın tam olarak aktif olması için modemimizi resetliyoruz. Resetleme işlemi bittikten sonra

Zyxel Modem Ayarlarımızı yeniden yaparak güncel yazılım ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Zyxel Güncelleme Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Firmware yazılımını yüklerken Bilgisayar ile ethernet (LAN) arayüzünden kablo ile bağlantı yapınız.

Kablosuz bağlantı üzerinden yazılım güncellemesi yaparsanız; dış etkileşimler ve bu nedenle oluşabilecek anlık kopmadan dolayı işleminiz yarıda kalabilir ve Modeme erişemeyebilirsiniz, ürünü servise göndermeniz gerekebilir.

Firmware upgrade islemi bittikten sonra yeni yazılımın cihazınızda aktif olarak çalışması için modeminizi resetlemeniz önerilmektedir. Özellikle ara sürümleri kullanmadan çok alt sürümlerden en üst sürüme yükseltmelerde tüm fonksiyonların aktif olduğuna emin olmamızı sağlar.

modem resetleme işlemi için aşağıdaki Resetleme işlemi adımlarını uygulayınız.

Zyxel Modem Resetleme Nasıl Yapılır

Reset işleminden sonra modem üzerindeki tüm bilgiler ve yapmış olduğunuz ayarlar SILINECEKTIR ve fabrika ayarlarına dönülecektir.

Reset işleminden sonra giriş şifreniz fabrika ayar şifresi olan  1234 yada ttnet (TTNET kampanyasından alınan ürünler için) olacaktır. Ayrıca dsl ayarlarınızda silinecektir. Resetlemeden önce kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi not ediniz.

Zyxel Modem Resetleme işlemi:

  1. Cihazın arka kısmında ( Güç adaptörü ve diğer varsa ağ Kabloların takılı olduğu yer ) bulunan reset tuşuna (küçük bir tuş) kalem ucu ile basili tutulur.
  2. Modemin tüm ışıkları sönüp yanıncaya kadar (yaklaşık 30 Sn.) reset tuşuna basılı bir şekilde durur ve bu işlem bittikten sonra reset tuşundan elimizi çekeriz.
  3. Reset tuşundan elimizi çektikten sonra power ve dsl ışıkları sabit oluncaya kadar beklenir.
  4. Daha sonra web tarayıcımızın adres kısmına 192.168.1.1 yazılarak modemin arayüzüne erişilir.
  5. Karşımıza gelen şifre ekranında varsa noktalar silerek (modemin resetlendiği varsayılarak) default şifre olan 1234 yada ttnet yazip modeme erisim sağlanır.

ZYXEL MODEM FABRİKA AYARLARI (RESETLEME) İŞLEMİ

Yazılım Güncelleme ve Modem Resetleme işleminde sorun yaşanır ise modem çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı ve Uygulamalı Yazılım Güncelleme Adımlarına Aşağıdaki Youtube Kanalımızdan Ulaşabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK GÜNCEL KONULAR HAKKINDA İLK BİLEN SİZ OLABİLİRSİNİZ

Zorluteknoloji FACEBOOK Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji TWİTTER Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji İNSTAGRAM Adresimiz İçin Tıklayınız

Zorluteknoloji YOUTUBE Kanalımız İçin Tıklayınız

Zyxel Modem Firmware Yazılım Güncelleme Nasıl Yapılır” için 3 yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz