ZYXEL PRESTİGE 792H GSHDSL MODEM KURULUMU

ZYXEL PRESTİGE 792H GSHDSL MODEM KURULUMU

Bu yazımızda Zyxel 792h Gshdsl modeminin kurulumu hakkında bilgi vereceğiz.

G.SHDSL Nedir? G.SHDSL veya SHDSL(Symmetric high-bit-rate Digital Subscriber Line) Download (alma) ve upload(gönderme) hızları birbirine eşit bir DSL türüdür. 128/128k ile 2048/2048k arasında simetrik hız alınması mümkündür. Bir çift bakır tel üzerinden çalışabilmektedir. Noktadan noktaya gshdsl ve gshdsl internet erişimi olmak üzere iki şekilde kullanılabilmektedir.

Gshdsl hizmetini tanıdıktan sonra kuruluma geçebiliriz.

Öncelikle modemimizin line,ethernet ve adaptör kablolarının takılı olduğundan emin olmalıyız.

Web tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak modemimizin şifre ekranına ulaşıyoruz. Şifre ekranında kullanıcı adı admin şifre olarak 1234 yazarak modemimizin arayüzüne ulaşıyoruz.

Modem arayüzümüz

Modem arayüzümüzde ekranın sol bölümünde yer alan “wizard setup” -“Connection Setup” sekmelerine tıklıyoruz. Açılan bölümde servis type olarak Client seçiyoruz. Max ve min rate değerlerimiz modemimizin alacağı minimum ve max hız değerlerini göstermektedir. Bu değerlerimiz aşağıdaki gibi seçilmelidir. Standart mode olarak Annex B seçeneği seçilerek Next butonuna basıyoruz.

Açılan sayfamızda Mode:Routing ,Encapsulation:PPPOE ,Multiplex:LLC

Vpı:8 Vcı:35 seçerek Next butonuna basıyoruz.

Açılan sayfamızda User name Password alanlarına servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yazıyorsunuz. Kullanıcı adınızın sonuna @domain adını yazmayı unutmayınız. Diğer ayarlarda değişiklik yapmadan Next butonuna basıyoruz.

Açılan sayfamızda modem üzerinde yaptığımız değişiklikler özet olarak gösterilecektir.Kontrollerimizi yaparak ayarlarımızı kaydetmek için “Save Setting” butonuna basıyoruz.

Yaptığımız ayarlarının doğrulunu test etmek için isterseniz “Start Diagnose” butonuna basarak ayarlarınını aşağıdaki gibi test edebilirsiniz. İstersenizde test yapmadan “Return to Main Menü” butonu ile Menüye geri dönebilirsiniz.

Geri sayım işlemi

Tebrikler Zyxel 792h Gshdsl modeminizin GSHDSL ayarlarını tamamladınız..

Tüm Soru ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Bölüme Yazabilirsiniz