ZYXEL P-2602HWL-D1A MODEM KURULUMU ve ÖZELLİKLERİ

 

ZYXEL P-2602HWL-D1A MODEM KURULUMU ve ÖZELLİKLERİ

Zyxel P-2602HWL-D1A Ürünü UMTH (Uzak Mesafe Telefon Hizmeti) firmalarından alacağınız bir hesapla firmanın sunucularına register ederek şehirlerarası, milletlerarası ve GSM aramalarınızı daha ekonomik yapabilme olanağına kavuşabilirsiniz. Bunun yanında birden fazla ofisi bulunan firmalar kendi SIP sunucularını kullanarak şubeleri arasında ses görüşmelerini internet aracılığıyla veya kendi intranet ağları üzerinden hiçbir ücret ödemeden yapabilirler.

Ürünün zengin telefon özellikleri arasında CW (Call Waiting – Çağrı Bekletme), Call Forwarding (Çağrı Yönlendirme), Call Transferring (Çağrı Aktarma), Three Way Conference w/Local Mixing (Konferans görüşme) sayılabilir. IVR özelliği sayesinde ise sizi arayanlara kendi oluşturduğunuz ses kaydını dinletebilirsiniz. Zengin QoS özelliklerine sahip olan cihaz, aynı bağlantı üzerinden akan veri, ses ve görüntü trafiğini uygun şekilde önceliklendirir.

Bu sayede ses görüşmesi yaparken aynı anda rahatlıkla internetten dosya indirebilirsiniz. Ürün ses için gerekli bant genişliğini dinamik olarak ses trafiğine atar. ZyXEL P2602HWL-D1A modelinin servis sağlayıcı firmalara önemli avantajlar getiren en önemli fonksiyonlarından biri de merkezi yönetim özelliğidir.

Modemimizin özelliklerini tanıdığımıza göre artık modem kurulumuna geçebiliriz.

Modeminize bağlanmak için, öncelikle modemle Ethernet kablosuyla bağlantı kuran Ağ kartınızın (NIC) otomatik olarak IP almasını sağlayınız.

Web tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazar modem şifre ekranına ulaşınız. Modeminizin fabrika şifresi ttnet olarak gelmektedir. Password bölümüne ttnet yazarak sisteme giriş butonuna basınız.

Şifrenizi kabul etmemesi durumunda modeminizi resetlemeniz gerekmektedir.

ZYXEL MODEM RESETLEME ADIMLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

 

Karşınıza şifre değiştirme ekranı gelecektir. İsterseniz bu ekranda şifrenizi değiştirebilirsiniz. Uygula butona basarak devam edeniz.

Şifreniz artık değişmiştir. Şifre ekranı yeniden gelecektir. Yeni şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız.

Açılan sayfamızda Gelişmiş ayarlara gidin seçeneğini işaretleyerek uygula butonuna basınız.

Modemin Web arayüzüne girdiğinizde sizi ilk karşılayan ekran Durum ekranıdır. Burada modemin yazılımı, IP adresleri, kablosuz ağ parametreleri, Güvenlik Duvarı ve SIP kayıt durumu gibi özellikleri görebilirsiniz.

Modeminizin Internet ve IPTV ayarlarını yapabilmeniz için sol taraftaki menülerden Ağ-Geniş Alan Ağı sekmelerine tıklayınız.

Bu menüde gelen Geniş Alan Ağı parametreleri için şu değerleri girebilirsiniz:

Mod: Yönlendirme

Kapsülleme: PPPoE

Kullanıcı Adı: “Servis Sağlayıcınızın vermiş olduğu kullanıcı adı”@ttnet

Şifre: “Servis Sağlayıcınızın vermiş olduğu şifre”

Servis Adı:  <Boş>

Çoklama: LLC

VPI: 8

VCI: 35

Birinci (İkinci, Üçüncü DNS Sunucusu): ISP’den alınmış

IP Adresi: IP Adresini otomatik olarak al

Bağlantı Tipi: Nailed-up Bağlantı

Bu bilgileri girdikten sonra sayfanın altındaki Uygula butonuna basınız. Konfigürasyon başarıyla güncellendi yazısını gördükten sonra ise yukarıdaki sekmelerden Daha Fazla Bağlantılar sekmesine geliniz.

ZYXEL P-2602HWL-D1A IPTV AYARLARI

Burada 2. PVC olarak gözüken IPTV PVC’sinin ayarlarını incelemek için satırın sağındaki Değiştir sütunundan Edit tuşuna basınız.

Gelen ekranda şu ayarlar konfigüre edilmiş olmalıdır:

Mod: Yönlendirme

Kapsülleme: ENET ENCAP

Çoklama: LLC

VPI: 8

VCI: 55 (veya 65, ISP’nin vermiş olduğu değer)

IP Adresi: IP Adresini otomatik olarak al

Ağ Adresi Çeviricisi: SUA Only

Not: VCI değeriniz 55 veya 65 olabilir; dolayısıyla bu değeri servis sağlayıcınız ile kontrol ediniz.

Sayfanın sağ alt tarafındaki Gelişmiş Kurulum butonuna basarak Multicast parametresinin IGMPv2 olarak seçildiğini de teyit edebilirsiniz.

Multicast parametresinin IGMPv2 olarak seçilmiş olması gereken bir başka menüye ise sol taraftaki Ağ< Yerel Alan Ağı menüsünün altındaki Gelişmiş Kurulum butonuyla ulaşabilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra ekranın sol üst tarafındaki Durum menüsüne gelerek cihazının WAN IP’si alıp alamadığını gözlemleyebilirsiniz.

Bağlantı testleri için ise sol taraftaki menüden Bakım<Hata Bulma altmenüsüne Ping butonunun yanındaki kutuya ilk etapta 195.175.39.39 (veya 40) girerek butona basınız. Bu isteğinize 3 adet “Reply from 195.175.39.39” biçiminde yanıt almanız 1.PVC’nizin çalıştığını yani Internet çıkışı alabildiğinizi göstermektedir.

Bir sonraki adımda ise bu kutuya 192.168.10.5 yazıp butona basınız. Bu isteğinize keza 3 adet “Reply from 192.168.10.5” biçiminde yanıt almanız ise 2.PVC’nizin çalıştığını yani IPTV yayını almaya uygun durumda olduğunuzu göstermektedir.

Modemin Internet ve IPTV ayarlarını yaptıktan sonra kablosuz ağ ayarlarını yapabilmek için sol taraftaki menülerden Ağ<Kablosuz Yerel Alan Ağı altmenüsüne geliniz.

ZYXEL P-2602HWL-D1A KABLOSUZ AYARLARI

Burada Aktif Kablosuz Alan Ağı aktif olmalıdır. Kablosuz Ağ İsmi’ne kablosuz ağınıza vermek istediğiniz ismi (SSID) giriniz. Güvenlik Mod’u olarak ise WPA-PSK (ya da WPA2-PSK) seçeneğini işaretlerseniz 8 ila 63 arası karakter sayısında Ön Paylaşımlı Anahtar kutusuna bir şifre, WEP seçeneğini işaretlerseniz WEP şifresi kutusuna  5, 13 ya da 29 karakter sayısına sahip bir şifre girmelisiniz. Her durumda da, girdiğiniz şifre en az birer adet büyük harf, küçük harf ve sayı içermelidir(Örneğin Kablosuz123).  Diğer ayarlar aynı kalabilir. Uygula butonuna basıp ayarları kaydediniz.

Bilgisayarınızın kablosuz Ağ kartının da yerel alan ağı kartı gibi otomatik olarak IP almasını sağladıktan sonra, ortamdaki kablosuz ağları tarattırarak ismini Kablosuz Ağ ismi’ne girmiş olduğunuz ağı bulunuz ve Web arayüzünde girmiş olduğunuz şifreyi, bilgisayarınız bu ağa bağlanırken sizden istediğinde giriniz.

 

ZYXEL P-2602HWL-D1A MODEM KURULUMU ve ÖZELLİKLERİ” için bir yorum

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz